Nepilnamečiams svaigalų įsigijimas galvosūkio nesukelia(7)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2011-07-15 07:48
Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Sidrą nupirkęs vaikinas pasirūpino nupirkti ir maišelį gėrimui įdėti. Autorės nuotrauka

Reta paauglystė praeina be vakarėlių su alkoholiu. Jaunimėlio iš lūpų į lūpas perduodamas pradžiamokslis, kaip nesulaukus aštuoniolikos įsigyti alkoholio, nesikeičia: renkantis alkoholį parduotuvėse negalima dvejoti, nevalia klausti „gal galėtumėte parduoti“ ir, žinoma, būtina žinoti tam tikrus „taškus“ (parduotuves), kur jo parduoda. „Tauragės kurjeris“ atliko eksperimentą: dvi nepilnametes išvaizda primenančios merginos mėgino įsigyti alkoholio, neturėdamos jokio asmens dokumento.

 

„Nepridarykit man bėdų“

Pirmiausia merginos nutarė apsilankyti ten, kur, anot jaunimo, „visiems parduoda“ – Gedimino gatvės daugiabutyje įsikūrusioje parduotuvėje. Vos užsukusios merginos ėmė dairytis alkoholio ir nedrąsiai dirsčioti į pardavėją. Kadangi merginų „mėgstamas“ gėrimas buvo apatinėje lentynoje už prekystalio, tad Rita (vardas pakeistas) paklausė pardavėjos, ar galima prieiti ir pažiūrėti iš arčiau.

– Ar jūs pilnametės? – iškart paklausė pardavėja.

– Nedaug trūksta, – atsakė mergina, ir pardavėja nusisukusi užsiėmė savais darbais.

Gavusios „nežodinį“ pardavėjos leidimą rinktis gėrimą, merginos, paėmusios 2 litro sidro butelį, atsistojo už prekystalio. Pardavėjai atsisukus į merginas tarpduryje pasirodė pirkėja. Pardavėja sutriko. Merginų pasakojimu, tarsi mėgindama pasidalinti atsakomybe parduodant alkoholį nepilnametėms, pardavėja ėmė pirkėjos teirautis, kaip jai reikia elgtis.

– Mergaitės, jūs tokios jaunos, kažin kaip čia su jumis... Ką čia dabar daryti, – kreipėsi ji į greta prekes besirenkančią moterį.

Merginos ėmė raminti pardavėją, kad alkoholis ne joms vienoms, kad jos eis į gimtadienį.

– Aš nenoriu turėti problemų, – kalbėjo pardavėja.

– Niekas nematys, – tikino merginos.

– Tik nepridarykit gėdos, nes jei kas, baudas mokėsiu tai aš, – dėstė pardavėja.

Skaistės (vardas pakeistas) teigimu, „slogi“ situacija pasikeitė pardavėjai ištiesus dvidešimtinę. Pardavėja pasakė perkamo sidro kainą, skubiai „įmušė“ jo kainą į kasos aparatą ir išlydėjo merginas įspėjimu „nepridarykit man bėdų“.

„Maximoje“ – be problemų

Merginų apsipirkimas 2 litrais sidro nepasibaigė – nuspręsta įsigyti ir cigarečių. Šį kartą merginos be asmens dokumentų patraukė į netoliese esančią „Maximą“. Merginų pasakojimu, retas nepilnametis drįsta alkoholio ar rūkalų pirkti didžiuosiuose prekybos centruose, esą čia tvarka griežtesnė, viso prekybos tinklo reputacija dėl vieno kito lito parduodant svaigalus nerizikuojama.

Apie 15 val. prekybos centre žmonių netrūko, tad merginoms išsirinkus dar vieną sidro butelį teko ilgokai lūkuriuoti eilėje. Šį kartą merginos ėmėsi kitokios taktikos: mėgino vaizduoti atsipalaidavusias, esą jos alkoholį perka nebe pirmą kartą. Merginos, norėdamos nuslėpti jaudulį, visą laiką šnekučiavosi. Atėjus jų eilei pardavėja pasisveikinusi kilstelėjo akis ir nedvejodama pardavė gėrimą. Asmens dokumento, pasirodo, nė neprireikė. Paprašius cigarečių parduotos ir pastarosios.

Prašė asmens dokumento

Patyrus dvigubą sėkmę nuspręsta laimę išbandyti ir „Iki“ prekybos centre. Deja, čia merginų laukė kitokia patirtis. Vos pamačiusi jaunutes merginas ir sidrą, pardavėja ėmė šypsotis. Ji sudėjo rankas ant prekystalio ir paklausė, ar merginos pilnametės. Deja, anksčiau „suveikęs“ atsakymas, jog iki pilnametystės „nedaug trūksta“, šio prekybos centro pardavėjos netenkino.

– Pala, kur tas mano pažymėjimas, – po rankinę ėmė raustis Rita.

Pardavėja laukė. Merginai ėmus teirautis, ar pažymėjimo neturi jos draugė, pardavėja nedvejodama  paėmė sidrą ir padėjo prie kasos. Panaši situacija Ritos ir Skaistės laukė ir Bernotiškės gatvėje esančiame prekybos centre „Norfa“ – gėrimo čia nepavyko nusipirkti. Ten pardavėja, išgirdusi  atsakymą, kad Rita neturi jokio amžių liudijančio dokumento, sidrą kaip mat atėmė ir padėjo atokiau.

Į pagalbą pasitelkti praeiviai

Nesėkmingas apsipirkimas pastaruosiuose prekybos centruose – ne bėda, kai alkoholį nupirkti galima paprašyti bet kokio vyresnio draugo, o jei nėra – ir praeivio. Išėjusios iš „Norfos“ merginos su prašymu nupirkti alkoholio kreipėsi į pagyvenusį vyriškį su lazdele:

– Ne, ne, ne, – pasigirdo senolio pasipiktinimas, – nepirkit, negerkit, nepirksiu, – mokė jis merginas.

Pokalbį su senoliu nugirdo ant dviračio bagažinės alaus butelį mėginantis pritvirtinti vidutinio amžiaus vyriškis. Jis parduotuvėje eilėje stovėjo už merginų, tad merginų rūpestis jam buvo žinomas. Vyras pasisiūlė pats: „Ko jums reikia? Galiu aš nupirkti“. Po keleto minučių vyriškis grįžo su 2 litrais sidro ir merginų prašytu cigarečių „Glamour“ pakeliu.

Nutarta „išbandyti“ ir jaunesniąją kartą. Prie Dariaus ir Girėno gatvėje esančios „Maximos“ jaunuolio paprašius nupirkti svaigalų pastarasis išsisukinėjo klausimais: „Kam tokioms jaunoms reikia gerti?“. Tačiau matydamas, kad merginos neketina atstoti, dviratį paprašęs pasaugoti vaikinas merginoms vis dėlto nupirko sidro. Merginas „pamokyti“ nepraleido progos ir užkalbinta moteris. Išklausiusi merginų prašymą nupirkti alkoholio, ji ėmė kraipyti galvą:

– Nu, mergaitės, – kalbėjo ji švelniai, – ar gražu? Tokios dailios, jaunos, kam jums alkoholis?

Nors alkoholį pirkti moteris atsisakė, merginos pernelyg nenusivylė: paplūdimio krepšiuose jau gulėjo 4 plastikiniai buteliai sidro, kitaip tariant – kiekvienai po 2 litrus „ant galvos“.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras