Korėjiečių investicijų burbulas bliūkšta(4)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-07-26 07:31
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Tauragės rajono savivaldybė jau šiek tiek aptvarkė korėjiečių Tauragės dvare išsinuomotą sklypą. Autorės nuotrauka

Liepai einant į pabaigą „Tauragės kurjeris“ pasidomėjo, kaip vykdomi verslininkų iš Pietų Korėjos duoti pažadai liepą Tauragėje pagaminti pirmuosius LED šviestuvus. Šių metų vasarį Pramonės gatvėje išsinuomotose patalpose įvyko įmonės „LK Green energy“ įkurtuvės. Vėliau buvo ketinama Tauragės dvare išsinuomotame sklype statyti gamyklą ir ten perkelti šviestuvų gamybą.

Nuo įkurtuvių iki gamybos pradžios – daugiau negu pusmetis?

Nuo įkurtuvių Pramonės gatvėje praėjo pusė metų, bet čia tylu ir ramu, nematyti, kad kas nors vyktų. Tik pro langą galima įžiūrėti, kad gamybinių patalpų viduje likę mažiau stelažų negu buvo per įkurtuves.

Ne vienas šių metų vasario 17-ąją vykusių įspūdingų rytietiško stiliaus įkurtuvių dalyvis stebėjosi, kad jos rengiamos dar nepradėjus gamybos. Paprastai tokia šventė rengiama, kai pradedama dirbti.

Džiaugiantis, kad į investuotojų dažnai aplenkiamą Tauragę ateina Pietų Korėjos verslininkai, ne vienam įkurtuvių dalyviui kirbėjo klausimas, kad  anksčiau laiko jos galbūt surengtos kaip politinė parama korėjiečius į Tauragę atvedusiems socialdemokratams savivaldybių rinkimuose. Verta priminti, kad jie Tauragės socdemų rinkimų kampaniją parėmė dešimčia tūkstančių litų.

Rajono socialdemokratai ir taip būtų laimėję rinkimus, bet gali būti, kad esant investicijų badmečiui į Tauragę atvesti korėjiečiai jiems dar pelnė nemažai rinkėjų balsų (iš 25 Tarybos mandatų jie gavo 10).

Investuotojai vos nepabėgo

Vilniuje įsikūrusi UAB „LK Development“ ketino Tauragėje kurti LED šviestuvų gamyklą, įdarbinti apie 100 žmonių, per trejus metus investuoti 7 milijonus litų. Tačiau Pietų Korėjos verslininkų ėjimas į Tauragę buvo gana dramatiškas. Iš pradžių rajono savivaldybė su korėjiečiais vedė neviešas derybas dėl dviejų buvusių kareivinių pastatų Vytauto gatvėje išnuomojimo – valgyklos ir garažo. Tačiau viskam išėjus aikštėn aplinkiniai gyventojai pasipriešino ketinimams vos už keliasdešimties metrų nuo gyvenamųjų namų kurti gamyklą, susibūrė į bendriją „Ramovė“ ir šiuos ketinimus atrėmė.

Tada buvo iškilusi grėsmė, kad investuotojai iš Tauragės gali pasitraukti. Bet vėliau korėjiečiai  priėmė opozicijos pasiūlymą kurtis Tauragės dvare. Rajono Savivaldybės administracija padėjo daug pastangų, kad šis pasiūlymas būtų priimtinas. Taryba priėmė sprendimus, kad Tauragės dvare korėjiečiams 90 metų būtų išnuomotos 1286,88 kvadratinio metro patalpos už 11 ct/kv. m nuompinigius per mėnesį, prie pastato suformuotas 4 hektarų žemės sklypas, savivaldybės lėšomis parengtas detalusis planas, į pastatą atvestos visos inžinerinės komunikacijos.

Leido vieniems, o kursis kiti

Buvo priimtas sprendimas, kad UAB „LK Development“ visas įgytas teises gali perleisti UAB „Green Energy“. Todėl dabar mūsų rajone turi kurtis ši Vilniuje praėjusių metų lapkritį įkurta bendrovė.

Per šių metų vasarį vykusias įkurtuves Pramonės gatvėje išsinuomotose patalpose „Tauragės kurjerio“ kalbinta „Green Energy“ direktorė Diana Gobere teigė, kad jau sumontuota viena gamybos linija, bus renkami darbuotojai. Pradžioje būsią priimta apie keturiasdešimt darbuotojų, jie būsią mokomi, mokys iš Pietų Korėjos atvykę specialistai. Vėliau būsią priimta dar keturiasdešimt žmonių, būsianti sumontuota dar viena gamybos linija. Direktorė reiškė įsitikinimą, kad dar šiemet Tauragės dvare išsinuomotame sklype bus pradėta statyti šviestuvų gamykla, kuri turėtų būti pastatyta per vienerius metus nuo statybos pradžios.

Vėliau kalbinta direktorė teigė, kad tai tik pradžia, kad Tauragės dvare korėjiečiai kurs ir kitas įmones.

 Žada pradėti gamybą rugpjūtį

Liepa eina į pabaigą, o korėjiečiai išsinuomotose patalpose verslo dar nepradėjo. Gamybai skirtose patalpose ne tik nepadaugėjo įrenginių, bet netgi jų sumažėjo. Tauragės dvare yra šiokių tokių pokyčių: aplink korėjiečių išsinuomotą pastatą iškirsti ir nuvežti krūmai, papilta žvyro, formuojamas privažiavimas.

Versle būna visokių netikėtumų, kartais planus tenka koreguoti, atidėti ar visai atsisakyti. Bet lieka neatsakytas klausimas: kodėl nepradėjus gamybos vasario mėnesį buvo surengtos įspūdingos įkurtuvės?

Dabar „Tauragės kurjerio“ pakalbinta UAB „Green Energy“ direktorė D.Gobere, sakė, kad naujos kartos LED šviestuvai Pramonės gatvėje išsinuomotose patalpose bus pradėti gaminti netrukus – rugpjūčio mėnesį, gamyba pradėta šiek tiek vėliau, nes laiku nebuvo gauta reikalingų detalių.

– Šviestuvų surinkimui reikalingas detales turime gauti rugpjūčio 14-ąją, tada pradėsime dirbti. Tauragės dvare tik tada bus galima pradėti statybas, kai bus patvirtintas detalusis planas, kurį rengia rajono Savivaldybė. Pastačius gamyklą bus surenkami ne tik šviestuvai, planuojama pradėti liečiamųjų ekranų mini kompiuteriams gamybą. Turime dar vieną projektą, bet apie jį kalbėti dar anksti, – sakė D.Gobere.

Savivaldybė pažadus tesi

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, paklaustas apie įsipareigojimą korėjiečiams parengti detalųjį planą kūrimuisi Tauragės dvare, atsakė:

– Detalusis planas parengtas, su juo Savivaldybėje gali susipažinti visi norintieji. Dar šią savaitę rinksis komisija, kad išklausytų žinybų, teikusių sąlygas jam ruošti, atstovų pastabas. Jas išklausius, jei reikės, detalusis planas bus taisomas. Pataisytas detalusis planas bus teikiamas tarybai tvirtinti. Patvirtinus detalųjį planą kreipsimės į Nacionalinę žemės tarnybą, kad korėjiečiams būtų suformuotas numatytas žemės sklypas. Sklypą suformavus jie galės pradėti statybas. Įsipareigojimą į sklypą atvesti komunikacijas vykdysime, kai jau bus pradėtos statybos.

„Valstybė ketina remti tik savo įkurtas laisvąsias ekonomines zonas...“

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas verslininkas, rajono tarybos narys Antanas Stankus, į mūsų miestą „atvedęs“ daugiausiai investuotojų, paklaustas nuomonės, kodėl korėjiečiai vis nepradeda gamybos, kodėl jų atėjimas pradėtas nuo įkurtuvių, o ne nuo gamybos, atsakė per mažai turintis apie tai informacijos, kad galėtų ką nors komentuoti.

– Turiu daug patirties, kaip sunku rasti investuotojų. Daug kartų turėjau progos įsitikinti, kad visokio rango valdžiai tai mažai rūpi. Nuvylė ir dabar ruošiamas laisvųjų ekonominių zonų įstatymas. Valdžia vėl žada rūpintis tik pačių įkurtomis laisvosiomis ekonominėmis zonomis ir industriniais parkais, o privačiai iniciatyvai pritraukiant investicijas nebus jokių lengvatų, – teigė A.Stankus.

„Krikštatėvis“ žino nedaug

Norėdamas sužinoti daugiau apie tolimesnius korėjiečių veiksmus kuriantis Tauragėje, „Tauragės kurjeris“ pakalbino idėjos į mūsų miestą atvesti verslininkus iš Pietų Korėjos „krikštatėvį“ verslininką, rajono tarybos narį Gediminą Maškauską. Jis patikino šiuo metu mažai žinantis apie korėjiečių tolimesnius veiksmus, nes dabar vasara, daugelis atostogauja.

– Žinau tik tiek, kad pagrindinis „Green Energy“ akcininkas, verslininkas iš Pietų Korėjos, kitą savaitę žada atvykti į Tauragę, kad mūsų mieste jau gyvena šios bendrovės gamybos direktorius su žmona ir neseniai Pietų Korėjoje gimusiu vaikučiu, – teigė G.Maškauskas, pabrėždamas, kad šie faktai liudija rimtus korėjiečių ketinimus kuo greičiau pas mus pradėti gamybą.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras