Iširęs šeimos židinys apaugo piktžolėmis(8)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-07-05 13:02
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Ščerbauskų sodyboje apsilankė Veterinarijos tarnybos darbuotojai. Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Į Būtenių kaimą pakvietė šiurpokas skundas. Esą vienoje ūkininkų sodyboje dėl blogos priežiūros krito apie dešimt galvijų ir tiek pat veršių, visi jie buvę užkasti mėšlo krūvoje, iš kurios sklinda nepakenčiama smarvė, nevedama galvijų apskaita. Su Tauragės apskrities maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojais nuvažiavę į vietą milžiniško gyvulių kapinyno neaptikome, nors galvijų priežiūros problemų netrūko. Tačiau didesnė bėda ne su gyvuliais, o su žmonėmis.

Reagavo keistokai

Jau iš pirmo žvilgsnio Ščerbauskų sodyba atrodė prieštaringai – didžiulis apynaujis mūrinis namas su plastikiniais langais ir piktžolėmis apėjęs kiemas. Mums prisistačius šeimininkės reakcija buvo neadekvati situacijai – ji pradėjo verkti, ašarojo beveik visą laiką, kol ten buvome – apie dvi valandas. Penkiolikmetė duktė ją nuolat ramino.

Rasa Ščerbauskienė teigė, kad skundą turbūt parašė šeimą prieš metus palikęs jos vyras Svajūnas arba jo sugyventinė Jurgita.

Veterinarijos tarnybos darbuotojų paklausta, kiek turi galvijų, šeimininkė nesiteikė atsakyti, patarė eiti į ganyklą ir patiems susiskaičiuoti. Paprašyta pateikti galvijų apskaitos žurnalą, pasakė jo neturinti, išnešusi pas gretimame kaime gyvenančią mamą.

Ūkį ketina likviduoti

Pieno ūkius atpažinsi iš tolo – pagal prie sodybų sukrautus šienainio ritinius. Nors Ščerbauskų sodyboje turėtų būti daugiau kaip dvidešimt galvijų, čia nepamatysi nė vieno žiemai paruošto pašaro „bambalio“, neskaitant trijų pernykščių. Pasak Rasos, šeima turi apie 15 hektarų nuosavos žemės, dar apie 60 hektarų nuomojasi. Tačiau šioje sodyboje dar ne tik pašarų ruošimas žiemai nepradėtas, bet ir gyvuliai laikomi prie namų esančioje ganykloje, kurioje žolė nuėsta, dalis galvijų laikomi tvarte.

Rasa teigė, kad vyrui išėjus iš namų su mergina, kuri padėjo jiems gyvulius prižiūrėti, likus jai su dviem nepilnamečiais vaikais, per sunku prižiūrėti didelį būrį galvijų.

– Kitur ganytis galvijų negaliu išvaryti, nes nepajėgčiau pieno parnešti, o automobilio neturiu, – pasiguodė ji.

Dukra pratarė:

– Juk sakiau, kad pirktume arklį.

Mergaitė siūlo mamai karvių atsisakyti, auginti arklius ir vištas. Rasa prasitarė, kad gana visko: ir karvių, ir vištų (kadaise užaugino ne vieną tūkstantį). Teigė artimiausiu metu ūkį likviduosianti, o su  dviem nepilnamečiais vaikais (vyriausias pilnametis sūnus iš pirmosios santuokos gyvena pas jos mamą) išsikelsianti į miestą, todėl ir pašarų ruošimu nesirūpinusi. Jau ir butą turinti nusižiūrėjusi, darbą susirasianti. Rasos duktė labai palaiko mamą, bet į miestą keltis nenori. O mažametis sūnelis prie ūkio nėra toks prisirišęs.

Suprantami sunkumai likus dideliame ūkyje vienai su dviem nepilnamečiais vaikais. Tačiau nebūtų lengva kurtis ir gyventi mieste, susirasti darbą. Tačiau atrodo, kad  R.Ščerbauskienė daug nesvarsto, jai daug svarbiau įgyvendinti kažkokį planą.

Kaltina tik kitus

Rasa dėl visko kaltino tik savo vyrą Svajūną, su kuriuo dar nėra išsituokusi. Teigė negalinti atleisti išdavystės, kad jis išėjo gyventi su Jurgita Varnelyte, kuri keletą metų gyveno jų namuose ir padėjo prižiūrėti gyvulius. Moteris mano, kad tai Svajūnas ir Jurgita visur ją skundžia, atsiuntė tikrintojus ir policiją.

Ji pasakojo, kad merginą priglaudė, kai ši buvo patekusi į sunkią padėtį. Beveik dešimtmetį visi gyveno kaip viena šeima. Atsidėkodama už viską, įnamė sugriovė šeimą.

Rasa atrodė kažko įsibaiminusi, teigė jai svarbius dokumentus laikanti pas mamą. Kad vyras nepasikėsintų, ten išgabenusi ir melžimo aparatūrą, todėl dabar daugiau nei dešimt karvių dukra melžianti rankomis.

Kontrastai

Ščerbauskų ūkyje matyti ryškūs kontrastai: didžiulės investicijos, pastangos turtingai ir gražiai gyventi, ir didelis aplaidumas. Šeima turi didelį namą, gerai įrengtą ūkinį pastatą, šalia savo sodybos įsigijo dar vieną seną sodybą, valdo daug žemės, turi nemažą galvijų bandą. Matyti pastangų gražiai gyventi likučiai – neblogi baldai, gražios užuolaidos, būste – nemažai gėlių. Bet krinta į akis ir tai, kad visur trūksta šeimininkų rankų.

Rasa pati puikiai suvokia lemtingus pokyčius. Į piktžolyną prie namų mostelėjusi ranka ji tarė:

– Anksčiau čia žydėjo gėlės.

Graudu buvo žiūrėti, kaip abu vaikai, nusitvėrę įrankius, nuo plytelių kieme grandė žemę ir išsikerojusią žolę. Mažos rankelės griebėsi darbo, nes taip diktavo jų mažos širdelės, nors šiuo metu ne kiemo plytelės svarbu...

Problema – ne tik galvijai

Šeimos iširimas paliktųjų gyvenimą dažnai apverčia aukštyn kojom. Bet aiškiai buvo matyti, kad Ščerbauskų namuose dar kažkas trukdo gyventi kitaip. Kadangi Rasa kaltino, kad vyras ir Jurgita mėgstantys svaigalus, ir dėl keistoko jos elgesio, drįsau paklausti, ar ji neturi pražūtingo pomėgio. Bet moteris nutylėjo. Vėliau sužinojau, kad ši šeima įrašyta į rizikos šeimų sąrašą. Teko girdėti, kad ir karvės ne visuomet būna pamelžiamos.

Paskyrė baudą

Ščerbauskų sodyboje nebuvo rasta milžiniško kritusių gyvulių kapinyno. Mėšlas išties laikomas netvarkingai, telkšo ežerėlis dvokiančių srutų, bet tai gamtosaugininkų sritis. O dėl galvijų Veterinarijos tarnybos darbuotojai turėjo nemažai priekaištų. Ne visi gyvuliai suženklinti, iš kai kurių ausų iškritę abu arba vienas įsagas. Nebesantys gyvuliai nenurašyti, gimę veršeliai neįrašyti į galvijų apskaitos žurnalą, nepranešta veterinarijos tarnybai.

– Bet koks galvijų skaičiaus pasikeitimas – pirkimas, pardavimas, kritimas, veršelių atsiradimas – turi būti fiksuojamas galvijų apskaitos žurnale, kurį privalo turėti visi juos auginantys ūkininkai, apie visus tokius pasikeitimus privaloma pranešti veterinarijos tarnybai, – teigė Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Vaidotas Gudžiūnas.

Ščerbauskų ūkyje rasta galvijų, neįtrauktų į apskaitą, pasigesta įtrauktųjų. Šeimininkė aiškino keletą karvių paskerdusi ir mėsą sudėjusi į šaldytuvą.

Veterinarijos tarnybos darbuotojai už galvijų laikymo tvarkos pažeidimus R.Ščerbauskienei surašė administracinės teisės pažeidimo protokolą, paskyrė minimalią, 20 litų, baudą, nes pažeidimai šiame ūkyje nustatyti pirmą kartą, įpareigojo pašalinti trūkumus. Galvijų laikymas Ščerbauskų ūkyje tikrintas 2008 metais, tada pažeidimų nebuvo užfiksuota.

Teigia, kad į dugną traukia girtavimas

Telefonu pakalbintas S.Ščerbauskas teigė, kad žmona per girtavimą prarado sveiką protą: sudegino jo dokumentus, Jurgitos drabužius, su kuria jis išties gyvena kartu, Skaudvilėje išsinuomojo butą.

Pasak jo, bėdos su žmona prasidėjo prieš porą metų. Ji neblaivi sudaužiusi automobilį, buvo nubausta administraciniu areštu. Dabar pusvelčiui pardavinėjanti jų bendrą turtą.

– Man visko užtenka, nesu skurdžius, turiu turto, be to, dar dirbu statybose, bet noriu, kad vaikams kas nors liktų iš mūsų bendro turto. Vaikus pasiimsiu, nes žmona jau nebesugeba jais tinkamai pasirūpinti, bijau, kad namuose neįvyktų tragedija, – mįslingai kalbėjo vyriškis.

Jis teigė žinantis, kad Rasa įsitaisė „patarėją“ – vieną taksistą, kuris skatina pardavinėti turtą ir tyko naudos sau. S.Ščerbauskas sakė ketinantis kuo greičiau užsiimti šeimos reikalais ir pasirūpinti vaikais.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras