Užtrenktos banko durys tauragiškiams įvarė šoką (7)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-11-18 07:30
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Trečiadienį baigiantis darbo dienai į „Snoro“ bankelį Gedimino gatvėje atėję klientai rado jį uždarytą, liko be pinigų ir nežinioje, nes nebuvo jokios informacijos. Autorės nuotrauka

Dramatiški įvykiai prasidėjo trečiadienį baigiantis darbo dienai: banko „Snoras“ durys užsitrenkė – uždarytas Tauragės filialas, nustojo dirbti bankomatai. Jau antradienį dienraštis „Lietuvos rytas“ paskleidė gandą, kad esą valdžia ruošiasi sužlugdyti vieną lietuvišką banką. Beveik dvi dienas žmonės spėliojo, ar tai tiesa, kuriam bankui iškilęs pavojus, nes lietuviškų likę mažai, visi jie nedideli, didesnis tik „Snoras“, indėlininkai elgėsi ramiai, verslininkai nepuolė kitur kelti savo sąskaitų. Kai trečiadienį internete pasirodė žinia apie „Snoro“ bankui iškilusią grėsmę būti nacionalizuotam, gelbėti savo pinigus jau buvo vėlu.

Dėl užblokuotos kortelės liko be maisto produktų

Trečiadienį iki darbo pabaigos dar buvo likusi beveik valanda, kai klientai pajuto, kad „Snoro“ banke kažkas atsitiko. Į Gedimino gatvėje esantį bankelį vienas po kito užėję tauragiškiai nustebę išėjo tuščiomis. Daugelis jų dar nežinojo, kad banko veikla nutraukta.

Algimantas sakė norėjęs pasiimti pinigų ir pirkti dujų balioną, bet iš bankomato negalėjo pasiimti pinigų, todėl šios minties teko atsisakyti. Manė, kad pinigai užstrigo neilgam, todėl esą didelės bėdos nebūsią, nes namuose turįs dar šiek tiek pinigų.

Iš bankelio tuščiomis išėjusi Aleksandra buvo suglumusi ir nusiminusi.

– „Maximoje“ prisikroviau krepšį maisto produktų, bet turėjau juos palikti, nes kortele negalėjau atsiskaityti. Galvojau, iš bankomato pasiimsiu pinigų ir sumokėsiu, bet jis neveikia, – pasakojo moteris.

Kai sužinojo, kad ne tik tą vakarą nieko negalės nusipirkti, nes visuomet atsiskaito kortele, sutrikusi tylėjo.

Nijolė nežinojo, ką daryti, nes negalėjo pasiimti pensijos. Pinigų iš bankomato negalėjo pasiimti ir su trimis vaikais, vienu vežimėlyje, atėjusi Violeta.

Nė vienas iš apsilankiusiųjų bankelyje nežinojo, kas atsitiko, kodėl nėra galimybės pasiimti pinigų, nes jokios informacijos nebuvo. Sužinoję, kad bankas nežinia kuriam laikui uždarytas, nusiminę išsiskirstė, kiekvienas turbūt mąstė, ką daryti, iš kur gauti pinigų, kad galėtų patenkinti savo būtiniausius poreikius.

„Snoras“ nacionalizuotas

Toliau įvykiai klostėsi dar dramatiškiau – vakare visos televizijos pranešė: dėl iškilusio pavojaus, kad „Snoras“ nebeįstengs vykdyti finansinių įsipareigojimų, Vyriausybė nusprendė šį banką nacionalizuoti. To dar po nepriklausomybės atkūrimo nėra buvę! Dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje bankrutavo didžioji dalis šalies bankų: Valstybinis komercinis, Akcinis inovacinis, „Tauro“, „Litimpeks“, „Sekundė“ ir kiti. Ar dabar ateina nauja lietuviškų bankų žlugimo – nacionalizavimo banga, kaip gąsdino „Lietuvos rytas“, teigdamas, kad tokiu būdu siekiama atlaisvinti kelią užsienio bankams?

Įvairaus rango funkcionieriai, pradedant Vyriausybės vadovu, finansų ministre, Lietuvos banko vadovu ir baigiant politikais, aiškino, kad Lietuvos žmonėms nėra ko nerimauti, nes jų indėliai iki 100 tūkstančių eurų dydžio yra saugūs, nes už juos garantuoja valstybė. Tačiau nieko nebuvo pasakyta apie šiame banke esančias verslo įmonių sąskaitas, ar pinigai jose saugūs.

Visas „Snoro“ akcijas perėmė valstybė, sustabdyta valdybos veikla, paskirtas banko administratorius. Dabar ginčijamasi, kad tai nebuvo lietuviškas bankas, nes didžiąją dalį akcijų (per 68 proc.) valdo Rusijos pilietis Vladimiras Antonovas, likusios priklausė valdybos pirmininkui Raimondui Baranauskui. Pastarasis yra iš šalies išvykęs. Teigiama, kad „Snoras“ galbūt yra praradęs dalį savo turto, kurio vertė apie 1 milijardas litų. Vadovaujant Generalinei prokuratūrai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimai apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo, turto iššvaistymo ir pinigų plovimo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad būtent tokių veiksmų dėl „Snoro“ banko buvo būtina imtis, nes netrukus būtų ėmę strigti banko atsiskaitymai, o kiti bankai dirba stabiliai. Lietuvos banko duomenimis, po to, kai „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad ruošiama ataka prieš Lietuvos bankus, per beveik dvi dienas iš banke turimų 250 milijonų litų laisvų pinigų 200 milijonų litų buvo pervesta į užsienio bankus. Verta paminėti, kad „Snoras“ valdo daugiau kaip trečdalį „Lietuvos ryto“ akcijų.

Klausimų daug, atsakyta ne į visus

Ketvirtadienį rytą vienas kitas žmogus dar bandė patekti į Gedimino gatvėje esantį bankelį, tačiau durys buvo užrakintos, o užrašai lietuvių, rusų ir anglų kalbomis skelbė, kad jis pradės veikti pirmadienį. Banko nacionalizacija – naujas dalykas, nėra ko apie tai paklausti, dėl to blaškosi ir politikai, nes nėra norminių aktų, kaip vykdyti tokį procesą.  Todėl „Tauragės kurjeris“ paklausė ilgamečio įmonių bankroto administratoriaus Juozo Žvirblio nuomonės.

– Įvyko visiškai netikėtas dalykas – „Snoro“ bankas nacionalizuotas, bet nėra aiškių kriterijų, kaip ir kas turėtų vykti. Tačiau banko nacionalizaciją galima vertinti panašiai kaip ir jo bankrotą, todėl galima tikėtis, kad visos funkcijos bus atkurtos per du mėnesius. Suprantama, kad pirmiausia bus atsižvelgiama į gyventojų poreikius, nes nutikus panašiems dalykams jie tampa labiausiai pažeidžiami. Verslui dėl banko nacionalizacijos gali iškilti sunkumų. Galvosūkį turiu ir aš, nes turėjau padaryti bent šešis pavedimus, kad būtų galima atsiskaityti su bankrutuojančia paskelbtos UAB „Genmeda“ tiekėjais, nes įmonė toliau vykdo veiklą. Nežinau, ar saugios „Snore“ likusios bendrovių sąskaitos, per kiek laiko pavyks atgauti pinigus. Tikiuosi, kad pinigai bus išsaugoti, tik nežinia, kada jais bus galima naudotis. Tai atsilieps verslui. Buvome pripratę prie bankų stabilumo, šis įvykis smogė visai sistemai. Blogiausia, kad iš anksto nebuvo jokių požymių, kad taip gali atsitikti, matyt, šlubavo banko kontrolė, – mintimis dalinosi J.Žvirblis.

Kas toliau vyksta „Snore“, ar saugūs sąskaitose esantys bendrovių pinigai, ką veikia darbuotojai, telefonu paskambinusi klausiau Tauragės filialo vadovo Aloyzo Sabučio.

– Banko veikla sustabdyta, daugiau neturiu jokios informacijos, nieko negaliu komentuoti, teiraukitės centrinėje būstinėje. Tauragėje bankas uždarytas, žmonės nedirba, – sakė jis.

Centrinėje „Snoro“ būstinėje per sudėtingą sistemą nežinia su kuo susisiekus atsiliepusi moteris teigė, kad „Snoro“ veikla iki pirmadienio sustabdyta. Ar verslo sąskaitos banke saugios, negalinti atsakyti, kol kas apie tai neturinti informacijos. Paprašyta prisistatyti atsakė:

– Tai nėra būtina.

Stabdoma iki dviejų mėnesių?

„Sodros“ Tauragės skyriaus direktoriaus Žydrūno Valančiaus „Tauragės kurjeris“ paklausė, ką daryti pensininkams, kuriems pensijos pervedamos į „Snoro“ banką.

– Šito reikia teirautis Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyboje, mes tik priskaičiuojame mokėtinas sumas, o pinigus perveda valdyba, – teigė Ž.Valančius.

„Sodros“ Komunikacijos ir tarptautinių ryšių vyriausiosios specialistės Valdonės Ugianskienės atsiųstame atsakyme į „Tauragės kurjerio“ klausimus rašoma:

„Socialinių išmokų gavėjai, turintys sąskaitas AB banke „Snoras“, nuo lapkričio 17 d., pirminėmis žiniomis, iki pirmadienio neturės galimybės jų gauti per minėto banko sąskaitą. Teritoriniai „Sodros“ skyriai išmokų gavėjams turėtų pasiūlyti: a) laukti, kol bus atnaujinta banko veikla; b) tiems, kurie norėtų per minėtą laikotarpį disponuoti išmokomis, pasiūlyti atsidaryti sąskaitą kitame Lietuvoje veikiančiame komerciniame banke arba naudotis jau turima sąskaita kitame banke, prieš tai nustatyta tvarka informavus „Sodros“ teritorinį skyrių. Lietuvos Respublikos Vyriausybė lapkričio 16 d., norėdama apsaugoti visuomenės interesus, po neeilinio posėdžio nutarė perimti „Snoro“ banko akcijas. Paskyrus laikinąjį administratorių, finansinės operacijos gali būti stabdomos iki dviejų mėnesių“.

Taigi, antras šaltinis patvirtino, kad nacionalizavus „Snoro“ banką kai kurios finansinės operacijos gali būti stabdomos iki dviejų mėnesių.

Apie verslą tylima

Jau dabar aišku, jog banko verslo klientai patirs daug nemalonumų – negalės disponuoti sąskaitoje esančiais pinigais, atsiskaityti už paslaugas, medžiagas, mokėti atlyginimus, mokesčius, privalės atsidaryti sąskaitą kitame banke, informuoti savo partnerius apie tai, tikslinti jau pateiktas apmokėti sąskaitas. Tai pareikalaus nemažai vargo, sukels daug problemų. 

Nenorėjęs, kad būtų skelbiama jo pavardė, sąskaitą „Snoro“ banke turintis verslininkas guodėsi, kad jam į banką buvo pervesta nemaža pinigų suma, jis privalo atsiskaityti su kitais verslininkais, tačiau bankas buvo uždarytas nespėjus to padaryti. Kiti kalbinti verslininkai buvo šokiruoti įvykio, bet  nepanoro plačiau kalbėti apie savo verslo planus.

UAB „Tauragės kurjeris“ vadovas Renaldas Malychas buvo atviras:

– Nacionalizavus „Snoro“ banką visur kalbama tik apie akcininkus, indėlininkus, apie tai, kad jie nepraras indėlių, kurie nėra didesni kaip 100 tūkstančių eurų. Tačiau niekur neužsimenama apie žalą verslui – juk sustojo mokėjimai, užšaldytos lėšos. Apie minimalų bankinių operacijų atnaujinimą kalbama miglotai, terminai neaiškūs – nuo 24 valandų iki dviejų mėnesių. Jau nekalbu apie tai, kokių nemalonumų patirs sąskaitas šiame banke turėję verslininkai. Neaišku, ar jie atgaus visus sąskaitose buvusius pinigus, kada tai įvyks, ar dėl to kilus sunkumams mokant mokesčius bus taikomos kokios nors lengvatos. Į šiuos klausimus atsakymo su kitomis bendrovėmis laukia ir „Tauragės kurjeris“, kurio sąskaita irgi yra „Snoro“ banke.

Lengvatų nežada

Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovą spaudai Laimoną Rimkų paprašėme atsakyti į klausimą, ką darys inspekcija, jei dėl „Snoro“ banko nacionalizavimo jame sąskaitas turėję verslininkai negalės vykdyti savo mokestinių įsipareigojimų. Redakcija elektroniniu paštu gavo labai diplomatišką atsakymą: „Valstybinės mokesčių inspekcijos renkami mokesčiai, rinkliavos ir įmokos mokami į vieną biudžeto pajamų surenkamąją eilutę, esančią „Swedbanke“. Kol kas jokių pokyčių dėl mokesčių sumokėjimo nepastebime“.

Belieka laukti, kaip toliau vystysis dramatiški įvykiai dėl „Snoro“ nacionalizacijos, ir tikėtis, kad bus pasirūpinta ir sąskaitas jame turinčiais verslininkais.

Pinigų duoda, bet informacijos trūksta

Vakar Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sakė, kad šiandien gyventojų indėliai saugesni nei vakar, ir informavo, kad per artimiausias 24 valandas bus iš dalies atnaujinta banko veikla. Kai bus suskaičiuotos visos lėšos, kurios reikalingos likvidžiai banko veiklai, ribotos operacijos bus leidžiamos. Tikėtina, kad iki pirmadienio gyventojai galės pasiimti iki 500 Lt per dieną.

Pažadas ištesėtas, vakar baigiantis darbo dienai vienas tauragiškis pranešė, kad iš bankomato Vytauto gatvėje galima išsiimti pinigų. Nors ant bankomato tebebuvo užrašai, kad jis neveiks iki pirmadienio, ir išsiimti 180 litų pavyko ir kolegei.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras