Daugiabučių renovacijos vizija dūžta į šipulius(6)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-11-15 06:41
Jovitos Strikaitienės

Gyventojai ir name įsikūrę verslininkai ryžosi renovuoti Dariaus ir Girėno g. 18, tačiau susidūrė su įvairiomis pinklėmis. Autorės nuotrauka

Ne tik Dariaus ir Girėno g. 18 gyventojų bei ten įsikūrusių verslininkų, bet ir jį prižiūrinčios bendrovės Tauragės butų ūkio darbuotojų viltys, kad dar šiemet bus pradėta šio namo renovacija, dūžta į šipulius. Dėl investiciniame projekte „iš lempos“ vilniškių paskaičiuotos kainos konkurse dalyvavę rangovai nesutiko atlikti darbų. Tačiau viena bėda – ne bėda: įgyvendinant Respublikos gatvės renovacijos ir viešųjų erdvių sutvarkymo projektą šis namas neįtrauktas į projektą, todėl, jei ir pavyks namą renovuoti, jo rūsius ir toliau skandins paviršiniai vandenys.

Konkursas žlugo dėl per mažų įkainių

Tauragės butų ūkis, pasiryžęs organizuoti eksploatuojamų namų renovaciją, šiam tikslui sukūrė etatą, pernai į darbą priėmė energingąją Gintarę Rakauskienę, ir prasidėjo sunkus darbas. Netrukus galima buvo džiaugtis ir šiokiais tokiais rezultatais. Vienas po kito seniausi Tauragės namai ryžosi žengti į renovaciją.

Kai šių metų rugpjūtį kalbėjomės su G.Rakauskiene, ji džiaugėsi, kad Tauragės butų ūkis į renovaciją „veda“ aštuonis namus, kad vieno namo renovacija bus pradėta dar šiemet, o per kitus metus šiltai „aprėdyti“ kiti. Pirmasis šiame kelyje buvo Dariaus ir Girėno g. 18, rugsėjį turėjo vykti rangos darbų konkursas, netrukus po jo – prasidėti renovacija.

Tačiau tuoj po konkurso kalbinta G.Rakauskienė buvo nusiminusi – konkursas, vadovaujantis nustatytomis taisyklėmis, patvirtintomis aplinkos ministro, pripažintas neįvykusiu, nes visi jo dalyviai pasiūlė 60 procentų didesnę kainą negu buvo numatyta investiciniame projekte. Investicinis projektas numatė, kad Dariaus ir Girėno g. 18 turi būti renovuotas už 452 tūkstančius litų, o konkurse dalyvavę keletas pretendentų siūlėsi atlikti darbus už 600–700 tūkstančių litų.

Skaičiavo „iš lubų...“

Minėto namo investicinį projektą rengė konkursą laimėjusi UAB „Miesto renovacija“ iš Vilniaus. Kai jam pritarė gyventojai, skelbtas konkursas techniniam projektui rengti. Pastarąjį konkursą laimėjo ir techninį projektą parengė UAB „Arisand“ iš Telšių. Jį aptarus su gyventojais buvo rengiamos sąlygos rangos darbų konkursui, lygiagrečiai buvo aiškinamasi su bankais dėl paskolos.

Tauragės butų ūkiui įdėjus daug pastangų, atlikus daug juodų darbų ir konkursui žlugus viskas sustojo vietoje, nebežinia, ką daryti. Su Tauragės butų ūkio direktore Edita Vaitkute-Zinke kalbėjomės, kodėl taip atsitiko, kokių veiksmų imtasi padėčiai taisyti.

– Rangos darbų konkurse dalyvavo ne viena, o keletas statybos firmų, visos pasiūlė gerokai – daugiau negu 60 procentų – didesnę renovacijos kainą negu buvo numatyta investiciniame projekte, todėl buvo pagrindo galvoti, kad įkainiai paimti ne realūs, o „iš lubų“. Todėl investicinio projekto rengėjus prašėme raštu pateikti paaiškinimą dėl įkainių ir darbų masto. Gavome investicinio plano rengėjų atsakymą, kad galbūt jie tinkamai neįvertino įkainių ir darbų apimties, teigė, jog jie be užmokesčio sutinka pakoreguoti investicinį projektą. Įdėjus daug darbo dėl projektuotojų kaltės vėl tenka grįžti į pusiaukelę, apgauti lieka ir gyventojai, tikėjęsi, kad namo renovacija bus greitai pradėta. Su bankais reikės derybas pradėti iš naujo, – piktinosi E.Vaitkutė-Zinkė.

Sunku, bet rankų nenuleidžia

Pakoreguotą investicinį planą Tauragės butų ūkis gavo vakar. Renovacijos sąmata išaugusi iki 710 tūkstančių litų! Susidaro įspūdis, kad vilniečiai projektuotojai tikrai viską skaičiavo iš lubų...

Dabar pakoreguotą investicinį planą reikia aptarti su gyventojais, gavus jų pritarimą, kreiptis į Būsto ir urbanistikos plėtros agentūrą, kuri leido šį planą koreguoti, bet buvo pažadėta po to jį labai detaliai nagrinėti.

– Tokie dalykai apsunkina mūsų inicijuotą renovaciją, tačiau rankų nenuleidžiame. Kalbėsimės su gyventojais, susitarę skelbsime kitą rangos konkursą. Tikimės, kad pavasarį pavyks pradėti 18-ojo namo renovaciją, – teigė E.Vaitkutė-Zinkė.

Renovacija turi būti atlikta per 2012 metus, tikimasi, kad Vyriausybė vis tik kompensuos ne 15, o 30 procentų namo renovacijai reikalingų lėšų.

Vieną namą pamiršo?

Nepaisant iškilusių sunkumų šia optimistine gaida norėjosi rašinį užbaigti. Bet atsirado nauja kliūtis – išgirdau, kad rengiant Respublikos gatvės rekonstrukcijos ir viešųjų erdvių tvarkymo projektą 18-asis namas liko „nepastebėtas“, nors jis stovi galu į šią gatvę, kaip tik priešais savivaldybės administracinį pastatą, nors „pastebėtas“ – įtrauktas į projektą kitoje, Vytauto gatvėje, esantis namas. Manoma, kad ir po renovacijos Dariaus ir Girėno g. 18 neatsikratys itin skaudžios bėdos – į rūsius plūstančio vandens. Tai lemia keletas priežasčių: bendrame kieme su Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba nėra lietaus kanalizacijos, pastarasis pastatas stovi ant kalnelio, jame plaunant automobilius vanduo teka žemyn, į namo kiemą ir rūsius, be to, namo rūsiai įrengti gana gilūs.

Tauragės butų ūkio direktorė E.Vaitkutė-Zinkė, sužinojusi, kad įgyvendinant Respublikos gatvės renovacijos ir viešųjų erdvių sutvarkymo projektą šio namo problemos nebus išspręstos, buvo pasipiktinusi.

– Mes ne kartą kreipėmės raštu į savivaldybės administraciją, kad būtų sprendžiamos 18-ojo namo gyventojus varginančios minėtos problemos, bet į tai nebuvo atkreipta dėmesio. Kai dabar pasiteiravau Statybos skyriuje, man atsakė, kad projektas parengtas, su visais suderintas, o su Butų ūkiu esą derinti nereikia. Labai gaila, kad įgyvendinant minėtą projektą nebus išspręsta ir gyventojus daugelį metų varginusi problema – ir po renovacijos į rūsius tekės vanduo, – sakė E.Vaitkutė-Zinkė.

Su naujais „kailinukais“ ir iki kelių vandenyje...

Minėto projekto koordinatorius Savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjas Romas Nevardauskas, paklaustas, ką gali jis pasakyti apie tai, tradiciškai kalbėjo nekonkrečiai ir mįslingai:

– Nieko negaliu pasakyti, aš esu tik statybininkas, vykdytojas. Nežinau, kodėl tas ar kitas dalykas įėjo ar neįėjo į projektą. Praėjimas per to ir gretimo namo kiemą bus įrengtas, bet ribas ne aš užbraižau. Klauskite verčiau Genovaitės Pukelytės...

Telefonu pakalbinta Savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėja G.Pukelytė sakė esanti išvykusi už rajono ribų, vairuojanti automobilį. Teigė, kad neturėdama prieš akis projekto, mažai ką gali paaiškinti, bet jai atrodo, kad tas kiemas būsiąs sutvarkytas.

Tuomet kyla klausimas – tai tokia savivaldybės administracijos parama daugiabučių namų renovacijai, kuomet naujai renovuotas namas tūnos vandenyje?

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras