Bibliotekos stogas – kaip rėtis(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-03-14 18:50

Viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius: „Nuo pro stogą tekančio vandens gelbėjomės kibirais“.

Jau kuris laikas vykdomos renovacijos Tauragėje skleidžia prastoką nekokybiškai atliktų darbų kvapą. N kartų rašytą apie paliktą broką Kultūros namuose, autobusų stoties statybas spaudžiant penkiolikos laipsnių šalčiui. Kliūva ir milijonus kainavusiam Viešosios bibliotekos pastatui. Kovo 5-ąją į darbą atėję bibliotekininkai ant skaityklos grindų rado didžiulę balą. Šluostė grindis, išdėliojo kibirus. Po to puolė žiūrėti, ar vanduo neteka ten, kur saugomos knygos, sustatyti kompiuteriai. Laimė, kad vanduo kol kas varvėjo tik į antrajame aukšte esančią skaityklą. Eilinį kartą dėl kiauro stogo kaltų neatsirado.

 

 

Bala skaitykloje

Pakalbintas Viešosios bibliotekos direktorius Sigitas Kancevyčius „Tauragės kurjeriui“ pasakojo, kad praėjusį šeštadienį, kaip yra įpratęs savaitgaliais, užsukęs į biblioteką paskaityti laikraščių, pamatė ant skaityklos grindų telkšančią didžiulę balą.

– Tądien dirbusi bibliotekininkė Saulė Ramanauskaitė ėmėsi likviduoti balą, o aš apėjau tas patalpas, kur vanduo galėjo pridaryti labai didelių nuostolių. Užsukau į Abonementinio skyriaus, Knygų saugyklos, kompiuterių patalpas. Laimė, ten pro lubas vanduo nesisunkė. Pasiėmęs kibirų užlipau į palėpę. Vienoje vietoje vanduo tik lašėjo, kitoje smarkiai bėgo. Ten pastačiau kibirus. Vakarop vienas kibiras buvo beveik pilnas, – pasakojo S.Kancevyčius.

 

Stogas – kaip rėtis

Viešosios bibliotekos vadovas parašė raštą savivaldybės administracijos direktoriui Algirdui Mosėjui. Rašte teigiama, kad skaityklos lubos drėko ir anksčiau, apie tai byloja dėmės ant jų, tačiau tokio didelio varvėjimo esą dar nėra buvę. Nurodoma, kad per įėjimo į biblioteką stogo dangą irgi sunkiasi vanduo. S.Kancevyčius prašo savivaldybės administracijos pagalbos – kreiptis į biblioteką renovavusius statybininkus, kad ši problema būtų pašalinta.

Pirmadienį kartu su direktoriumi apėjome biblioteką, užlipome į palėpę. Visur buvo sausa, tačiau palėpėje tebestovėjo iš atsargumo palikti kibirai.

Per stogą nebevarvėjo, turbūt sniegas buvo ištirpęs. Tačiau buvo aišku, kad ir ne statybų specialistui turėtų sukelti nerimą daugybe mažų plyšelių žioruojantis naujas skardinis stogas. Susidarė įspūdis, kad per juos turėtų ne tik vanduo tekėti esant smarkiai liūčiai, bet per pūgas ir prisnigti. Daugelis įvairių pastatų savininkų galėtų pasakyti, kad ir sandarus stogas ne visada apsaugo nuo vandens pratekėjimo į pastato vidų.

 

Nesėkmės – projektuotojų, statybininkų, prižiūrėtojų

 

Viešajai bibliotekai nesiseka nuo pat renovacijos. Ji buvo pradėta 2007 metais ir atsiėjo 1,5 milijono litų. Dar renovacijos nebaigus, 2008 metų rugpjūtį, įgriuvo lubos direktoriaus pavaduotojos Danutės Tauginaitės kabinete.

Tik atsitiktinumo dėka išvengta tragiškų padarinių – griūties metu kabinete nebuvo nė vieno darbuotojo. D.Tauginaitė dar atostogavo, o kompiuterininkas buvo išėjęs į kitą kabinetą. Griūties metu iš lubų iškrito 5 blokai, kurių kiekvienas svėrė apie 9 kilogramus. Buvo sudaužytas monitorius, spausdintuvas, telefonas, sulaužyti stalai. Galima įsivaizduoti, kas būtų atsitikę, jei prie stalų būtų sėdėję žmonės.

– Mano atostogos jau ėjo į pabaigą, netrukus reikėjo grįžti į darbą, o kolegos jau baigė persikraustyti į renovuotą pastatą, kai įvyko griūtis. Po to į antrąjį aukštą buvo uždrausta eiti, baiminantis, kad dar kur nors lubos gali griūti. Į antrojo aukšto kabinetus sugrįžome, kai pavojus buvo pašalintas – sutvirtintas lubų perdengimas, - „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Tauginaitė.

Nors renovacijos metu lubos nebuvo keistos, griūties padarinius šalino bibliotekos renovacijos rangovai – UAB „Struktūra“ iš Kauno.

Baigiant pastato renovaciją, 2008-ųjų rudenį, paaiškėjo, kad į numatytus atlikti darbus neįtrauktas pastato prijungimas prie šildymo trasos, nors iki renovacijos jam šiluma buvo tiekiama centralizuotai. Tai pražiopsojo projektuotojai – ispanų firma, registruota Madride. Projektuotojams ir rangovams reikėjo dar padirbėti, papildomai buvo skirta lėšų renovacijos projekte kažkodėl nenumatytiems darbams baigti.

 

Tauragei nesiseka

Praėjusių metų vasarą „Struktūrai“ Tauragėje vėl teko grįžti – pakeisti pastato fasado nekokybiškas plokštes. Po pastato atidavimo naudoti praėjus maždaug pusantrų metų išlindo brokas – ėmė luptis nekokybiškos fasado plokštės, todėl statybininkai buvo priversti savo lėšomis jas pakeisti.

Su renovacijomis Tauragei ne visada sekasi. 2000-aisiais įgriuvo renovuotos gimnazijos salės lubos. Nemažai broko aptikta UAB „Pireka“ už daugiau kaip 10 milijonų renovuotame Kultūros rūmų pastate, brokas iki šiol bado akis.

Statant, renovuojant dažnai nelengva išvengti nedidelių nesklandumų, bet jei jie nuolat kartojasi, jei nesklandumai dideli, kyla klausimas, kas dėl to kaltas – užsakovai (savivaldybės administracija), projektuotojai, rangovai ar darbų prižiūrėtojai?

 

Kalta žiema?

 

Pakalbintas savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Romas Nevardauskas sakė apie įvykį dar oficialaus rašto nematęs, tačiau su savivaldybės administracijos vadovu jau apsilankęs bibliotekoje. Kai gaus oficialų raštą, tarsis, ką reikėtų daryti.

– Trejus metus per stogą nevarvėjo, o dabar varva. Manau, kad tai gali būti šios sunkios žiemos padariniai – buvo daug sniego, užšalę lietaus latakai. Jei reikės, stogą turės taisyti rangovai, - teigė R.Nevardauskas.

Savivaldybės administracijos direktorius A.Mosėjus patikino, kad UAB „Struktūra“ jau parašytas raštas, jie įpareigoti sutvarkyti Viešosios bibliotekos stogą, nes jo garantija – penkeri metai, o  pastatas naudoti atiduotas 2008 metų lapkritį.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras