Imituota nelaimė apnuogino trūkumus(1) 

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-05-31 16:52
Specialiais kostiumais apsirengę ugniagesiai skubėjo gelbėti „sužeistuosius“. Renaldo Malycho nuotrauka

Specialiais kostiumais apsirengę ugniagesiai skubėjo gelbėti „sužeistuosius“. Renaldo Malycho nuotrauka

Pirmadienį, apie 10 valandą, Tauragės mieste, geležinkelio pervažoje, lengvasis automobilis rėžėsi į  geležinkelio bėgiais riedėjusį traukinio sąstatą. Tačiau viena bėda – ne bėda: sąstatas gabeno pavojingą krovinį – sierą. Nuo smūgio vienas vagonas ėmė liepsnoti, ūmiai į aplinką ėmė veržtis nuodingos dujos. Žmonės, buvę avarijos vietoje, patyrė traumas. Traukinio mašinistas nieko nelaukdamas apie avariją informavo geležinkelio stoties budėtoją. Pastarasis bendruoju pagalbos telefonu 112 išsiuntė pranešimą specialiosioms tarnyboms. Deja, ugniagesiai jį gavo tik praėjus 10 minučių nuo išsiuntimo. Laimei, šįkart Tauragėje vykę įvykiai tebuvo tikrovės imitacija – čia vyko pratybos.

Kadangi nebuvo galimybės imituoti mašinos ir traukinio susidūrimo bei gaisro pačioje pervažoje, automobilis „Audi“ buvo uždegtas netoli jos – Tremtinių kelio gatvės žaliojoje juostoje. Ten plytinčioje pievoje sugulė ir avarijos metu „traumuoti“ tauragiškiai. Nors aplink tariamos nelaimės vietą būriavosi pratybų organizatoriai, tikrųjų gelbėtojų kurį laiką nesimatė.

Atsitiktinai pro šalį važiavusieji, ėjusieji ar netoliese gyvenantieji sustoję kraipė galvas. Dalis jų iš tiesų pagalvojo, kad įvykis tikras, ir pasipiktinę šūkaliojo, ko pakraščiais stoviniuojantys ugniagesių vadai, policininkai, kariškiai nieko nedaro: nei patys žmonių gelbsti, nei pagalbos kviečia. Kita dalis stebėtojų liūdnai lingavo galvas: „Kaip realybėje, taip ir pratybose. O argi ne taip pat yra ir tikros nelaimės metu: ugniagesiai atkanka, kai jų pagalbos faktiškai nebereikia. Čia irgi tas pats – mašina baigia visiškai sudegti, o jų dar nė signalų nesigirdi“, – konstatavo nuo pat pradžių pratybas stebėjusios moterys.

Pirmieji į nelaimės vietą atskubėjo policininkai: pasiskirstę gatvių ruožus, pareigūnai uždarė eismą Stoties ir Pramonės bei Tremtinių kelio gatvėse.

Po jų pasirodė ugniagesiai gelbėtojai, dar po kurio laiko – Greitoji medicinos pagalba, vėliausiai prie gelbėjimo operacijos prisijungė kariškiai. Nors būtent jų sraigtasparnis ėmė sukti ratus virš Tauragės dar prieš 10 valandą. Raudonais kombinezonais ir dujokaukėmis vilkintys ugniagesiai gelbėtojai vieną po kito į Greitosios pagalbos automobilius nešė, vedė avarijoje nukentėjusius žmones. Tada paaiškėjo dar viena bėda – trūksta automobilių, galinčių į ligoninę nugabenti sužeistuosius. Tam turėjo talkinti kariškių sraigtasparnis – jis būtų gabenęs sužeistuosius į Klaipėdos ligonines. Tačiau vėl bėda, nusileisti sraigtasparnis gali tik Tauragės aeroklubo oro uoste, o iki ten geras gabalas kelio...

Kol vyko sumaištis ties pervaža, traukinio sąstatas buvo nusiųstas į pavojingiems kroviniams skirtą aikštelę priešais Geležinkelio stotį. Ten rūkstantį vagoną apsaugos juosta apjuosė žmonės, vilkintys geltonus kombinezonus, o netrukus prie jų prisijungė ir ugniagesiai gelbėtojai. Šie vandenį pumpavo iš greta stoties esančio rezervuaro. Tam prireikė praardyti geležinkelio bėgių sutvirtinimą ir nutiesti vandens tiekimo liniją po bėgiais. Sugaišta labai daug brangaus laiko vien tik tam, kad ugniagesiai, liedami vandenį, galėtų nusodinti iš vagono besiveržiančius dūmus. Paties vagono užgesinti jie negalėjo – teko laukti specialių priemonių, kuriomis gesinami chemikalai. Tuo turėjo pasirūpinti kariškiai.

Priešgaisrines gelbėjimo pajėgų taktines pratybas „Avarija geležinkelyje“ organizavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ir Lietuvos kariuomenė. Jų metu buvo imituotas incidentas su cheminėmis medžiagomis. Pratyboms vadovavo Pagėgių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Vladas Liekis. Jis paaiškino, kad geltonais kombinezonais vilkėjo specialiai iš Klaipėdos atvykę geležinkeliečių specialistai, apmokyti dirbti su sprogiomis medžiagomis. Paprašytas apibendrinti pratybų rezultatus, vadovas V.Liekis negailėjo kritikos.

– Šių pratybų metu nustatyta labai daug trūkumų. Tuo galėjo įsitikinti ir visų mūsų veiksmus iš sraigtasparnio stebėjęs rajono meras Pranas Petrošius. Jeigu tai būtų nutikę iš tikrųjų, pasekmės būtų skaudžios. Po išsakytų kritikos žodžių su visais pratybų dalyviais išsiskirstėme taikiai. Nors aptarimo metu didžioji jų dalis buvo nepatenkinti, – vakar pasibaigus pratyboms ir jų aptarimui kalbėjo V.Liekis.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras