Visuotinė rinkliava – tik nuo kitų metų?(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-06-13 07:19
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Nenumaldomai artėja data, iki kurios buvo atidėtas visuotinės rinkliavos įvedimas už atliekų surinkimą ir tvarkymą Tauragės regione. „Tauragės kurjeris“ domėjosi, ar nuo šių metų antrojo pusmečio jau bus įvestas ne kartą atidėliotas mokestis.

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Leonas Leikus sakė negalįs šio klausimo komentuoti, viskas priklauso nuo keturių apskrities savivaldybių veiksmų, o jo vadovaujama įstaiga tam yra pasiruošusi.

– Konsultacinė firma „Jostra“ iš Vilniaus parengė visuotinės rinkliavos už atliekų surinkimą ir tvarkymą galimybių studiją. Konsultantai ir TRAC atstovai lankėsi visose savivaldybėse, įvairiais lygmenimis buvo aptarta galimybių studija. Tačiau nuo kada savivaldybės pasirengusios įvesti mokestį, aiškaus atsakymo neišgirdome. Reikia visų keturių savivaldybių sutarimo, kad šis mokestis būtų įvestas vienu metu visose apskrities savivaldybėse. Tauragės atliekų tvarkymo centro aptarnaujamoje zonoje jis turi būti apskaičiuojamas tuo pačiu principu, todėl viskas priklauso nuo savivaldybių, – sakė L.Leikus.

Gyventojams labiausiai rūpi, pagal ką bus skaičiuojamas mokestis už atliekas – pagal gyventojų skaičių ar pagal būsto plotą.

Pasak L.Leikaus, galimybių studijoje numatyti ne tik šie du mokesčio už atliekas skaičiavimo būdai, bet ir kitokie. Savivaldybių Tarybos turėtų spręsti, kokį variantą rinktis. Tačiau TRAC pasirinko variantą mokestį skaičiuoti pagal būsto plotą, nes sunku sugaudyti gyventojų skaičių. Nebeliko gyventojų privalomos registracijos, o žmonės linkę gudrauti, gyventojų surašymo duomenys irgi netikslūs, paklaida – apie 10 procentų, todėl pagal gyventojų skaičių skaičiuoti būtų netikslu ir nuostolinga. Konsultantų nuomone, galbūt 50 procentų nuolaidą reikėtų taikyti didesniame negu 100 kvadratinių metrų būste gyvenančiam vienam senam žmogui.

– Savivaldybės gali rinktis, kokį modelį taikyti apskaičiuojant mokestį už atliekas. Išnagrinėję kitų patirtį, esame pasirengę jį skaičiuoti pagal būsto plotą. Jei visos savivaldybės nuspręstų, kad reikia skaičiuoti kaip nors kitaip – pagal gyventojų skaičių ar pagal faktinį atliekų sukaupimą, visuotinės rinkliavos už atliekas įvedimas nusistumtų bent metus, nes reikėtų pirkti duomenis, įrangos, skelbti konkursus, – teigė L.Leikus.

TRAC direktoriaus žiniomis, regionuose, kuriuose bandyta taikyti mišrią sistemą – skaičiuoti mokestį ir pagal gyventojų skaičių, ir pagal būsto plotą, ši paslauga gerokai brango, o kur buvo taikytas skirtingas modelis gyventojams ir juridiniams asmenims, vyko bylinėjimasis.

Pasak jo, visos apskrities savivaldybės turi prieiti prie bendros nuomonės, Tarybos turi priimti sprendimus dėl rinkliavos įvedimo, patvirtinti taisykles.

Kalbinamas Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus buvo atviras, sakė, kad iki numatytos datos – liepos 1-osios – nebus priimti visi reikalingi sprendimai.

– Apskrityje įvesti visuotinę rinkliavą už atliekų surinkimą ir tvarkymą realu tik nuo kitų metų pradžios, nes dar laukia nemažai paruošiamojo darbo – savivaldybės turi suderinti savo pozicijas. Netrukus posėdžiauti rinksis Tauragės atliekų tvarkymo centro valdyba ir taryba, aptarsime visus šiuos klausimus, – sakė A.Mosėjus.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras