Tvenkinį nuodija ir fekalijos, ir naftos produktai(3) 

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-06-13 15:00
Renaldo Malycho nuotraukos

Ugniagesiai-gelbėtojai valo užterštą tvenkinį. Renaldo Malycho nuotrauka

Antradienį, apie 19 valandą, į miesto centre esantį Molupio tvenkinį ties Vytauto gatve plūdo teršalai – naftos produktai. Apie įvykį pranešta Tauragės priešgaisrinei gelbėjimo valdybai ir Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Tauragės agentūrai. Netrukus prie tvenkinio jau rinkosi šių institucijų pareigūnai. Teršalai buvo surinkti. Dėl aplinkosaugininkų atkaklumo nustatytas gyventojas, išpylęs į Molupį krosnių kuro.

Aplinkosaugininkai prašė pagalbos

Redakcijai nuvykus į vietą ten jau dirbo ugniagesiai-gelbėtojai. Jie pastatė 10 metrų boninę užtvarą, panaudodami pjuvenas, rinko tvenkinyje išsiliejusius naftos produktus. Buvo surinkta apie 200 litrų teršalų. Spėjama, kad tai gali būti mazutas arba krosnių kuras.

Trečiadienį Tauragės agentūros viršininkas Romas Jurgelionis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą, siekdami nustatyti, kodėl teršalai pateko į tvenkinį, kas tai padarė.

– Tai padaryti nelengva. Molupis aukščiau tvenkinio yra paverstas kanalu, o šalia jo pristatyta individualių namų. Gali būti, kad kurioje nors sodyboje išsilieję naftos produktai pateko į kanalą ir nutekėjo į tvenkinį. Galbūt sodybos savininkas to net nepastebėjo – prakiuro kokia nors sena, į žemę įkasta statinė su naftos produktais. Naudodamasis proga, noriu paprašyti aplinkinių gyventojų, kad jie praneštų, jei ką nors žino apie šiuos teršalus, kad nuo tolimesnio teršimo būtų apsaugotas tauragiškių mėgstamas Molupio tvenkinys, kad jie nepatektų į Jūros upę ir nenukeliautų toliau. Prašome, kad į mus kreiptųsi ir pats kaltininkas, kurio sodyboje atsitiko nelaimė, netikiu, kad kas nors tyčia į upelį būtų teršalus išpylęs. Jei žmogus pats dėl išsiliejusių naftos produktų kreipsis, jo nebausime, o padėsime susitvarkyti, – sakė R.Jurgelionis.

Redakcija yra sulaukusi skundų, kad kai kurie tauragiškiai, turintys sodybas prie Molupio, iš savo namų į jį yra nutiesę nuotekų vamzdžius. Tokius skundus ne kartą tikrino ir redakcija, ir aplinkosaugininkai, tačiau nė vieno konkretaus fakto nepavyko nustatyti.

Inspektoriaus atkaklumas apvainikuotas sėkme

Po nemalonaus įvykio Tauragės agentūros inspektorius Petras Jukna prie Molupio upelio ėjo iš sodybos į sodybą ir kalbino savininkus. Vienas jų prisipažino, kad iš namo rūsyje laikomos talpos netyčia išsiliejo dyzelinio kuro, išplovęs rūsį, vandenį su teršalais nuleido į greta sodybos tekantį upelį. Tačiau buvęs išleistas nedidelis kiekis teršalų.

Agentūros viršininkas R.Jurgelionis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad kaltininkas iškviestas į agentūrą, jam bus surašytas protokolas, bus skirta bauda nuo 200 iki 400 litų.

– Dar svarstome, ar iš jo reikalauti atlyginti gamtai padarytą žalą, nes žala buvo nedidelė, į upelį pateko nedidelis kiekis teršalų, – vakar sakė R.Jurgelionis.

Kol pažeidėjui nesurašytas protokolas, agentūros viršininkas nesutiko pasakyti jo pavardės, tik teigė, kad tai jaunas žmogus, gyvenantis T.Ivanausko gatvėje. 

Nuotekų tinklai švarina vandenis

Pavaikštinėjus prie Molupio upelio nuo tvenkinio iki vietos, kur jis „pakištas“ po žeme, visur tekėjo skaidrus vanduo – vienur betoninėmis plokštėmis, kitur skaičiuodamas žvirgždą. Tačiau vienoje vietoje į upelį kažkas įmetė vaikišką vežimėlį. Liūdna, kad kai kur jo pakrantės gausiai prižėlusios piktžolėmis. Kai kurie gyventojai laisvus plotelius prie jo pavertę malkų ir visokio šlamšto sandėliu.

Nors upelio vanduo skaidrus, tvenkinyje plaukioja nemažai šlamšto – plastmasinių butelių, maišelių, kitokių šiukšlių, vanduo jame drumstas, kai kur jaučiamas nemalonus kvapas. Kai kur pakrantės prižėlusios žolių ir piktžolių.

Ne visur prie tvenkinio galima prieiti, nes sklypų savininkai tvoras užsitvėrę beveik iki pat vandens. Jie dar pernai buvo įpareigoti tvoras nukelti, kad prie vandens telkinio galėtų patekti gyventojai, bet iki šiol niekas nepasikeitė. Daug investuojame, gražiname miestą, pinigų, atrodo, netrūksta, o reiklumo pasigendama.

Dėl tvenkinio teršimo pakalbinus sutiktus žmones, gyvenančius netoli Molupio upelio, tenka išgirsti įvairių nuomonių. Vieni tvirtina, kad jį teršia kai kurie aplinkiniai gyventojai. O Birutė ir Remigija teigė, kad upelis tapo švaresnis po to, kai aplinkinėse gatvėse už Europos Sąjungos lėšas buvo įrengti nuotekų tinklai. Atsiradus galimybei savo namus prijungti prie nuotekų tinklų mažiau kyla noro piktnaudžiauti nuotekas leidžiant į upelį.

Pareiga – gyventojams ir aplinkosaugininkams

Rajono meras Pranas Petrošius, paklaustas, ką reikėtų daryti, kad Molupio tvenkinys būtų apsaugotas nuo taršos, atsakė:

– Savivaldybė savo darbą atliko – už Europos Sąjungos ir rajono biudžeto lėšas tvenkinys prieš ketverius metus buvo išvalytas, liko pareiga gyventojams jo neteršti, o aplinkosaugininkams labiau spausti teršėjus. Apie tai kalbėjausi ir su Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento vadovais. Vandenų, aplinkos teršėjų niekada negalima pateisinti. Tauragėje įgyvendinus Nemuno žemupio vandentvarkos projektą gatvėse prie tvenkinio bei Molupio upelio nutiesus nuotekų tinklus, vandenį teršiantys gyventojai nebeturi kaip pasiteisinti, nes jiems sudarytos sąlygos prisijungti prie nuotekų tinklų. Deja, prie jų jungiamasi vangiai, trukdo abejingumas, taupumas, o gal ir lėšų stoka. Tegu gyventojai rašo prašymus, gal savivaldybė prisijungimui ras lėšų.

Rajono vadovas neigiamai vertino gyventojus, kurie iki pat vandens yra užsitvėrę tvoras. Pasak jo, paraginti, kad sklypų savininkai su savo tvoromis atsitrauktų iš jiems nepriklausančios žemės, turėtų aplinkosaugininkai ir miesto seniūnija.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras