Gyventojai mojuoja prokuratūros vėzdu(5)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-06-28 09:45
Renaldo Malycho nuotrauka

Dėl vėjo jėgainių statybos rajone vėl sukilo aistros, šį kartą - Griežpelkiuose, kurie jau ir taip apstatyti vėjo „malūnais“. Renaldo Malycho nuotrauka

Pirmadienį Savivaldybės tarybos komitetų bendrame posėdyje aptarti tarybos posėdžiui teikiami klausimai. Iš trisdešimties darbotvarkės klausimų itin audringai diskutuota tik dėl žemės sklypų Lauksargių seniūnijoje, Gilandviršių kaime, detaliųjų planų tvirtinimo. Bendruomenė priešinasi dar vieno vėjo jėgainių parko statybai ir grasina viešąjį interesą ginti prokurorų pagalba.

Reagavo audringai

Šis klausimas jau buvo praėjusio rajono tarybos posėdžio darbotvarkėje, tačiau tenkinant raštišką Griežpelkių bendruomenės prašymą jo svarstymas atidėtas kitam posėdžiui. Po gegužę vykusio posėdžio bendruomenė savivaldybės ir žiniasklaidos atstovus pakvietė į rengiamą gyventojų ir vėjo jėgainių statytojų UAB „BM Service“ susitikimą. Pranešus, kad jis atidedamas, niekas iš pašalinių jame nedalyvavo. 

Griežpelkių bendruomenės atstovai – pirmininkė Virginija Stankevičienė, ji išrinkta ir seniūnaite, verslininkas Petras Dedūra – audringai reikalavo, kad taryba netvirtintų parengto detaliojo plano, kuriuo numatoma statyti vėjo jėgaines Gilandviršių kaime. Pasak jų, pastačius dar vieną vėjo jėgainių parką Griežpelkių, Gilandviršių, Žilučių, Kreivėnų, Kamščių, Nemeilų, Steponiškių kaimų gyventojai atsidurs neigiamą poveikį žmonėms ir gyvūnams turinčių statinių apsuptyje, 22 vėjo jėgainės jau veikia. Teigta, kad vėjo jėgainės skleidžia didesnį triukšmą negu leistinas, tuo įsitikinta pakvietus Visuomenės sveikatos centro specialistus iš Klaipėdos. Statytojai skleidžiamo triukšmo nematuoja, o tik jį modeliuoja, be to, nevertinama jo nuolatinė įtaka, neatsižvelgiama, kad triukšmas priklauso nuo vėjo greičio. Neįvertintas didžiulės vėjo jėgainių sankaupos poveikis vienoje vietovėje.

Nuo lapkričio pirmosios – mažiau decibelų

Bendruomenės atstovai savo reikalavimą netvirtinti detaliojo plano vėjo jėgainių statybai motyvavo ir tuo, kad pagal birželio 13 dieną priimtą Sveikatos apsaugos ministro įsakymą keičiasi higienos norma skleidžiamam triukšmui, gyvenamojoje zonoje dieną jis negali būti didesnis nei 45 decibelai, naktį – nei 35 decibelai. Norma įsigalios nuo šių metų lapkričio 1-osios.

– Dabar patvirtinus detalųjį planą aplinkiniai gyventojai bus priversti kęsti didesnį triukšmą nei leidžiama. Tačiau vėjo jėgainės bus pastatytos, niekas jų nenukels, nors jos jau ir nebeatitiks reikalavimų. Todėl dabar viską reikia sustabdyti, – teigė V.Stankevičienė.

Meras Pranas Petrošius priminė, kad netvirtindama parengto detaliojo plano Taryba atsidurtų sunkioje padėtyje, nes vėjo jėgainių statytojai pateikė visus reikalingus dokumentus, nėra jokių kliūčių jį netvirtinti, yra ir detaliojo plano svarstymo su visuomene protokolas, statytojai galėtų kreiptis į teismą. O P.Dedūra atkirto:

– Svarstymo su visuomene protokolas suklastotas, mes tik pasirašėme, kad dalyvavome, bet tai nėra mūsų sutikimas statyti jėgaines, todėl mes kreipsimės į Prokuratūrą, kad būtų ginamas viešasis interesas.

Ilgai tylėję prabilo pavėluotai

Griežpelkių bendruomenės nariai iš tiesų atsidūrė didžiulėje vėjo jėgainių apsuptyje. Stebėtina, kad tik dabar gyventojai dėl to ėmė protestuoti. Anksčiau kylant jėgainėms buvo tylima. Kai kas net ironiškai vertino Kęsčių bendruomenės kovą prieš „vėjo malūnus“.

„Elbenta“ laimėjo, jėgainių statytojai atsitraukė, nes viską darė laiku, bendruomenė buvo susitelkusi, kova vyko atkakliai, prie to prisidėjo ir Girininkuose įsikūrusio aerodromo interesai, nes vėjo jėgainės būtų jį užblokavusios.

Į Lauksargių seniūnijos teritoriją jėgainių statytojai veržiasi todėl, kad ši vietovė yra ypač vėjinga. Tačiau blogai, kad viskas vyksta stichiškai – vieni jėgaines stato, kiti priekaištauja, jog lendama arti  gyvenamųjų namų. Taip yra todėl, kad statytojams dėl gyventojų galvos neskauda, o kai kurie tolėliau ar mieste gyvenantys žemių savininkai, parduodami ar išnuomodami žemės sklypus vėjo jėgainių statybai, siekia pasipelnyti. Pagėgių savivaldybėje nueita kitu keliu – visoje savivaldybėje rengiamas specialusis planas vėjo jėgainių statybai, galbūt čia bus rasta geresnė išeitis – vėjo jėgainės neatsidurs arti gyvenviečių ir sodybų.

Pasiūlė saliamonišką išeitį

Tarybos narė Irena Ričkuvienė sunkioje situacijoje pasiūlė saliamonišką išeitį: Taryboje tvirtinti detalųjį planą, o Griežpelkių bendruomenė tegu jos sprendimą apskundžia teismui. Kol vyks bylinėjimasis, įsigalios nauja higienos norma dėl triukšmo, vėjo jėgainių statytojai privalės jos laikytis.

Bendruomenės atstovų toks atsakymas netenkino, jie iškeliavo į Prokuratūrą.

Sugrįžusi iš šios įstaigos Griežpelkių bendruomenės pirmininkė V.Stankevičienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad kreipdamiesi į Prokuratūrą bendruomenės nariai siekia įrodyti, jog gyventojai nepritarė pateiktam detaliajam planui.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras