Meno inkubatoriaus idėją užklojo sniegas(6)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-02-08 11:00

Beveik per penkerius metus rajono valdžia nesugebėjo panaudoti visuomenės poreikiams numatyto buvusio klubo, kaip ir privatizuoti visų likusių buvusių kareivinių pastatų. R. Malycho foto

Vasarą sukaks penkeri metai, kai Tauragės rajono savivaldybei buvo perduotas Vytauto gatvės kareivinių kompleksas. Tačiau iki šiol čia šeimininkauja tik vėjas, lietus ir sniegas – pastatai ir žemė laikomi be naudos. Rajono savivaldybės Tarybos narys Antanas Stankus sako, kad kareivinių privatizavimą ilgokai „užtempė“ savivaldybė, nedėjo pastangų, jog čia būtų įgyvendintas garsiai nuskambėjęs menų inkubatorius.

 

 

Laiko – daug, gerų naujienų – mažai

Sovietų kariškiai Vytauto gatvės kareivines apleido dar prieš 1993 metų rugsėjį, nes iki to laiko iš Lietuvos buvo išvesta visa okupacinė kariuomenė. Jas perėmė Krašto apsaugos ministerija, jomis naudojosi savanoriai, šauliai. 2005 metų rugpjūčio 11 dieną kareivinės (septyniolika pastatų, išsidėsčiusių 14 hektarų žemės) buvo perduotos Tauragės rajono savivaldybei. Netrukus sukaks penkeri metai, kai pasikeitė šeimininkas, o kareivinės vis dar stovi be naudos.

Rajono Taryba priėmė sprendimą kareivinių pastatus, išskyrus buvusį klubą, privatizuoti. Tačiau kol kas dar nepavyko parduoti ar kam nors panaudoti nė vieno pastato. Į rajono ir valstybės biudžetus už pastatus ir žemę neįkrito nė sudilęs skatikas. Pagal nustatytą tvarką už pastatus gautos lėšos atitektų savivaldybės biudžetui, o už parduotą žemę gauti pinigai būtų dalijami per pusę – valstybei ir savivaldybei. Be naudos stovintis turtas nyksta, žemė gerokai atpigo, nepigiai atsieina turto apsauga.

Investicijų, plėtros ir turto valdymo skyriaus vedėja Genovaitė Pukelytė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad nemažai laiko reikėjo pastatams įvertinti, žemei įteisinti ir įkainuoti.

– Visus privatizavimo reikalus tvarko Turto fondas. Kainas nustato turto vertintojai. Keletą kartų buvo skelbti pastatų su priskirtais žemės sklypais aukcionai, tačiau neatsirado norinčiųjų pirkti, nes kainos nerealiai didelės. Paskutinis aukcionas buvo paskelbtas praėjusių metų lapkritį. Norint parduoti, kainas reikia mažinti. To ir siekiama, bet daugiau apie tai gali pasakyti rajono savivaldybės Privatizavimo komisijos pirmininkas Darius Bredelis, – sakė G.Pukelytė.

Pasak jos, Vytauto gatvės kareivinėmis pirkėjai gali domėtis tik dėl žemės sklypų, nes pastatai seni, yra vien tik pliki mūrai. Nors sklypai prestižinėje vietoje – arti miesto centras, geras privažiavimas, yra elektros perdavimo linija, prašomos kainos, anot G.Pukelytės, niekas nemokės. Už 70, 50, 40, 30 arų sklypus prašoma nuo maždaug 200 tūkstančių iki 833 tūkstančių litų.

Privatizavimo komisijos pirmininkas D.Bredelis sakė, kad nerealios žemės kainos buvo nustatytos per kainų kilimo bumą – 2007-aisiais. Kreiptasi į turto vertintojus, kad kainos būtų sumažintos. Jo nuomone, turto vertintojai šį darbą gali atlikti per du–tris mėnesius.

 

Menų inkubatoriaus nebus

 

Rajono Taryba, priėmusi sprendimą privatizuoti buvusių kareivinių pastatus su jiems priskirtais sklypais, vieną geriausią ir didžiausią pastatą – buvusį klubą paliko rajono poreikiams. Čia buvo planuojama įkurti menų inkubatorių. Jo koncepciją be atskiro užmokesčio 2008 metais parengė savivaldybės Investicijų, plėtros ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Gaižauskienė.

Tokios koncepcijos vadovaujantis kultūros ministro 2007 metų įsakymu buvo kuriamos visoje šalyje, po to teikiamos Ūkio ministerijai.

Tauragiškių koncepcijoje buvusio klubo patalpose, kurių plotas – 2684,89 kv. m, buvo numatyta įkurdinti menų kalvę: įrengti dvi modernias muzikos, dvi šokio ir teatro studijas, trejas kūrybines dirbtuves, dvi nedideles repeticijų sales jauniesiems muzikantams, parodų bei ekspozicijų sales, salę, pritaikytą koncertams ir kino filmams rodyti, sukurti erdvę netradiciniams renginiams, įrengti menininkų kavinukę-klubą, meno dirbtuves bei kita. Menų inkubatoriui įkurti būtų reikėję 5 milijonų litų.

– Ūkio ministerija mūsų koncepcijai buvo pritarusi, bet vėliau finansavimo neskyrė. Kiek žinau, šalyje nuspręsta kurti tik du menų inkubatorius, vieną jų – Telšiuose, – pasakojo E.Gaižauskienė.

Ji mano, kad viltis įkurti menų inkubatorių jau palaidota, reikia galvoti, ką daryti toliau.

 

Kai nėra noro...

 

Apie Vytauto gatvės kareivines pakalbintas verslininkas, rajono Tarybos narys Antanas Stankus, kovojantis, kad į rajoną būtų pritraukta kuo daugiau investicijų, ir daugiau už visus kitus šioje srityje nuveikęs, sakė:

– Nebenoriu apie tai kalbėti. Dėl to, kad manęs niekas nenorėjo girdėti, pernai atsistatydinau iš Tarybos Investicijų komiteto pirmininko posto. Esmė ta, kad niekam iš rajono valdžios nerūpėjo nei vienos, nei kitos kareivinės. Niekas nenori prisiimti kaltės, kad taip ilgai užsitęsė reikalai su jų privatizavimu. Tauragės dvare per keletą metų beveik viską nugriovė, bet niekas dėl to nesijaudina. Už Vytauto gatvės kareivinių pastatų saugojimą sumokėti šimtai tūkstančių litų, bet ir dėl to niekam širdies neskauda. O kaltų nėra, nors savivaldybės administracija net pustrečių metų užtempė detaliųjų planų rengimą. Prieš pusantrų metų buvo siūlyta kareivines atiduoti, bet stabdė visur.

Perklausus, kam konkrečiai buvo siūlyta atiduoti kareivines, atsakė:

– Verslui. Nenoriu konkrečiau šnekėti, nes neturiu tų pokalbių įrašų. Ir menų inkubatorių galėjo daryti. Bet viską suvertė vienai Editai Gaižauskienei, rajono vadovai tuo turėjo rūpintis, važiuoti, prašyti, derėtis dėl lėšų. Telšiai menų inkubatoriui gavo lėšų. Reikia steigti darbo vietas, pritraukti kuo daugiau investicijų. Aš žinau, ką reikia daryti. Nenoriu girtis, nes pasakysi ką nors atvirai, ims stabdyti. Daroma tik tai, kas kai kam naudinga. Dabar į Tarybos Plėtros ir investicijų komiteto programą įtraukiami tie dalykai, už kuriuos aš anksčiau kovojau, nes kai kam tai naudinga.

 

Buvusį klubą – sportui

 

Rajono meras Pranas Petrošius, pakalbintas apie Vytauto gatvės kareivines, sakė, kad privatizavimas ilgai užtruko todėl, kad ilgai trunka visos procedūros. Aukcionai neįvyko dėl nustatytų nerealių kainų. Net ir esant realioms, P.Petrošiaus teigimu, galbūt ne visus pastatus per krizę išpirktų. Dėl žemės sklypų perkainavimo praėjusių metų gruodį parašytas raštas Turto valdymo fondui. Tik esant realioms kainoms galima tikėtis pastatus su sklypais privatizuoti.

Šis procesas vėl truks keletą mėnesių, vėl reikės skelbti naują aukcioną. Per tą laiką galbūt ir krizė pasibaigs. Daug kartų buvo įrodyta, kad valstybė nemoka tinkamai naudotis savo turtu.

Mero nuomone, menų inkubatorių reikia pamiršti, esą daug kas juos ketino kurti, bet Ūkio ministerija lėšų skyrė tik dviem miestams – Vilniui ir Telšiams.

– Dabar turime kitą planą – klube kurti viešąją įstaigą, kuri rūpintųsi sportu ir laisvalaikio praleidimu. Praėjusią savaitę buvome susitikę su sporto atstovais, tarėmės, kad čia galėtų įsikurti futbolo klubas „Tauras“, badmintono klubas „Volanas“. Šie klubai ir savivaldybė būtų viešosios įstaigos dalininkai. Prisidėtų verslininkai, lėšų galima pritraukti teikiant projektus. Dar kartą susitiksime, tarsimės, kaip viską konkrečiai daryti. Visa tai neturėtų ilgai užtrukti, – kalbėjo rajono meras P.Petrošius.

Kas mėnesį už buvusio klubo pastato apsaugą savivaldybė sumoka per tris tūkstančius litų. Kiti pastatai nėra saugomi, bet buvusio klubo sargai prižvelgia ir visą kitą teritoriją.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras