Iš žiemos speigo gelbėja žmogus (nuotraukos)(11)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-02-02 13:23

Pilkąjį garnį Jūros upėje baigė sukaustyti ledas.

Nuo praėjusio trečiadienio žinomo fotografo Eugenijaus Kavaliausko namuose gyvena neįprastas įnamis – pilkasis garnys, labai baikštus laukinis paukštis. Apledėjusį paukštį iš Jūros upės išgelbėjo trys tauragiškiai – fotografas, muziejininkas ir „Tauragės kurjerio“ fotožurnalistas.

 

 

Nelaimėlį pamatė skaičiuodamas paukščius

Eugenijus pasakojo, kad nelaimėlį garnį pamatė atlikdamas Lietuvos ornitologų draugijos, kurios nariu jis yra, užduotį – prie Jūros upės užtvankos skaičiuodamas likusius žiemoti paukščius. Po dvidešimties metų pertraukos šią šaltą žiemą tokia apskaita vykdoma visoje Europoje.

– Savaitę reikėjo skaičiuoti likusius žiemoti paukščius. Suskaičiavau, kad prie Jūros upės properšų gyvena septyniasdešimt aštuonios antys, aštuoniolika didžiųjų dančiasnapių, įrašytų į Lietuvos Raudonąją knygą, trys pilkieji garniai, dvi klykuolės, vienas balnuotasis kiras. Mačiau padangėje nardantį ir vieną jūrinį erelį. Alkio kamuojamas jis susidomėjo besibūriuojančiomis antimis, bet krankliai nuvijo. Trečiadienį, paskutinę apskaitos dieną, pamačiau vandenyje tupintį apledėjusį pilkąjį garnį. Pirma jį nufotografavau, o paskui ėmiau galvoti, ką daryti. Susisiekiau su „Tauragės kurjerio“ redakcija, pasitariau su kolega fotografu Renaldu ir nutarėme paukštį gelbėti, – pasakojo Eugenijus.

Kad begelbstint garnys nenukentėtų, į talką buvo pakviestas paukščių žinovas muziejininkas Aleksandras Naryškinas. Eugenijus pasiėmė guminius batus, pirštines, maišą ir visi trys nuvažiavo prie užtvankos. Į Jūrą brido Aleksandras. Jam priartėjus itin baikštus paukštis nebegalėjo pajudėti iš vietos – buvo sušalęs, nusilpęs ir ledais apšalęs, tik klykė iš baimės. Iki ryto, Eugenijaus manymu, jis nebūtų išgyvenęs. Vyrai garnį parvežė į Eugenijaus namus. Replėmis nuo paukščio buvo nuimta apie trys litrai ledų, jis pamažu atšildytas.

 

Pradžioje maitino prievarta

 

Didelis gamtos mylėtojas Eugenijus Kavaliauskas piktinasi, kad tokią šaltą žiemą Lietuvoje likę žiemoti paukščiai niekam nerūpi – netgi nėra tokios institucijos, kuri jais galėtų pasirūpinti. Eiliniai žmonės dažnai net nepagalvoja, jog paukščiams gali būti reikalinga pagalba, be to, ir nežinotų, kaip ją teikti ar net sąlygų neturėtų, juk į butą paukščio neparsineši. Žmonės, Eugenijaus teigimu, bent galėtų prie Jūros properšų žiemojantiems paukščiams lesalo atnešti. Alkanos antys nebebijo, ėdalą griebia tiesiog iš rankų. Kol Žalgirių mikrorajono tvenkiniai nebuvo užšalę, aplinkiniai gyventojai paukščiams atnešdavo pakankamai ėdalo. Paspaudus šalčiams, vienintelė vieta paukščiams išgyventi – Jūros upės properšos prie užtvankos ir prie tilto, bet čia beveik niekas neapsilanko.

– Kur žiūri gamtosaugininkai, miesto šeimininkai, medžiotojai? Girdėjau, kad Kėdainiuose žiemojančių gulbių maitinimu rūpinasi seniūnija, o pas mus niekas. Galėtų ir moksleiviai pagelbėti paukščiams išgyventi, taip kartu pasimokytų gerų darbų, nes blogų jų mokyti nereikia. Skaičiuodamas paukščius po Jūros tiltu išgirdau kažką barškant. Nuėjęs pažiūrėti nustėrau – du paaugliai daužė ledus ir mėtė juos į nuo šalčio ir alkio vos gyvas antis. Pratrūkau, išvijau juos, – pasakojo Eugenijus.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras