Vyro kaltę paneigė teismas(3)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-08-03 14:29

FOTO: R.Malychas

Prieš savaitę Tauragės rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą išteisinti administracinėn atsakomybėn traukiamą asmenį. Bronius Naujokas buvo apkaltintas tuo, ko nepadarė. Todėl vyras ėmėsi iniciatyvos ir teisme įrodė savo nekaltumą. Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas dar nežino, ar skųs šį sprendimą. Aišku viena, pareigūnams šįkart teko praryti karčią piliulę.

 

 

Nepavyko pasprukti

Gegužės pradžioje buvo paskleista informacija neva gegužės 4 dieną B.Naujokas vairuodamas automobilį „Audi A8“ Šilalės gatve sprukęs nuo policininkų Mažonų link. Tąsyk skelbta (tokia yra ir oficiali policijos informacija – aut. p.), kad B.Naujokas nepakluso pareigūnų reikalavimui sustoti. Pareigūnams tekę jį vytis beveik 200 kilometrų per valandą greičiu, o sučiupti taip ir nepavyko. Tiesa, pareigūnai teigia ties Šakviečio kaimu aptikę persekiojamą mašiną nulėkusią nuo kelio. Automobilyje rasta 1500 pakelių cigarečių su rusiškomis banderolėmis. Vairuotojo, deja, pagauti nepasisekė – jis pabėgęs pasislėpė miške. Nepaisant to, tauragiškį B.Naujoką pareigūnai gyrėsi sučiupę ir pristatę į Policijos komisariatą dar tą pačią dieną. B.Naujoko atžvilgiu buvo pradėta administracinė teisena. Jam grėsė atsakomybė už vairavimą, sukeliant pavojų kitiems eismo dalyviams, ir už akcizinių prekių gabenimą („Tauragės kurjeris“, 2010-05-07, Nr.34 (1195).

 

Kita tiesa

 

B.Naujokas prisipažįsta, jog su teisėtvarka yra pažįstamas dėl ankstesnių savo klaidų ir prasižengimų. Tačiau vyras teigia nė neketinąs prisiimti svetimų nuodėmių. Mat, jo teigimu, tądien jis minėtos mašinos nevairavo, apskritai, joje nėra net sėdėjęs.

 – Vairuoju tokios pačios markės mašiną, bet visai kitais valstybiniais numeriais. Beje, tą dieną, kai atsieit mane policininkai vaikėsi po Tauragės rajoną, aš buvau mieste. Laimei, man pavyko tai įrodyti. Kitu atveju, šiandien turėčiau atlikti bausmę už tai, ko nepadariau, – po teismo kalbėjo 28 metų tauragiškis.

Jis prisimena, kaip gegužės 4-ąją jį, besivažinėjantį po Tauragę, Vytauto gatvėje sustabdė čia besisukiojęs policijos ekipažas. Vyras tikina tada nesupratęs, kas atsitiko. Beje, jis komisariate pasirodė pirmiau nei iš „jo gaudynių“ sugrįžo vėliau jam kaltę bandę suversti pareigūnai.

 

Įrodymus rinko... „nusikaltėlis“

 

Grįžę policininkai surašė B.Naujokui administracinio teisės pažeidimo protokolą dėl to, kad jis gegužės 4 dieną 17.40 val. Tauragėje, Šilalės gatvėje, vairavo N.M. priklausančią „Audi A8“, kurios valstybiniai numeriai – CFA 604, ir nepakluso teisėtiems policijos pareigūno reikalavimams sustoti. Dar pareigūnai parašė tarnybinius pareiškimus neva šią mašiną tikrai vairavo jiems pažįstamas B.Naujokas. Jie teigė, jog B.Naujokas žinomas nuo to laiko, kai vyrui buvo skirta kardomoji priemonė (tauragiškis nustatytu laiku turėjo būti namuose, o pareigūnai tai tikrino). B.Naujoko veidą pareigūnai tikino įžiūrėję tuomet, kai nesėkmingai vijosi nuo jų sprunkantį „Audi A8“.

B.Naujokas kaltas neprisipažino. Todėl jau kitą dieną po protokolo surašymo pats ėmė rinkti įrodymus savo nekaltumui įrodyti. Gegužės 5 dieną jis raštiškai kreipėsi į Tauragės policijos komisariatą – prašė mašinose paimti kvapų bei mikrodalelių pavyzdžius, reikalavo jam priklausančio telefono išklotinės (vadovaujantis ja įmanoma nustatyti, kur atitinkamu momentu buvo kalbamasi – aut. p.) bei peržiūrėti Tauragės miesto gatvių vaizdo stebėjimo kamerų įrašus, kur, kaip pats teigia, važinėjosi. Tauragės rajono apylinkės teismo teisėjas Egidijus Mockaitis pastebi, jog, vadovaujantis įstatymu, įrodymus renka, prireikus ekspertą ar specialistą skiria pareigūnai, turintys teisę surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą, taip pat administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis pareigūnas. Tuo tarpu šioje byloje buvo priešingai.

 

Įvartis į savus vartus

 

Tauragės policija B.Naujoko pareiškimą baigė tirti lygiai po mėnesio – birželio 4 dieną. Vadovaudamiesi įvairiais motyvais pareigūnai nepatenkino nė vieno iš pareiškėjo prašymų. Kvapų ir mikrodalelių pavyzdžių iš į griovį nuvažiavusios ir cigaretes gabenusios mašinos policininkai neėmę dėl to, kad tai galį atlikti pagal gegužės 18 dienos Tauragės rajono apylinkės teismo nutartį. Tuo tarpu tos pačios dienos nutartimi teismas įpareigojo instituciją, surašiusią administracinio pažeidimo protokolą, atlikti tam tikrus tyrimo veiksmus bei pateikti duomenis. Deja, po mėnesio, birželio 15 dieną, teismas gavo atsakymą, kad teismo įpareigojimai neįvykdomi. Todėl tiek pareiškėjo prašymas dėl kvapų ir mikrodalelių pavyzdžių paėmimo, tiek teismo įpareigojimas nustatyti, ar automobilyje, kurio valstybiniai numeriai – CFA 604, yra B.Naujoko pirštų antspaudų, liko neįvykdyti. Teismas laiko, kad šios aplinkybės turėjo esminę reikšmę siekiant nustatyti tikrąjį automobilį vairavusį bei nuo pareigūnų sprukusį asmenį. Tad teisėjas E.Mockaitis kilusias abejones ir neaiškumus traktavo administracinėn atsakomybėn traukiamo B.Naujoko naudai ir policijos pareigūnų nenaudai.

 

Parodymai – prieštaringi

 

B.Naujokas teisme įrodinėjo, jog gegužės 4-ąją automobilio „Audi A8“ nevairavęs. Tai paliudijo ir drauge su juo dieną leidęs draugas. Tikroji šio automobilio savininkė taip pat teigė, jog B.Naujoko nepažįsta, o mašiną nepažįstamam asmeniui pardavė jos sūnus. Dėl to, jog nepavyko niekaip rasti naujojo savininko, mašina tebėra registruota jo motinos vardu, nors pirkimo-pardavimo sandoris įvykęs dar praėjusių metų gruodį. Tuo tarpu pareigūnai Marius Merkelis ir Paulius Demereckas tvirtino, jog šią mašiną vairuojant jiedu matė būtent B.Naujoką. Situacija paaiškėjo po dar vieno policijos pareigūno Mariaus Krasausko parodymų. Jis su kolega gegužės 4 dieną 18.05 val. B.Naujoką sulaikė ir pristatė į komisariatą. Todėl teismas šioje byloje vadovavosi ne atskirai pateiktais įrodymais, bet įrodymų visuma.

 

Bylą nutraukė

 

Teismas nusprendė, jog B.Naujokas administracinių teisės pažeidimų gegužės 4 dieną nepadarė.

– Nurodytos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad jei B.Naujokas ir būtų vairavęs minėtą automobilį, atvykti per 10 minučių į Tauragę iš mašinos nuvažiavimo į griovį vietos neturėjo fizinės galimybės. Liudytojų P.Demerecko ir M.Merkelio parodymais, jog jie matę B.Naujoką vairuojant, teismas nutarė nesivadovauti. Laikoma, kad jie matė vairuotoją tik trumpą persekiojimo laiką ir tikrojo mašinos vairuotojo nepažino, – teigė teisėjas E.Mockaitis.

Iš surinktų duomenų visumos teismas padarė išvadą, kad byloje nebuvo surinkta pakankamai neginčytinų įrodymų, pagrindžiančių B.Naujoko kaltę. Todėl administracinė byla jo atžvilgiu liepos 23 dieną buvo nutraukta.

 

Ateitis – nežinoma

 

Teismo nutarimas per 10 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai tikina nutarimą gavę tik šios savaitės pradžioje ir dar svarsto, ką daryti.

Tuo tarpu išteisintas Kauno kolegijos Tauragės skyriaus pirmakursis B.Naujokas baiminasi, ar toks jo laimėjimas neužtrauks dar didesnės pareigūnų rūstybės.

– Nežinau, kaip apsiginti nuo neteisėtų pareigūnų veiksmų. Tiesą sakant, bijau Tauragėje gyventi. Niekada policininkais nepasitikėjau, bet dabar galutinai įsitikinau ir galiu kitiems įrodyti, kaip Tauragės pareigūnai atlieka savo darbą. Nenustebčiau, jeigu mūsų mieste atsirastų ir daugiau žmonių, kuriems buvo suversta nepagrįsta kaltė bei atsakomybė. Juk toli gražu ne kiekvienam pavyksta tai įrodyti teisme. Gerai, kad man nusišypsojo laimė, – kalbėjo į redakciją atskubėjęs tauragiškis.

Jis ragina ir kitus nuo neteisingo teisingumo nukentėjusius asmenis netylėti, ginti savo tiesą. B.Naujokas viliasi, kad jo balsas sulauks atsako, o galbūt ir visuomenės palaikymo.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras