Bosas – į Vilnių, pavaldiniai – asmeniniais reikalais(7)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-07-16 07:31

FOTO:R.Malychas

Penktadienį „Tauragės kurjerio“ žurnalistams įkliuvo UAB „Tauragės šilumos tinklai“ darbuotojai. Įmonės padalinio vadovas Vidmantas Paulauskas naudojosi ne tik transportu, bet ir darbo jėga – įkalbėjo sau tiesiogiai pavaldžius vyrus sunkvežimiu dardėti į Šilalės rajoną. Ir ne bet ko, o malkų jam parvežti.

 

 

 

 

Nenutvertas – ne vagis, o nutvertas?

Nuvykę pavymui, tris vyrus, vilkinčius firmine UAB „Tauragės šilumos tinklai“ apranga, radome jau dirbančius. Meistras, kaip ir dera padalinio vadovui, dirbti atrodė nepasirengęs, mat vilkėjo šviesia vasarine apranga, o ant rankos bei kaklo segėjo dideles puošnias grandinėles. V.Paulauskas prisipažino, jog ši sodyba, įregistruota sesers vardu, yra jo vasarnamis. Tiesiai šviesiai meistro paklausėme: „Ar „Tauragės šilumos tinklai“ pristigo malkų, kad brigada darbo metu atvažiavo jų parsivežti net į Laukuvą?“ Vyras atrodė akivaizdžiai sutrikęs, bet bandė ginti savo interesus. Nekalbūs buvo ir nemalonioje situacijoje atsidūrę darbininkai. Tiesa, jie sakė, jog jiems – laisvadienis, o padeda savo viršininkui, nes jis to paprašė.

– Negi gaila padėti geram žmogui, kai jam reikia mūsų pagalbos? – klausimu į klausimą atsakė šaltkalviu dirbantis, bet medieną viršininkui gabenantis vyras.

Nė vienas iš triūsiančiųjų nepasakė nei vardo, nei pavardės. Argumentas – tai neturi reikšmės. Vyrai teisūs – kur kas svarbiau, ar jie nėra išnaudojami.

 

„Aš ne toks“

 

– atsakė V.Paulauskas į klausimą, ar jis nesijaučia prievarta atsivežęs sau tiesiogiai pavaldžius vyrus į sodybą ne darbo, bet asmeniniais reikalais. Juolab kad, pačių pašnekovų teigimu, penktadienis jiems buvo poilsio diena.

– Su vyrais draugiškai atsiskaitysiu, nes šiandien jiems visiems laisvadienis. Mes paprasčiausiai bendradarbiaujame. Todėl jokios problemos nematau. O už mašiną jau atsiskaičiau – ryte išsipirkau 22 litrus dyzelinio kuro. Tokia galimybė (naudotis įmonės transportu asmeniniais reikalais – aut. p.) yra numatyta kolektyvinėje darbo sutartyje, – porino netoli Kelpšaičių parko sodybą susirentęs tauragiškis.

Kodėl pirko būtent tiek degalų, iš kur žino, kiek savivartis jų sunaudos, ar nebe pirmą kartą juo keliauja į sodybą – liko neaišku. Mat V.Paulauskas tikino, kad kelionės lapą jis pildysiantis tik tada, kai su vyrais grįš į Tauragę.

Pasiteiravus, kodėl, kaip ir darbo metu, jis sodyboje nė neketina dirbti, o tik vadovauja, V.Paulauskas nedvejodamas stvėrė didžiulę medžio pliauską, įspraustą medienos kūgio viduryje. Nepavykus jos pajudinti meistras supyko ir atrėžė, kad turi ne dirbti, bet su žurnalistais plepėti.

 

Svarbu atlikti darbą

 

UAB „Tauragės šilumos tinklai“ administracijoje penktadienį meistro V.Paulausko niekas nepasigedo. Mat tądien tiesioginis jo viršininkas bei įmonės vadovas Vaclovas Donatas Simaitis buvo išvykęs darbo reikalais į Vilnių. Jo pavaduotojas Vaclovas Karbauskis teigė ryte sutikęs pavaldinį ir žino, jog šis yra išvykęs asmeniniais reikalais.

– V.Paulauskas šiuo metu yra darbe. Tačiau nereikia užmiršti, jog jis – techninis darbuotojas. O tai reiškia, kad įmonei svarbu, jog jis atliktų savo darbą. Kada tai bus padaryta, mums nėra aktualu. Tad jeigu meistras savo darbus suderino taip, kad valandą kitą galėtų nuo tiesioginių pareigų nusišalinti, nėra jokios bėdos, – įsitikinęs V.Karbauskis.

Įmonės buhalterijoje pavyko išsiaiškinti, jog „Tauragės šilumos tinklų“ meistras V.Paulauskas tikrai tądien (liepos 9-ą) įsigijo kuro už 143,75 Lt. Ten pat išsiaiškinome ir tai, jog V.Paulauskas vadovauja 15 žmonių brigadai. O joje dirbantys vyrai triūsia be pamainų ir tik darbo valandomis. Kaip trims iš jų per darbo savaitę atsirado laisvadieniai, buhalterė atsakyti negalėjo.

 

Atsako įmonės steigėjas

 

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus viršininkas Albinas Frejus įsitikinęs, jog aprašoma situacija gali būti įvardijama kaip vidaus tvarkos pažeidimas.

– Už tvarką įmonėje atsako jos steigėjai. Jeigu, tarkime, tai savivaldybei pavaldi įmonė (kas ir yra šiuo atveju – aut. p.), darbuotojų važinėjimusi darbo metu bei valdišku transportu asmeniniais reikalais turėtų susirūpinti savivaldybės administracija. Jeigu tokio pasivažinėjimo metu įvyktų nelaimingas atsitikimas, incidentą tirti imtųsi ir darbo inspekcija. Vadovo apkaltinti nelegaliai įdarbinus savo pavaldinius taip pat negalime. Nelegalus darbas yra tuomet, kai žmonėms mokamas atlygis, yra susitarimas bei nustatyta tvarka, – sakė inspektorius.

 

Keista vidaus tvarka

 

Vadovaujantis darbo inspektoriaus teiginiais, išeitų, jog „Tauragės šilumos tinkluose“ vyrauja labai keista vidaus tvarka arba netvarka. Mat tiek penktadienį sutiktas V.Karbauskis, tiek kitą dieną kalbintas generalinis direktorius V.D.Simaitis aiškino vieną tiesą – svarbiausia, jog žmogus atliktų savo darbą.

– Mūsų įmonėje jau daugiau nei 8 metus galioja kolektyvinė sutartis. Ji kiekvienam darbuotojui leidžia vieną kartą, apmokant kuro išlaidas, pasinaudoti įmonei priklausančiu transportu savoms reikmėms. Šia nuolaida esame pasinaudoję turbūt visi, įskaitant ir mane patį. Savaime suprantama, kad tokiu atveju leidžiame pasiimti ne tik mašiną, bet ir vairuotoją. Kodėl drauge su juo į Šilalės rajoną važiavo dar du darbininkai, tiksliai atsakyti negaliu. Bet, kiek žinau, jie, kaip ir pats meistras V.Paulauskas, buvo sukaupę viršvalandžių. Anksčiau tokiu atveju darbuotojams mokėdavome papildomus atlyginimus. Dabar, krizės laikotarpiu, apsisprendėme, jog bus geriau, jeigu suteiksime žmogui laisvadienį. Tokių darbuotojų įmonėje yra daug. Vienas jų už triūsą po darbo valandų yra prikaupęs bene 14 laisvadienių. Be to, tiksliai visko suskaičiuoti nėra galimybių. Juk mūsų darbuotojai, kaip ir meistras V.Paulauskas, kartais dirba naktimis. Todėl šioje situacijoje jokio ypatingo nusižengimo savo darbuotojų elgesyje nematau, – baigė pokalbį generalinis direktorius.

 

Yra ir nebaigtų darbų

 

Kai visi lyg vienas į žurnalistų akiratį pakliuvusį meistrą ėmė dangstyti vidaus tvarkos keistenybėmis, pasidomėjome, ar tikrai V.Paulausko vadovaujama brigada yra viską mieste sutvarkiusi. Pasirodo, ne. Lyg šašas į akis visiems tauragiškiams krinta nebaigtos tvarkyti šilumos trasos. UAB „Tauragės šilumos tinklai“ vasarą tikrina šilumos trasas – tą patvirtino ir generalinis įmonės direktorius. Anot jo, būtent atlikdami šiuos darbus vyrai sukaupia laisvadienius. Bet darbininkai kažkodėl pamiršta sutvarkyti tai, ką išrausė. Kiek žinoma, šilumos trasos tebėra nesutvarkytos pačiame miesto centre – Dariaus ir Girėno gatvėje ties 28-uoju namu. Čia nutiestu pėsčiųjų taku kasdien keliauja begalė žmonių. Tačiau V.Paulausko vadovaujami darbininkai kažkodėl šias tiesiogines savo pareigas mieliau iškeitė į asmeniniais interesais „kvepiantį“ reikalą. Tuo tarpu pėsčiųjų takas tebelaukia savo eilės.

 

Vienas pažeidimas – ne pažeidimas?

 

Savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus apie galimą incidentą tikino sužinojęs tik iš žurnalistų. Todėl vakar į jo kabinetą paaiškinti visų detalių keliavo tiek nutvertas V.Paulauskas, tiek jo viršininkas V.D.Simaitis. Regis, jų argumentai A.Mosėjų įtikino.

– Kriminalo šioje situacijoje nėra. Įmonėje tikrai egzistuoja kolektyvinė sutartis. Joje numatyta galimybė kiekvienam darbuotojui asmeninėms reikmėms naudoti įmonės transportą rajono ribose. V.Paulauskas penktadienį parašė prašymą, nusipirko kuro, sumokėjo už transporto naudojimąsi, t.y. už šias paslaugas jis atsiskaitė įmonės direktoriaus patvirtintais įkainiais – mašinos su vairuotoju nuoma vienai valandai kainuoja 47,12 lito. O dirbti jam nereikėjo todėl, kad jis yra prikaupęs viršvalandžių. Tad penktadienis tiek jam, tiek talkinusiems vyrams buvo poilsio diena. Toks atsiskaitymas už viršvalandžius taip pat yra numatytas įmonės vidaus tvarkoje, – telefonu informavo administracijos direktorius.

Pasiteiravus, kodėl nepaisoma kolektyvinėje sutartyje numatytos grafos, jog transportą galima nuomotis tik rajono ribose, A.Mosėjus nesutrikęs atsakė, jog nėra jokio skirtumo – svarbu, kad žmonės už paslaugą moka pinigus. Galiausiai, anot direktoriaus, tai tik vienas pažeidimas. Be to, gali būti, jog tai kolektyvinės sutarties klaida.

Panašu, kad Šilalės rajone sučiuptas V.Paulauskas buvo taip sutrikęs, jog užmiršo, ką tądien pasakojo žurnalistams. Priminsime, kad tiek jis, tiek V.Karbauskis, tiek įmonės buhalterė tada aiškino, jog liepos 9-a V.Paulauskui buvo darbo diena. Įdomu, gaus meistras už tos dienos „triūsą“ atlygį iš UAB „Tauragės šilumos tinklai“ ar ne?

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras