Trupantys rekonstrukcijos milijonai(14)

Indrė TUMĖNAITĖ, Eugenijus SKIPITIS

2010-03-14 20:26

Atrodo, kad centriniai Kultūros centro laiptai išgyvena ne pačias geriausias dienas.

Pavasario polaidis dažnai atidengia blogai atliktus statybininkų darbus. Vietoje žibučių, žiūrėk, ir išlenda kokia nors niekdario špygelė. Apie Tauragės kultūros centro rekonstrukciją ne kartą kalbėta ir rašyta. Keiksnodami statybininkus vis tik perkirpome rekonstruotų rūmų atidarymo kaspinėlį ir galvojome, kad pagaliau turėsime jaukią vietą renginiams ir koncertams. Kol rūmai dar nenugriuvo, su ta mintimi ir gyvename. Tačiau dažnai vaikštantiems į triukšmingus renginius pats laikas pasirūpinti gyvybės draudimu. Kartais kyla pavojingas pagalvojimas, kad tie rūmai vieną kartą žnektels. Čia ne balandžio 1-osios pokštas. Nuo šalčio trupančios ir aižėjančios Kultūros centro cokolinio aukšto sienos bei laiptai kelia nelabai džiugias mintis. Užtenka atidžiau apsidairyti, kad pamatytum pastatą kamuojančius šašus. Panašu, kad ne tik šios žiemos įšalas, bet ir nekokybiškai atlikti statybininkų darbai lenda į paviršių.

 

 

Kasmetinis Kultūros centro „makiažas“

Kildami laiptais iš Kultūros centro pusrūsyje įsikūrusios kavinės „Arfa“ nustebome pamatę atsilupinėjusį laiptų aikštelės tinką. Kavinės darbuotojos paaiškino, jog piktavališkų lankytojų veiksmų nėra pastebėjusios ir mano, kad tinkas trupa dėl nekokybiškai atlikto statybininkų darbo. Pabandome pasižiūrėti, kaip pastato pamatai atrodo kitose vietose. Cokoliniame pastato aukšte yra dar keli įėjimai. Viename jų taip pat aptikome trupantį tinką, suskeldėjusias plytas. Žiūrint į pavasarines atsilupusio tinko mozaikas susidaro įspūdis, kad tinko skiedinyje kai kurių elementų, išskyrus smėlį, gerokai trūksta. Tačiau labiausiai nustebino iki pašaknų suskeldėjusios šoninės centrinių laiptų pastato laiptų atramos.

Kultūros centro direktorius Petras Jokubauskas statybininkų darbą įvertino kritiškai. Kiek menkesnė, tačiau panaši situacija buvo pernai. Kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė P.Jokubauskas, iš statybininkų pavyko išsireikalauti, kad jie užtinkuotų, užglaistytų, uždažytų ištrupėjusias vietas. Už atliktus darbus iš Kultūros centro statybininkai jokio atlygio negavo. Šiemet, kai atslūgs šalčiai, iš statybininkų vėl bus reikalaujama ištaisyti broką. Ar taip bus daroma kasmet? Į šį klausimą P.Jokubauskas neatsakė, tik patikino, kad dėl tokių „kosmetinių“ nepatogumų Kultūros centras tikrai nenugrius. Gando apie Kultūros centre neveikiančius liftus paskutines darbo dienas dirbantis direktoriaus P.Jokubauskas nei paneigė, nei patvirtino ir informacijos pasiūlė ieškoti pas savivaldybės atstovę ryšiams su visuomene.

 

Klaidos buvo užprogramuotos rekonstrukcijos pradžioje

 

Buvusio Šaulių sąjungos pastato renovacija mokesčių mokėtojams kainavo beveik 10 milijonų litų ir truko maždaug pusantrų metų. Generalinis rangovas – konkursą laimėjusi UAB „Pireka“. Baigus statybos darbus pastato eksploatavimo aktas pasirašytas ne iš karto. Pirmą kartą susirinkusi darbų priėmimo komisija statybininkams surašė 18 pastabų dėl broko: tuo metu dar nebuvo įrengta vandentiekio priešgaisrinė atšaka, per stati pagrindinė įvaža neįgaliesiems, prie jos neįrengta sustojimo aikštelė, buvo nurodyta dar šešiolika smulkesnių taisytinų dalykų. Apie nekokybiškai nutinkuotą pastato cokolį, ko gero, tuo metu dar nežinota. Į komisijos pastabas atsižvelgta, trūkumai pašalinti, pinigai sumokėti. Tačiau dauguma nesklandumų ir problemų kilo ne vien dėl statybininkų kaltės. Nemažai klaidų padarė ir projektuotojai – UAB „Gairija“. Pastatą pradėjus eksploatuoti dar daug ką reikėjo tvarkyti, perdirbti, pritaikyti pagal savo poreikius.

Su Tauragės kultūros centro renovacijos rangovais – UAB „Pireka“ „Tauragės kurjerio“ žurnalistui susisiekti nepavyko. Kitame laido gale sklindantis panelės Mildos čiulbesys buvo panašus į danties užkalbėjimą. Vilniuje prie telefono sėdinti malonaus balso mergaitė patikino, kad direktorius trumpam išvažiavęs ir grįžęs būtinai paskambins. Skambučio, kaip ir reikėjo tikėtis, nesulaukėme. UAB „Pireka“ vadovams Tauragės kultūros centro rekonstrukcija – seniai ataušęs darbas. Perfrazuodami garsųjį Ostapo Benderio posakį supratome, kad kažkokie tinko patrupėjimai palei Tauragės kultūros centro pamatus yra tik tuos patrupėjimus reginčiųjų reikalas.

 

Situacijos nedramatizuoja

 

Tauragės savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus situacijos nedramatizuoja.

– Vadovaujantis sutartimi ir įstatymais rangovai trejus metus privalo atlikti garantinę pastatų priežiūrą. Pagal pateiktas reklamacijas tą jie ir daro. Esant reikalui gali būti sudaryta komisija, surašytas nekokybiškai atliktų darbų aktas ir pareikalauta klaidas ištaisyti. Jeigu nepavyksta susitarti gražiuoju, turime teisę kreiptis į teismą. Kultūros centro problemos yra kosmetinės. Apie Kultūros centre neveikiančius liftus, prisipažinsiu, nieko negirdėjau. Jeigu tokia problema yra, man apie ją P.Jokubauskas nėra pranešęs, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Mosėjus.

Kas įšalo sudarkytas Kultūros centro sienas, laiptų aikšteles ar laiptus remontuos pasibaigus pastato garantiniam laikui? Tauragės savivaldybės meras Pranas Petrošius buvo konkretus:

– Mano galva, visuose šituose reikaluose kalčiausias yra Viešųjų pirkimų įstatymas. Minimaliomis sąnaudomis bandome atlikti sudėtingus darbus, o juos pabaigę matome, kad ne viskas gerai pavyksta. Parodykite man statinį, pastatytą be broko. Kultūros centro problemos yra mažmožis prieš Viešosios bibliotekos problemas. Pavasarį bibliotekai teks pakeisti dalį išorinių apdailos plokščių. Europoje sertifikuotos, tačiau Kinijoje pagamintos plokštės kokybe nepasižymi. Bibliotekos renovavimo darbus atlikę statybininkai raunasi plaukus, tačiau darbus privalės atlikti savo lėšomis. Kultūros centro broką, jeigu toks bus nustatytas, irgi turės ištaisyti rangovai. Jei atšilus orams pamatysime, kad kažkas negerai su Kultūros centru, sudarysime komisiją, kuri nustatys dėl kieno kaltės vyksta vieni ar kiti procesai. Žiūrėsime, ar pastatas blogai pastatytas, ar neteisingai eksploatuojamas. Kas pastatą prižiūrės pasibaigus jo garantiniam laikui? O kas prižiūri jūsų automobilį, kompiuterį, batus? Niekur nuo to nedingsime, jeigu reikės, pasibaigus garantiniam terminui ir biblioteką, ir Kultūros centrą, ir kitus visuomeninius pastatus remontuos savivaldybė.

Pavasaris švaros ir apsitvarkymo metas. Darbymečiu ir Kultūros centro kiemsargiai kruta. Graudu matyti, kai į šiukšlių dėžes jie supila nuo sienų trupančius rekonstrukcijos milijonus.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras