Stichija pagrūmojo Pagramančiui (nuotraukos)(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-03-23 13:46

Lietuvą užgriuvus atšilimui daugelis šalies upių išsiveržė iš savo vagų apsemdamos pievas, sodybas, netgi kaimelius. Labiausiai baiminamasi dėl potvynio Pamario krašte. Bet netikėčiausios staigmenos sulaukė Pagramančio miestelio gyventojai – susidarius ledų sangrūdoms ir stipriai išsiliejus Akmenos upei vanduo pridarė nemažai rūpesčių vietos gyventojams. Sekmadienio naktį iš krantų išėjusi Akmena skandino žmonių sodybas, automobilius, žemės ūkio techniką. Darbo netrūko ir specialiosioms tarnyboms.

 

 

 

 

 

Vieniems – bėda, kitiems – atrakcija

Sekmadienį netikėto didžiulio potvynio Pagramantyje pasižiūrėti plūdo pulkai žmonių. Aplinka nuteikė dramatiškai – ne itin vandeninga upė buvo plačiai ištvinusi, sukaustyta ledų sangrūdų. Nuo plento buvo matyti apsemti namai, įvairi žemės ūkio technika, mediena. Be perstojo lijo, tvyrojo rūkas, o vanduo vis kilo. Miestelyje budėjo du ugniagesių ekipažai – Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir Priešgaisrinės tarnybos. Pagramantyje neatliekami vandens lygio matavimai, orientuotis, ar jis kyla, buvo galima tik pagal semiamų sodybų tvoras.

Bendruomenės „Gramančia“ pirmininkas Algirdas Turčinavičius, sekmadienį sutiktas ant Akmenos tilto, pasakojo, kad, kai apie 5 valandą ryto su sūnumi Alvydu važiavo žvejoti į Šilutės rajoną, Akmena potvyniu dar negrasino. Apie 9 valandą paskambinusi žmona Birutė pranešė apie prasidėjusį potvynį. Grįžus jau nėjo įvažiuoti į Liepų gatvę, automobilį reikėjo palikti pas kaimynus. Jis Pagramantyje gyvena nuo vaikystės, bet tokio potvynio nepamena, kartą, pasak jo, buvęs apsemtas tik Bažnyčių gatvės galiukas.

– Sovietų laikais, jei grėsdavo potvynis, kariškiai išsprogdindavo susigrūdusius ledus, – mena Pagramančio bendruomenės vadovas.

 

Skęsta ir mero sodyba

 

Įvažiavimas į Akmenos gatvę tai pat buvo vandens užkirstas. Susišaukėme su kitoje pusėje braidančiu Remigijumi. Jis sakė, kad automobilį teko palikti kitur, o namus pasiekė pro kitą pusę, eidamas kalva. Žmogus baiminosi, kad vanduo neužplūstų sodybos.

Sumaniau Akmenos gatvę pasiekti iš kitos pusės, bet liepto vidurys jau buvo ledų gniaužte, dalis lentų nuplėšta, todėl nesiryžau per jį eiti. Drąsūs buvo tik du jauni vyrai – pirmyn atgal perėję lieptą. Pagramantiškis Modestas prisiminė, kad tėvas yra pasakojęs apie labai didelį potvynį, kuris kaimelyje buvęs gal prieš pusšimtį metų.

Iš kitos liepto pusės link mūsų žengė Akmenos gatvėje gyvenantis rajono meras Pranas Petrošius. Apie potvynį kalbėjomės kiekvienas stovėdamas ant likusių sveikų liepto galų iš abiejų upės pusių. Rajono vadovas nerimavo dėl nuolat kylančio vandens. Sakė, kad jo šeima atsidūrė vandens gniaužtuose – užtvindytos rūsio patalpos, apsemta buitinė technika.

– Dvidešimt metų čia gyvenu, nieko panašaus nesu matęs. Akmeną užtvenkė žemiau miestelio, ties staigiu posūkiu, susidariusi didelė ledų sangrūda, buvau nuėjęs pažiūrėti. Manau, kad ją reikia išsprogdinti, skambinsiu į Krašto apsaugos ministeriją, prašysiu pagalbos, – sakė P.Petrošius.

 

Gelbėjosi patys

 

Pirmadienio rytas išaušo kiek kitoks – dingo rūkas ir lietus, švietė saulė. Potvynio pažiūrėti sugūžėjo visa Tauragės rajono valdžia, kitų tarnybų darbuotojai. Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Vladas Liekis vėl buvo Pagramantyje, jis sakė, kad ugniagesiai-gelbėtojai budi antrą parą, yra pasiruošę gelbėti žmones. Bet kol kas gyventojai išsivertė be jų pagalbos. Tie, kurie buvo priversti apleisti vandens apsemtus namus, gelbėjosi patys, prisiglaudė pas kaimynus.

Ant kalno gyvenanti Juzefa sakė, kad yra pasirengusi priimti žmones ir jų gyvulius. Bažnyčių gatvės gyventoja Lilija džiaugėsi, kad gyvena ant kalvelės, bet žemesnėje vietoje stovėjęs jos šeimos automobilis atsidūrė po vandeniu, kaip ir kaimyno Albino transporto priemonė. Jis su mama turėjo ieškoti prieglobsčio kitur, nes trobelė apsemta iki pusės langų.

Ugniagesiai-gelbėtojai pasakojo, kad kol kas jiems teko gelbėti tik Antano Eiduko maždaug parą medyje ištupėjusius du katinus.

– Vienas leidosi paimamas, o kitas šoko į vandenį ir nuplaukė, – juokėsi vienas ugniagesys-gelbėtojas.

 

„Ėjo“, bet sustojo

 

Vanduo per naktį pakilo tiek, kad jau nebuvo galima įvažiuoti į Bažnyčių gatvę, kurioje gyvena Mažonų seniūnas Jonas Samoška. Seniūnas tikino neatsimenąs kada per pastaruosius keliasdešimt metų būtų nutikę kas nors panašaus.

Bažnyčių gatvėje gyvenanti Regina pasakojo, kad kol kas su vandeniu sekasi kovoti – iš rūsio semia kibirais, bet ji nerimavo, ar ilgai pavyks taip išsilaikyti. Mums besikalbant kita moteris ėmė šaukti:

– Eina! – ir parodė į pajudėjusį upės vidurį.

Buvo pusė dešimtos ryto. Visi puolėme prie tilto pasigėrėti įspūdingu reginiu – žemyn Akmena link Jūros upės plaukė ledo masė, su savimi nusinešdama medgalius, šakas, net medžių kamienus. Maždaug per penkiolika minučių upė ties tiltu atsilaisvino nuo ledų. Vanduo po truputį ėmė sekti. Visi lengviau atsikvėpė. Žmonės ėmė svarstyti, kada vanduo nuseks tiek, kad ant gatvių ir sodybose nebelis vandens.

Iki liepto jau nebebuvo įmanoma nei privažiuoti, nei prieiti, žmonės sakė, kad jį visiškai sunaikino ledai. Mums besikalbant su žmonėmis pamatėme, kad upė sustojo.

 

Į žvalgybą – aeroklubo lėktuvu

 

Meras P.Petrošius buvo labai sunerimęs, pasiguodė, kad prašė kariškių pagalbos, bet jam nieko konkretaus nebuvę pažadėta, nes kitur bėdos esančios didesnės.

Vakar po pietų imta kalbėti, kad kariškiai ledų sangrūdą Akmenoje išsprogdins.

Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pavaduotojas Vladas Liekis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pirmą kartą buvo pasinaudota Tauragės aeroklubo pasiūlytomis paslaugomis – jį paskraidino aeroklubo lėktuvas, buvo galima iš oro apžvelgti Jūrą ir Akmeną ir įsitikinti, kur yra ledų sangrūdų.

– Jūra visur jau švari, tik Balskų tvenkinys dar po ledu, bet jis pavojaus nekelia – pamažu ištirps. Akmenoje kitur ledų taip pat nebėra, tik ties Pagramančiu ir žemiau jo. Apsilankė kariškiai, lyg žada ledus sprogdinti, – pasakojo V.Liekis.

 

Paliko likimo valiai

 

Vakar iki vėlyvos popietės nebuvo aišku, ar ledų sangrūdos Akmenos upėje bus sprogdinamos ar ne. Tačiau čia apsilankę kariškiai išvyko nesuteikę potvynio niokojamam miesteliui jokios pagalbos.

– Kartu su kariškiais viską apžiūrėjome – apie du kilometrai Akmenos upės atkarpos yra užgrūsti ledais. Be pašalinio įsikišimo nežinia, kada ledai iš čia bus vandens tėkmės išnešti. Tai gali trukti ne vieną savaitę. Tačiau kariškiai pasakė, kad jie nėra pasiruošę tokiems darbams, sunku prieiti, ir išvažiavo. Nežinau ne tik ką Pagramančio žmonėms, bet ir ką žmonai pasakyti, nes ir mūsų namo rūsį užplūdo vanduo. Rankų neketinu nuleisti, dar kalbėsiuosi. Juk negalima žmonių palikti be pagalbos. Jei neina privažiuoti, galbūt galima panaudoti sraigtasparnį, juk jų yra Pagėgiuose, – svarstė meras P.Petrošius.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras