Nukalti laimės nebespėjo(10)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2010-03-08 13:48

Meninės kalvystės pradininko Kęstučio Plyskaičio verslas bankrutavo, nors jo pradžia buvo daug žadanti.

Verslo plėtra Tauragėje vyksta laukinio kapitalizmo sąlygomis. Taip galvoja Kęstutis Plyskaitis, „Hefaisto kalvės“ savininkas. Prieš ketverius metus pirmoji Tauragėje menine kalvyste užsiėmusi įmonė šiandien nebeveikia, jai pradėta bankroto procedūra. Jos savininkas ir įkūrėjas įsitikinęs, kad sąžiningas verslas ir civilizuota konkurencija Tauragėje neįmanoma.

 

 

Sąžiningas verslas pasmerktas žlugti

– Dabartinėje sistemoje sąžiningi verslininkai neišgyvena. Turi būti įžūlus, beatodairiškai ir be sąžinės graužaties lipti per kitų galvas, turėti daug pinigų, bet ne proto ar sugebėjimų, – sako K.Plyskaitis, kurio įmonė šiuo metu gyvena paskutines dienas.

Po Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) patikrinimo buvo nustatyta, kad UAB „Hefaisto kalvė“ direktorius K.Plyskaitis daliai darbuotojų mokėjo neoficialius atlyginimus, todėl teismas įpareigojo sumokėti 35 tūkstančius litų nesumokėtų mokesčių. Toks teismo sprendimas ir kitos problemos, pasak įmonės savininko, privertė inicijuoti UAB „Hefaisto kalvė“ bankrotą.

 

Kalvės bankrotas – konkurentų pasiekimas?

 

Verslininkas neatmeta galimybės, kad FNTT tyrimas ir po jo atsiradęs reikalavimas susimokėti 35 tūkstančių litų sumą valstybei yra gudriai suregzto nesąžiningo plano dalis.

– Nebegalėjau apsiginti, kai atsirado keli liudytojai, duodantys parodymus prieš mane. Tačiau keisčiausia, kad vėliau, palikę mano įmonę, tie patys darbuotojai įkūrė kitą. Surado pinigų turintį verslininką, nupirkusį įrangą, toliau užsiima kalvyste ir gali nebijoti „Hefaisto kalvės“ konkurencijos, kurią pašalino iš savo kelio. Nesąžininga, tačiau užtikrinta, – apie verslo konkurencijos užkulisius savo versiją „Tauragės kurjerio“ redakcijoje dėstė K.Plyskaitis.

 

Leido pasirinkti

 

Pasak verslininko, baigiantis FNTT pradėtam tyrimui paaiškėjo, kad jis turi tris galimybes, kaip užbaigti tyrimą: prisipažinti padarius finansinį nusikaltimą ir susitaikyti su valstybe bei jai sumokėti neva nuslėptą sumą, nesutikti su kaltinimais ir bandyti paneigti juos teisme, arba pripažinti kaltę ir sutikti su greitesniu bylos baigimo procesu.

– Su valstybe susitaikyti ir jai sumokėti pinigus gera valia nesutikau, nes nesijaučiau, kad būčiau ką nuo valstybės nuslėpęs. Bylos nagrinėjimo teisme taip pat nepasirinkau, kadangi žinojau, kad yra net šeši liudininkai, duodantys prieš mane parodymus. Pasirinkau paprasčiausią variantą, ir baudžiamuoju įsakymu buvau pripažintas kaltu bei įpareigotas sumokėti 35 tūkstančius litų, – pasakojo bankrutuojantis verslininkas.

 

Lietuva – skundikų kraštas

 

Jo nuomone, valstybė skatina skundikus, tačiau nesigilina, ar skundai yra teisingi.

– Tiesiog yra kuriama skundikų sistema, kur skundikams ruošiamasi mokėti premijas. Kas gali paneigti, kad neatsiras tam tikra kategorija žmonių, skundžiančių visus iš eilės ir tik iš to gyvenančių? Tuo labiau kad ir sąlygos tam yra. Dabar skundus galima rašyti kone prieš kiekvieną įmonę, o norinčių tas įmones patikrinti institucijų atsiras ne viena. Bet ar turėtų taip būti? – retoriškai klausė K.Plyskaitis.

 

Už nelegalų darbuotoją – bauda

 

„Hefaisto kalvę“ ištikę nemalonumai dėl mokesčių – ne visa istorija. K.Plyskaitį Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai apkaltino leidus dirbti darbuotojui be darbo sutarties, o teismas už tai skyrė 3000 litų baudą.

– Nelegalaus darbininko niekas nematė, užteko, kad neva nelegaliai dirbęs vyras teisme paliudijo tai daręs. Jaučiausi esąs teisus, todėl nė neieškojau teisme man atstovaujančio advokato. Bet teisėjai pasirodė, kad aš neteisus, todėl buvo paskirta bauda, – apie dar vieną problemą pasakojo K.Plyskaitis.

 

Spaudžia skolos

 

Pirmosios meninės kalvystės įmonės Tauragėje iniciatorių spaudžia ir didžiulės skolos. Jis skolingas ne tik priteistą sumą valstybės iždui, bet ir bankams. Verslininkas savo vardu sutiko perimti įmonės paskolas. Be to, skolininku jį laiko ir buvusieji darbuotojai.

Gintautas Eičas – vienas buvusių „Hefaisto kalvės“ darbuotojų. Jis „Tauragės kurjeriui“ teigė, kad šią darbovietę paliko po to, kai kelis mėnesius negavo atlyginimo.

– Nuo 2008 metų spalio iki praėjusių metų vasario negavau atlyginimo. Vėliau susipykome su įmonės savininku ir aš iš šios įmonės išėjau, – trumpai apie savo darbą K.Plyskaičio įmonėje kalbėjo buvęs jos darbuotojas.

Pasak vyro, buvęs darbdavys jam liko skolingas už penkis mėnesius neišmokėtą minimalų darbo užmokestį. G.Eičas sakė nesikreipęs į teismą dėl šios skolos išieškojimo. Dabar jis dirba kitoje įmonėje, kuri verčiasi panašia veikla.

 

Tyrėjai rado pažeidimų

 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Tauragės skyrius dar praėjusių metų lapkritį baigė tyrimą dėl UAB „Hefaisto kalvė“. Pabaigus tyrimą ir surašius kaltinamąjį aktą byla buvo perduota į Tauragės rajono apylinkės teismą. Įmonės direktoriui K.Plyskaičiui buvo pateikti kaltinimai dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo bei žinomai neteisingų duomenų apie pajamas, pelną bei turtą pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai. Teismui perduotame kaltinamajame akte buvo teigiama, kad nuo 2007 metų gegužės iki 2008 metų galo bendrovės darbuotojams buvo išmokėti 41268 litai neapskaityto darbo užmokesčio. Kaltintojai teigė, kad tokiu būdu buvo nuslėpta ir nesumokėta į valstybės biudžetą 35222 litai mokesčių.

Virgilijus Kulikauskas, FNTT Tauragės skyriaus viršininkas, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad versija, neva tyrimas pradėtas dėl melagingo įskundimo, yra mažai tikėtina.

– Gavę informacijos, pirmiausia patikriname, kiek ji yra pagrįsta. Po to sprendžiame, ar yra pagrindo pradėti tyrimą. Jei randame sukčiavimo požymių, mes pradedame detalų įmonės finansinės veiklos tyrimą, – apie tai, kaip dirba FNTT tyrėjai, pasakojo V.Kulikauskas.

 

Imsis kitokios veiklos

 

Šiuo metu UAB „Hefaisto kalvė“ gamybinės patalpos užrakintos. Teismo paskirtas bankroto administratorius rūpinasi dirbtuvių pardavimu. K.Plyskaitis teigia dar nenusprendęs, kuo užsiims dabar.

– Galbūt pirksiu verslo liudijimą ir dirbsiu kaip privatus asmuo. Galbūt važiuosiu į užsienį. Žinau tik tai, kad ilgam įklimpau į skolas, kurias dar ilgai teks mokėti, – apie savo verslo saulėlydį kalbėjo K.Plyskaitis.

– Tauragėje yra tik keli savo amatą išmanantys, tyliai, be reklamos dirbantys geri kalviai. „Hefaisto kalvės“ meistrai taip pat buvo savo srities specialistai, kurie teikė kokybiškas paslaugas. Tačiau dabartinė situacija mums nebuvo palanki ir pamatėme, kad sąžiningas darbas dar nėra vertinamas, – apibendrino K.Plyskaitis.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras