Prezidentūroje – pagarba ir aplodismentai(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2010-05-10 15:00

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė Valentinai Jancevičienei, išauginusiai 15 vaikų, medalį „Už nuopelnus Lietuvai“.

Motinos dienos proga Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė į Prezidentūrą buvo pakvietusi apie 40 mamų, išauginusių daugiau negu dešimt vaikų. Čia joms buvo įteikti garbingi apdovanojimai. Tarp pakviestųjų buvo ir Taurų kaimo gyventoja Valentina Jancevičienė, išauginusi net penkiolika vaikų. Prezidentei įteikinėjant V.Jancevičienei medalį, visi, buvusieji salėje, plojo atsistoję.

 

 

Dirbo dieną–naktį

Su ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu grįžusią V.Jancevičienę pasikvietė rajono meras. Į savivaldybę Valentina atėjo segėdama neseniai Prezidentės įteiktu ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Ją lydėjo dukra Laima. Garbingo apdovanojimo proga daugiavaikę motiną sveikino meras Pranas Petrošius, Tauragės kaimiškosios seniūnijos seniūnė Danguolė Jatautienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė.

Paprastai tokie sveikinimai trunka neilgai, bet šį kartą užsimezgė netrumpas pokalbis. P.Petrošius, klausinėdamas daugiavaikės mamos įvairių dalykų, pasisakė pats užaugęs devynių vaikų šeimoje, todėl puikiai žinantis tokių šeimų vargus.

Į žurnalistų klausimą, ar sunku buvo auginti tokį būrį vaikų, daugiavaikė mama nė negalvojusi atsakė:

– Labai sunku. „Raudonosios žvaigždės“ kolūkyje dirbau dieną ir naktį, ganiau telyčias. Laimė, kad didesnieji vaikai pakeisdavo, bet jiems atlyginimo niekas nemokėjo.

Duktė Laima pridūrė, kad mama dar ir skriaudžiama buvo – už galvijų priesvorį jai priemokos neskyrė, kažkas kitas ją pasiimdavo. Penkiolika vaikų užauginusi Valentina dar sugebėjo įgyti 17 metų darbo stažą, beveik tiek (20 metų), kiek tarybiniais laikais privalėdavo turėti moterys, kad gautų pensiją. Daugiavaikėms moterims reikalavimai buvo mažesni. Tarybiniais laikais V.Jancevičienė už išaugintą pulką vaikų buvo apdovanota Motinos didvyrės „Aukso žvaigžde“.

Laima pasakojo taip pat dirbusi kolūkyje, karves melžusi, fermai vadovavusi. Jau dvidešimt metų ji dirba prekyboje.

– Ir dabar norėčiau dirbti kolūkyje, – tarstelėjo Laima.

 

Našlaitė iš Rusijos savo gyvenimą kūrė Lietuvoje

 

Valentina gimė 1938 metais Rusijoje, Kalugos srityje. Šeimoje ji buvo penkta iš šešių vaikų. Kai mirė mama, mergytei buvo tik treji metukai. Ji su jaunesne seserimi pateko į vaikų namus. Ūgtelėjusią mergaitę pasiėmė Kaliningrado srityje, Gvardeiske, gyvenęs tėvas. Vos sulaukusi aštuoniolikos Valentina ištekėjo už tauragiškio Albino Jancevičiaus, kuris tuomet dirbo Kaliningrado srities statybose. Jauna šeima apsigyveno vyro tėvų namuose Taurų kaime. Valentina kartu su sūnumis Valentinu ir Vytautu čia ir tebegyvena. Vyras mirė prieš vienuolika metų.

Senoje sodyboje Tauruose pasaulį išvydo septyniolika Valentinos ir Albino vaikų. Du mirė nesulaukę vienerių metukų. Penkiolika užaugo tėvų džiaugsmui. Tačiau Jancevičių vaikai tėvus pradžiugino tik septyniolika anūkų. Ką tik septyniasdešimt antrąjį gimtadienį atšventusi Valentina džiaugiasi trejų metų proanūke Vakare. Su proanūke ir jos tėvais Valdu (dukters Danutės sūnus) bei Viktorija važiavo į Prezidentūrą apdovanojimo atsiimti. Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusifotografavo ne tik su jais visais, bet ir atskirai su mažąja Vakare.

 

Atpildas – geri vaikai

 

Jancevičių vaikai pasklido po platųjį pasaulį. Kaip minėta, Valentinas ir Vytautas gyvena su mama. Mama valdo 7 hektarus žemės, laiko 7 karves, turi arklį. Albinas, Laima, Rasa, Danguolė gyvena Tauragėje, Algis ir Danutė – Tauragės rajono Pajūrio kaime, Kęstutis – Kelmės rajone, Vida – Kunigiškių kaime, Arūnas – Ispanijoje, Asta – Airijoje, Inesa ir Jūratė – Norvegijoje, Lina – Libijoje.

– Visi užsienyje gyvenantys vaikai šeimas yra sukūrę su lietuviais, tik Lina yra ištekėjusi už kitataučio, bet Kevinas – labai puikus žmogus, mudu su juo lietuviškai pasišnekame, jau yra pramokęs. Žentas labai gražus, gražus ir jų vaikutis Jokūbėlis, – susitikime pas merą pasakojo Valentina.

Moteris pasakojo, jog kol kas buvo nuskridusi tik į Airiją aplankyti dukters Astos.

Paklausta, ar neketina aplankyti dukrų Norvegijoje, sūnaus Ispanijoje, Valentina atsakė:

– Žadu juos aplankyti, tik nežinau, kada tai bus. Neprisiruošiu, nes jie vis parvažiuoja. Mano vaikai labai geri.

Per paskutines dvi savaites Valentinos Jancevičienės gyvenime įvyko du reikšmingi įvykiai: balandžio 29 dieną Prezidentė įteikė medalį, o gegužės 6-ąją atšvęstas jos 72-asis gimtadienis.

Pasveikinti motinos su apdovanojimu ir gimtadieniu susirinko visi Lietuvoje gyvenantys vaikai su šeimomis, iš „užsieniečių“ atvažiavo tik Lina su Kevinu ir Jokūbėliu.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras