Užvirė kova dėl mamografo(7)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-02-19 14:53

Tauragės apskrities ligoninė kartu su Vilniaus onkologijos institutu dalyvaudama ankstyvos onkologinių susirgimų diagnostikos ir visaverčio gydymo projekte turėjo gauti lėšų įsigyti mamografui, kuris kainuoja maždaug 400 tūkstančių litų (85 procentai lėšų būtų skiriama iš Europos Sąjungos, 15 procentų – iš valstybės biudžeto). Panašiuose projektuose dalyvauja dar trijų apskričių – Telšių, Marijampolės ir Alytaus ligoninės, nes visose keturiose apskrityse nebuvo mamografų, moterys išsitirti dėl krūtų vėžio turėjo važiuoti į didžiuosius šalies miestus.

 

R.Malycho foto

Nors Vilniaus onkologijos institutas parengė ir numatytu laiku pateikė projektą Centrinei projektų valdymo agentūrai, kilo realus pavojus, kad apskrities ligoninė lėšų mamografui įsigyti gali negauti.

Paprašė sustabdyti?

Renovuojamos, modernizuojamos Tauragės ligoninės vadovai jau seniai puoselėjo planus įsigyti mamografą, tačiau neturint savo lėšų ir įgyvendinant daug kitų projektų sunku buvo tikėtis gauti finansavimą. Reali galimybė atsirado pernai, kai sveikatos apsaugos ministro įsakymu Tauragės apskrities ligoninė papildomai buvo įtraukta į 2007 metais patvirtintą programą, Vilniaus onkologijos institutas buvo įpareigotas parengti projektą. Projektas parengtas laiku – vasario 12 dieną ir pateiktas vertinti Centrinei projektų valdymo agentūrai. Tačiau prieš pat jį pateikiant, vasario 10 dieną, ligoninės steigėjas – Tauragės apskrities viršininko administracija iš Sveikatos apsaugos ministerijos gavo raštą, kuriuo prašoma pagrįsti būtinybę šiai gydymo įstaigai įsigyti mamografą, nes esą Tauragėje vienas toks aparatas jau yra, jį turi klinika „Medea“, su ja Klaipėdos teritorinė ligonių kasa gruodį sudarė sutartį.

 

Išsiuntė motyvuotą atsakymą

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta apskrities viršininkė Irena Ričkuvienė sakė, kad tą pačią dieną, kai buvo gautas Sveikatos apsaugos ministerijos raštas, išsiųstas motyvuotas atsakymas, smulkiau viską aiškintis ji pasiūlė su ligoninės vadovais.

Ligoninės direktorius Irmantas Mockus, kai jį kalbinome, buvo išvykęs, jo pavaduotojas Danas Masiulionis, išėjęs iš operacinės, kurioje praleido ne vieną valandą, į klausimą apie problemas, ligoninei kilusias dėl mamografo įsigijimo, atsakė:

– Šią situaciją sukūrė vengiančiųjų konkurencijos skundas. Toks elgesys yra žeminantis. Mamografą skirti mūsų ligoninei numatyta pagal Sveikatos apsaugos ministerijos programą. Jis ligoninei būtinas: esame pasirengę juo diagnozuoti – yra parengti specialistai, taip pat ir operuoti – ligonės chirurgai turi licencijas. Jei mamografo dėl to skundo negausime, tada savo poziciją pareikšime garsiai, o dabar Sveikatos apsaugos ministerijai išsiuntėme savo paaiškinimus.

 

Teritorinėje ligonių kasoje – abejonė

Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Žavinta Kančiauskienė, „Tauragės kurjerio“ paklausta, ar sutartis su „Medea“ klinika būtų kliūtis tokią sutartį pasirašyti su Tauragės apskrities ligonine, jei ji taip pat įsigytų mamografą, tokios galimybės neatmetė. Esą „Medea“ klinika rengė projektą, tarėsi su Klaipėdos teritorine ligonių kasa. Pastačius pastarąjį aparatą kliniką tikrino ekspertai ir įvertino teigiamai.

– Kadangi apskrityje nėra kitos sveikatos priežiūros ar gydymo įstaigos, o ši paslauga moterims reikalinga Tauragėje, kad joms nereikėtų važinėti į didžiuosius miestus, su minėta klinika buvo sudaryta sutartis. Jei Tauragėje atsirastų kita įstaiga, turinti mamografą, būtų vertinamos paslaugų apmintys, jų reikalingumas. Tauragės apskrities ligoninė į mus nesikreipė, nepranešė apie rengiamą projektą, kuriame dalyvauja, – sakė Ž.Kančiauskienė.

 

Siūlo konkuruoti

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas „Medea“ klinikos savininkas Arūnas Jancevičius sakė, kad mamografui įsigyti buvo ilgai rengiamasi: parengtas projektas, tartasi su ligonių kasa, įrengtos patalpos, surasti reikalingi specialistai. Moterys išsitirti dėl krūtų vėžio priimamos du kartus per savaitę. Eilių nėra, nuo kovo bus dirbama kasdien.

– Tegu stato Tauragėje kitą mamografą, darbo užtektų visiems. Siūlau konkuruoti, gyventojams bus geriau, – kvietė A.Jancevičius.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras