„Gralio“ paslaptis tiria FNTT(32)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-02-12 10:15

Pareigūnai tiria, ar verslininko, savivaldybės Tarybos nario Gedimino Maškausko įmonė slėpė mokesčius nuo valstybės.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai atliko patikrinimą Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario, Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) valdybos nario Gedimino Maškausko įmonėje „Gralis“. Nors oficialiai neskelbiama, tačiau neoficialių šaltinių žiniomis įmonėje surasta „juodoji“ buhalterija ir neapskaityti pinigai. G.Maškauskas įvairiuose rajono ir apskrities verslininkų renginiuose ne kartą yra pasisakęs prieš dabar galiojančią tvarką, pagal kurią esą per mažai dėmesio skiriama patentininkams tikrinti.

 

 

Pradėjo tyrimą 

Dėl individualios Gedimino Maškausko įmonės ikiteisminis tyrimas pradėtas po gruodžio mėnesį atlikto patikrinimo. Jo metu FNTT pareigūnai patikrino įmonės biuro patalpas ir, kaip teigia neoficialus šaltinis, rado neoficialios buhalterijos užrašus bei įmonės buhalterinėje apskaitoje nefigūruojančių grynųjų pinigų.

Oficialiai FNTT atstovai patvirtino, kad po patikrinimo „Gralyje“ pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl apgaulingo apskaitos vedimo, neatmetama galimybė, kad teks aiškintis dėl neteisingo duomenų pateikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Paklaustas, ar Tarybos nario įmonėje buvo rasta „juodoji“ buhalterija, Virgilijus Kulikauskas, FNTT Tauragės skyriaus viršininkas, „Tauragės kurjeriui“ šios informacijos nei patvirtino, nei paneigė.

 

Buvo nekalbus

G.Maškauskas šia tema nebuvo kalbus su „Tauragės kurjeriu“. Jis neneigė, kad įmonėje FNTT pareigūnai atliko patikrinimą, tačiau sakė kol kas nieko nežinantis apie nelegalią buhalteriją.

– Tylu, ramu, niekas nieko nesako, kokius pažeidimus įtaria. O kalbų yra visokių, – „Tauragės kurjeriui“ sakė G.Maškauskas.

Penktadienį verslininkas sakė esantis pas medikus ir teisindamasis, kad negali kalbėti, paprašė paskambinti kitą kartą.

 

Skatina atsiskaityti geruoju

Kai nustatoma, kad įmonėje veikia neoficiali buhalterija, paprastai įvykiai rutuliojasi pagal vieną iš dviejų scenarijų. Vienas jų – įmonės vadovai neprisipažįsta, padarę nusikaltimą. Tada vyksta bylos tyrimas, o jam pasibaigus medžiaga perduodama teismui. FNTT pareigūnai ir prokurorai teisme įrodinėja mokesčius nuo valstybės slėpusios įmonės kaltę. Jeigu pavyksta tai įrodyti, įmonės vadovai nuteisiami, jiems tenka atlyginti padarytą žalą.

Yra ir paprastesnis scenarijus. Sučiuptam sukčiaujančiam įmonės vadovui pasiūloma pripažinti kaltę ir su valstybe atsiskaityti geruoju. Paprastai tokiu atveju žala siekia apie 90 procentų neoficialioje buhalterijoje figūruojančių pinigų, kuriuos verslininkui tenka sumokėti valstybei. Tokiu atveju geruoju su valstybe atsiskaitęs verslininkas išvengia savo biografijoje galinčio atsirasti įrašo apie teistumą.

Neoficialiuose pokalbiuose pareigūnai yra minėję, kad dabartinė šalies Vyriausybė labiau skatina pastarąjį būdą, kad į valstybės biudžetą kuo greičiau ir be ilgų tyrimų patektų nesumokėti pinigai.

 

„Gralio“ verslas – automobilių detalės

G.Maškausko įmonė „Gralis“ įkurta 1991 metais ir verčiasi automobilių dalių prekyba bei transporto priemonių remontu. Įmonės interneto puslapyje skelbiama, kad šiuo metu joje dirba apie 70 žmonių. Įmonė Tauragėje turi tris autoservisus, kurie atitinka šiuolaikinius reikalavimus. 2006 metais pradėjo veikti „Gralio“ filialas Vilniuje. Įmonė turi platų atsarginių dalių, autoaksesuarų, tepalų ir kitų automobiliams reikalingų priemonių pardavimo mažmeninį tinklą Tauragėje ir Šilalėje.

2003 metais „Gralio“ atidarytas naujų „Peugeot“ automobilių pardavimo ir garantinio bei pogarantinio aptarnavimo autosalonas buvo vienintelis naujų automobilių pardavimo salonas Tauragės apskrityje. Pernai įmonė šio verslo atsisakė. Tada G.Maškauskas tvirtino, kad sudėtinga konkuruoti su naudotų automobilių pardavėjais, kadangi pirkėjai mieliau renkasi keliomis dešimtimis tūkstančių litų pigesnius naudotus „Peugeot“.

 

Pasisako už vienodas verslo sąlygas

„Gralio“ įmonės savininkas G.Maškauskas – ne tik verslininkas, bet ir aktyvus visuomenininkas. Jis dalyvauja politinėje veikloje, kaip Socialliberalų partijos narys jis pateko į rajono Tarybą. Jis taip pat yra ir Tauragės apskrities verslininkų asociacijos narys, beveik dvejus metus – asociacijos valdybos narys.

Sigitas Mičiulis, Tauragės apskrities verslininkų asociacijos pirmininkas, kol kas žinios apie galimą pažeidimą „Gralyje“ nelinkęs vertinti ir komentuoti. Jo teigimu, tai turi daryti tos institucijos, kurios pradėjo tyrimą.

S.Mičiulis sakė, kad G.Maškauskas dažnai pasisako už tai, jog visoms įmonėms – ir didelėms, ir mažoms – turi būti sudarytos vienodos verslo sąlygos.

Skaityti komentarus (32) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras