Kas lobsta iš kapinių verslo(5)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-10-23 08:02

Papušynės kapinėse vakar duobę kasę vyrai pasakojo, kad kapinių prižiūrėtoja Vanda jiems už darbą duoda po 50 litų.

Redakcija gavo žinių, kad Papušynės kapinių prižiūrėtoja Vanda Puidokienė įmonės pastatuose neva vykdo nelegalią prekybą. UAB „Dunokai“, kuri prižiūri amžinojo poilsio vietas Papušynės kapinėse, vadovas Alvydas Lapinis teigia apie tokius faktus nujaučiantis, tačiau iki šiol nesiėmė jokių veiksmų. Liudininkų teigimu, bendrovėje kapinių prižiūrėtoja dirbanti moteris turi sukūrusi visą paslaugų verslo sistemą: nuo duobkasių samdymo iki kapų priežiūros. Tačiau tik maža dalis pinigų, gautų už suteiktas paslaugas, nusėda „Dunokų“ kasoje.

 

 

Atskleidė sistemą

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją atėjęs savo pavardės nenorėjęs skelbti tauragiškis papasakojo apie įtariamai nelegalų verslą, kuris, pasak jo, vyksta Papušynės kapinėse.

– Duobės iškasimas kainuoja apie 250–300 litų. Šiuos pinigus kapų prižiūrėtoja turėtų įnešti į „Dunokų“ sąskaitą, bet jie paskirstomi pagal kitokią schemą. Kapų prižiūrėtoja už duobės iškasimą dviem nelegaliai samdomiems darbininkams sumoka po 50 litų. Į „Dunokų“ kasą ji sumoka 14–16 litų, nurodydama, kad tai pinigai už įrankių nuomą. Likusius pinigus ji pasiima. Papušynės kapinės – aukso kasyklos, – pasakojo tauragiškis.

 

„Gera, sijota žemikė...“

 

„Tauragės kurjeris“ pasidomėjo šia situacija. Apie Papušynės kapinėse klestintį įtariamai nelegalų verslą pavyko surinkti nemažai įdomių faktų.

Paskambinus mobiliuoju telefonu V.Puidokienei, ši noriai pasakojo, kad prie Papušynės kapinių esančiose patalpose galima nusipirkti maišą žemių.

– Gera, smulki, sijota žemikė, atvežta iš Šiaulių, – telefonu suokė V.Puidokienė.

„Dunokų“ vadovo Alvydo Lapinio teigimu, įmonė neturi leidimų nei prie Papušynės, nei prie kitų kapinių užsiimti tokia prekyba.

Žurnalistams paklausus, moteris taip pat papasakojo ir apie dar vieną paslaugą. Pasak jos, galima asmeniškai susitarti ir dėl kapų priežiūros. Esą tokia paslauga sezonui kainuoja 300 litų.

 

Nei čekio, nei sąskaitos

 

Norėdami dar kartą įsitikinti kapinių prižiūrėtojos žodžiais, patys nuvykome į Papušynės kapines. Kaip ir tikėjomės, V.Puidokienė be skrupulų pardavė maišą juodžemio už 15 litų. Sutriko tik paprašyta kasos čekio.

– Iš kur aš jums gausiu tą čekį, čia juk iš Šiaulių atvežtos žemės? – stebėjosi V.Puidokienė.

Kai prisistatėme esą žurnalistai, atliekantys žurnalistinį tyrimą, kapinių prižiūrėtoja pažadėjo išrašyti sąskaitą. Tačiau jos pažadas taip ir liko neįvykdytas. Moteris nusivedė iki prižiūrėtojos patalpų ir prisipažino, kad sąskaitos išrašyti negalės.

 

Duobkasiams – po 50 litų

 

Vakar Papušynės kapinėse kapo duobę kasė du vyrai. Paklausus apie uždarbį vienas iš vyriškių pasiguodė:

– Ką čia uždirbsi? Gerdamas per vakarą už tuos pinigus neprisigersi, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo vienas duobę kasusių vyrų, o vėliau numykė, kad už duobės iškasimą kapinių prižiūrėtoja moka po 50 litų.

Vyrai pasakojo, kad darbas kapinėse sunkus – tenka duobes kasti ir žiemą, kai žemė įšalusi. Be to, labai sunku kasti kapo duobes kitame kapinių gale – ten esą visokių betono blokų žemėje yra.

Jie neslėpė, kad neturi darbo sutarčių, ir dirba, kai kas nors paprašo.

 

Nujaučia, bet...

 

Kad šešėlinis verslas veikia būtent taip, kaip papasakojo į redakciją užsukęs tauragiškis, negalėjo paneigti ir Alvydas Lapinis, UAB „Dunokai“ direktorius.

– Aš nujaučiu, suprantu, apie ką kalbate, – sutrikęs kalbėjo įmonės vadovas, paklaustas, ar žino, jog be vadovybės žinios kapinių prižiūrėtoja verčiasi minėta veikla.

Anot direktoriaus, įmonės pozicija nėra labai griežta dėl to, kas turėtų kasti duobes Papušynės ir kitose Tauragės kapinėse.

– Gal mirusiojo kaimynai ir bendradarbiai duobę iškas pigiau nei mes. Juk kai miršta žmogus, jo artimiesiems ir taip sunku su pinigais, – kalbėjo direktorius. Tačiau, kad iš to gali atsirasti pasipelnymo sistema, direktorius nepasakė.

 

Į kasą – tik „katino ašaros“

 

Per praėjusius metus Papušynės kapinių prižiūrėtoja Vanda Puidokienė į „Dunokų“ kasą už įvairias paslaugas įnešė 3005 litus. Tuo tarpu pernai per metus Tauragėje mirė 309 žmonės, šiemet per devynis mėnesius – 206.

Vienos duobės iškasimas pagal oficialius UAB „Dunokai“ įkainius svyruoja nuo 242 iki 304 litų priklausomai nuo metų laiko. Kastuvo, laužtuvo, kibiro, kirvio, pjūklo ar laistytuvo nuoma – 2 litai, supažindinimas su kapo duobės kasimo darbų saugos instrukcija (jeigu duobės kasėjai – ne UAB „Dunokai“ darbuotojai) – 6 Lt, lentos, uždedamos ant duobės, nuoma – 3 Lt, brezento – 7 Lt, juostos karstui nuleisti – 3 Lt, kopėčių kaina – 6 Lt.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras