Valdžia kasa karo kirvį turgui(9)

Indrė TUMĖNAITĖ, Eugenijus SKIPITIS

2009-01-15 07:16

Tauragės turgus, mėsos paviljonas, nuo vasario šie prekeiviai privalo dirbti naudodami kasos aparatus.

Pagal Žemės ūkio ministerijos atliktą analizę Lietuvoje šiuo metu veikia 101 turgavietė, kuriose ūkininkai sudaro vos trečdalį prekeivių. Ministerijos nuomone, didžiąją dalį veikiančių turgaviečių ploto užima prekybininkai, kurie perpardavinėja vietinę ar užsienio šalių žemės ūkio produkciją. Kadangi jie nemoka 19 proc. Pridėtinės vertės mokesčio, manoma, kad, nesureguliavus šios veiklos, perpardavinėtojų aktyvumas tik augtų. Nuspręsta, kad tokių prekiautojų darbo vietose turi būti įrengti kasos aparatai. Naująją tvarką ketinama, suderinus ją su savivaldybėmis, įgyvendinti nuo šių metų vasario 1-osios. Turgininkai keikia šį valdžios sprendimą ir vadina jį absurdu. 

 

 

Komentarų beieškant 

„Tauragės kurjeris“ domėjosi, kaip valdžios užmačias vertina Tauragės turguje prekiaujantys žmonės, žemės ūkio produkciją perkantys pirkėjai, kasos aparatais prekiaujančių įmonių atstovai.

Šeštadienio rytmečio rūke paskendusiame miesto ūkiniame turguje vyrukai pardavinėjo bulves. Net nepatogu buvo paklausti: ar bulvės ne lenkiškos? Pradėjome iš toliau – apie kelius. Ties Žygaičiais slidu, vadinasi, žmogus į Suvalkus nevažiavo. Jei būtų važiavęs, žinoma, būtų prasižiojęs, kad prie Kalvarijos užpustyta. Kai jau žinome, iš kur bulvės, galima paklausti ir apie kasos aparačiuką. Žinoma, geriau būtų buvę neklausti. Augalotas vyras, numetęs ant žemės bulvių maišą, vos ne su dantimis išspjovė: „Nafik“. Tiek ir tepasakė, kaip Seimo pirmininkas per „Dviračio žynias“. Tame svetimtautiškais prieskoniais pagardintame žodelyje buvo tiek kartumo, kad nieko kito neliko, kaip ieškoti pastogės. Sako, kad po stogu, kur šilčiau, ir žmonės šiltesni.

 

Absurdo teatras

Tačiau Tauragės turgaus halėje, taip tą pašiūrėlę gerbdami miesto vardą, norėtume vadinti, šalta. Mėsą ir sūrius pardavinėjančios moterytės turbūt susivilkusios ant savęs viską, ką namuose turi. Kadangi dauguma tauragiškių - mėsėdžiai, tai prie kumpių ir dešrų nusidriekusios eilės nedavė progos nei su pirkėjais, nei su pardavėjais pasikalbėti. Tiesiog buvo neetiška trukdyti prekybiniams sandėriams. Bet argi stovėsi be pokalbio? Pašviesinę ledėjančią šypsenėlę bandome prakalbinti grietinę ir sūrį. Ponia Morta iš Aukštupių pasitaiso apšerkšnijusius akinius, persisveria per prekystalį ir kaip didžiausią paslaptį šnibžda atsakymą:

- Tu, vaikeli, manęs apie tuos kasos aparatus geriau nieko neklausk. Aš jau 20 metų čia stoviu, bet dar niekas taip agresyviai nenorėjo mūsų išromyti. Kas, pasakyk man, mane, seną bobą, išmokys tuo aparatu dirbti, už kokius pinigus aš jį nusipirksiu, gal žemės ūkio ministras man jį išnormuos?

Mortos atsakymas kas žodį garsėjo, prie jos jungėsi kitos moterys, grietinės kibiruose skendo samčiai, diskusija dėl kasos aparatų įgavo pavojingą pagreitį. Tapo panašu, kad „Tauragės kurjeris“ turi atsakyti į visus klausimus, nes tuose valdžios sprendimuose jokio aiškumo nėra.

 

„Be mokesčių, dar yra vaikai“

„Tiksliai dar nėra nuspręsta, kas turės parūpinti prekeiviams kasos aparatus, bet gali būti, kad tai turės padaryti turgaviečių administracijos“, –  Lietuvos radijui aiškino ministro patarėjas. Žmonės, be abejo, tai girdėjo ir turgavietes rems prie sienos. Jau dabar aišku, kad turgaviečių administracijos nebus pajėgios supirkti prekeiviams kasos aparatų. Net jeigu juos supirktų, daug bėdų sukeltų kasos aparatų eksploatacija, nes jiems įjungti, bent jau  Tauragės turgavietėje nepakaktų kištukinių lizdų. Žmonės piktinosi, kad labiausiai kliūva tiems, kurie ir taip pareigingai moka mokesčius, turi verslo liudijimus prekiauti.

Mėsa prekiaujanti tauragiškė Renata rado laiko išakyti savo nuomonę. Kasos aparatų įvedimą turgavietėse ji vadina absurdu:

- Tegul nors vienas valdininkas pastovi dieną turguje, kad pamatytų prekybos apimtis. Kartais apyvarta tesiekia 50–60 litų. Būna dienų, kai dirbame tik tam, kad turėtume iš ko padengti mokesčius. Be mokesčių, dar yra vaikai, kurie valgyti nori kiekvieną dieną.

Renatos kaimynė marytė kolegei antrino:

- Prastesnio meto prekybininkams per visą mano darbo turguje laiką nėra buvę. Gal koks apsukrus tipelis, turintis kasos aparatų firmelę, sugebėjo prastumti sau naudingą nutarimą. Apie žmones dabar jau niekas negalvoja. Kas nors iš to tikrai pasipelnys.

„Tauragės kurjerio“ kalbinti pirkėjai beveik visi buvo solidarūs su prekybininkais. Jų galva, žemės ūkio produkcijos kontrolės mechanizmas statomas ne toje vietoje. Kaip visada iškeliamos daug žadančios užtvaros, pasėjama panika, po to viskas subliūkšta. Žmonės mano, kad kasos aparatai turgavietėse iki vasario pradžios tikrai neprigis.

 

Kitos pusės balsas

Kasos aparatų pardavėjai panikos nekelia. Apie situaciją kalbėjomės su UAB „Progresyvios technologijos“ Vakarų Lietuvos skyriaus vadove  Tauragėje Irena Brūže.

- Šiuo metu daugiausiai darbo turime perprogramuodami savo klientų kasos aparatus dėl padidėjusio PVM. Į mūsų įstaigą dar niekas nesikreipė dėl papildomų kasos aparatų įsigijimo. Turgavietėse su kasos aparatais keblumų tikrai bus. Šie prietaisai yra jautrūs temperatūros svyravimams ir drėgmei. Ne gana to, prekeiviai turės pinigus laikyti specialiose dėžutėse, išmokti pildyti kasos knygas. Kad tai pavyks padaryti per pusę mėnesio, nenorėčiau tikėti. Finansiniai kasos aparatų įsigijimo kaštai mažesnes turgavietes gali privesti prie bankroto. Smulkiems prekybininkams tai irgi papildomos išlaidos, kurios nežinia kada atsipirks. Gali įvykti ir nenumatytų technikos tiekimo sutrikimų. Kasos aparatais mus aprūpinantys tiekėjai žino, kokie mūsų poreikiai, tad kiekvieną mėnesį produkcijos mums atkrauna tiek, kiek tradiciškai jos prašome. Iš valdžios dar nesame sulaukę jokių konkrečių pranešimų ir gyvename tik nuogirdomis. Jeigu turėsime skubių užsakymų, stengsimės juos įgyvendinti. Apmaudu, kad dažnas valdžios ir prekybininkų nesusikalbėjimas nukrenta ant mūsų pečių. Pasitaiko, kai naujais įstatymais nepatenkinti žmonės apmaudą tiesiogiai išsako mums, - „Tauragės kurjeriui“ sakė I.Brūžė.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras