„Sodrą“ maustė „Sodros“ specialistė(100)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-01-29 12:24

R.Malycho foto

Kaip dirbti mažiau nei savaitę per mėnesį ir gauti už tai 10 tūkstančių litų atlyginimą? Patarimo galima paklausti vienos „Sodros“ Tauragės skyriaus vyriausiosios specialistės. Tokio dydžio darbuotojos papildomu uždarbiu susidomėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Tauragės skyriaus pareigūnai, kurie po pirminio patikrinimo pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo ir valstybės lėšų pasisavinimo.

 
 

Sukčiavimą įtarė bendradarbiai 

Ikiteisminį tyrimą FNTT pradėjo po to, kai „Sodros“ Tauragės skyrius pateikė informaciją apie vienos nėščios darbuotojos įtartinai išaugusį darbo užmokestį. Iš pateiktų duomenų paaiškėjo, kad už 38 valandas darbo moteris gavo 10 tūkstančių litų algos.

Pasak Tauragės skyriaus direktoriaus Žydrūno Valančiaus, praėjusių metų pavasarį viena vyriausioji specialistė jam pateikė prašymą leisti papildomai dirbti antstolio Vladimiro Ševčenkos biure buhaltere. Direktorius neneigia tokį sutikimą davęs.

– Kai buvo pateiktas prašymas, jame nebuvo nurodyta, kiek algos gaus darbuotoja. Tačiau kai patikrinome jos duomenis apie gautą algą, mums kilo įtarimų, – „Tauragės kurjeriui“ sakė Ž.Valančius.

„Sodros“ darbuotojai įtarė, kad taip gali būti sukčiaujama siekiant gauti didesnę motinystės išmoką, todėl apie įtartiną atvejį pranešė FNTT pareigūnams.

 

Pateikė įtarimus

Praėjusią savaitę sukčiavimu įtariama ir šiuo metu motinystės atostogas turinti „Sodros“ darbuotoja buvo apklausta FNTT pareigūnų. Po apklausos jai pareikšti įtarimai.

Pasak FNTT pareigūnų, „Sodra“ bendradarbiauja su FNTT, kadangi ši institucija turi daugiausiai informacijos apie įmokas ir išmokas socialiniam draudimui. „Sodros“ Tauragės skyriaus specialistai ir pranešė apie įtartiną atvejį. Jam ištirti nutarta pradėti ikiteisminį tyrimą. Jį atlieka FNTT pareigūnai, o kuruoja Tauragės rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Povilas Gargasas.

Paskaičiuota, kad moteris per valandą uždirbdavo 263 litus draudžiamųjų pajamų. Kitos tos pačios kontoros buhalterės vidutiniškai uždirbo 2400 litų per mėnesį. Įtariama, kad tokiu būdu valstybės tarnautoja apgaule įgijo teisę į didelės vertės svetimą turtą. Paskaičiuota, kad per dvejus metus įtariamoji būtų gavusi beveik 126 tūkstančių litų motinystės pašalpą.

Pasak prokuroro, dabar tik pati tyrimo pradžia, todėl apie jį kalbėti daugiau dar anksti. FNTT pareigūnai tikisi, kad tyrimą pavyks užbaigti per nustatytą šešių mėnesių terminą.

Prokuroro duomenimis, 32 metų „Sodros“ darbuotoja dirbo skyriuje, atsakingame už įvairias išmokas.

 

Neprisimena pavardės

Tyrėjai kol kas neatskleidžia įtariamosios vardo ir pavardės. Jos sakosi neprisimenąs ir buvęs antstolis Vladimiras Ševčenka, kurio kontoroje buvo įdarbinta „Sodros“ darbuotoja.

– Neprisimenu nei vardo, nei pavardės. Reikia ieškoti dokumentų, pagal juos gal ir rasčiau, kas ji tokia buvo, – „Tauragės kurjeriui“ apie buvusią darbuotoją kalbėjo buvęs antstolis.

V.Ševčenka tvirtina, kad laikinoji darbuotoja gavo tokią algą, kokia yra nurodyta dokumentuose. Pasak jo, moteris šiuos pinigus gavo už tai, kad sutvarkė kontoros archyvą. Esą tai buvo laikinas darbas, kurį ji atliko per mėnesį.

 

„Sodra“ savo darbuotojų negina

Po Tauragėje pradėto ikiteisminio tyrimo „Sodra“ išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad pastaruoju metu yra suaktyvintas duomenų motinystės (tėvystės) pašalpoms gauti tikrinimas. Pranešimo duomenimis, yra išaiškinama nemažai sukčiavimo šioje srityje atvejų, kai, nepagrįstai išpūtus pajamas, priskaičiuojama kur kas didesnė pašalpa nei priklausytų. Dėl tokių sukčiavimų „Sodra“ patyrė didžiulius nuostolius. Siekiant užkirsti tam kelią, buvo priimtos naujos Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos, kurios prailgino laiką, reikalingą kompensuojamajam darbo užmokesčiui apskaičiuoti.

Pranešime taip pat minimas ir atvejis Tauragėje. Jame rašoma, kad praėjusią savaitę Valstybinio socialinio draudimo fondo Tauragės skyrius FNTT perdavė medžiagą dėl galimo „Sodros“ darbuotojos piktnaudžiavimo motinystės pašalpa tyrimo. Pranešime pabrėžiama, jog „Sodros“ specialistai, skirdami pašalpas, itin daug dėmesio skiria duomenų patikrai ir nesvarbu, ar asmuo „Sodros“ darbuotojas – jei informacija apie asmens draudžiamąsias pajamas kelia įtarimų, ji būtinai perduodama atsakingų institucijų vertinimui.

Skaityti komentarus (100) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras