Sugauti telefoniniai sukčiai(5)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2009-09-13 12:50

Marijona Vitkienė sukčiams atidavė ne tik paslėptas santaupas, bet ir piniginę ištuštino.

Pirmadienį į sukčių spąstus pakliuvo 72 metų Skaudvilės seniūnijos Būtenių kaimo gyventoja Marijona Vitkienė. Patikėjusi išgalvota aferistų istorija apie sūnaus sukeltą avariją ir jos metu sunkiai sužalotus žmones, senutė atidavė jiems sutaupytus 6000 litų. Laimė, sėkmingos policijos operacijos metu sukčiai – 21 ir 33 metų broliai jurbarkiškiai įkliuvo į Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų rankas. Automobilio garso kolonėlėje policininkai rado apgaule iš senutės išviliotus pinigus.

 

 

Sulaikė dar negavę pranešimo

– Tai bendras Lietuvos policijos įstaigų ir operatyvus Tauragės pareigūnų darbas. Ištisa policijos veiksmų grandinė, – „Tauragės kurjeriui“ sakė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo grupės vyresnysis tyrėjas Vytautas Paltanavičius.

Maždaug po pusvalandžio pareigūnai sukčius sulaikė apie 15 km nuo nusikaltimo vietos. Apklausiami pareigūnų sučiupti broliai prisipažino apgavę senutę. Vienas jų – 33 metų Ramūnas V. anksčiau buvo teistas. Trečiadienio popietę Tauragės rajono apylinkės teismas Ramūnui V. dviem mėnesiams skyrė griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą. Policija aiškinsis, ar šie jaunuoliai dalyvavo ir kituose penkiuose sukčiavimo atvejuose Tauragės rajone.

Pasak V.Paltanavičiaus, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pinigus iš Būtenių kaimo gyventojos išviliojusius jaunuolius sulaikė dar net negavę nukentėjusiosios pranešimo.

 

Sugebėjo apsimesti sūnumi

 

Nusikaltėlių auka šią istoriją pasakoja kitaip, galbūt iš jaudulio, galbūt dėl amžiaus ar sveikatos būklės. Pareigūnams taip pat sunkiai sekėsi su M.Vitkiene bendrauti.

Kaip „Tauragės kurjeriui“ pasakojo nukentėjusioji, pirmadienį, apie vidurdienį, į jos namų telefoną paskambinęs užkimusiu balsu kalbėjęs vyras prisistatė esąs jos sūnus. Vyras paaiškino, kad avarijos metu jam išmušti dantys, medikai susiuvo lūpą, todėl esą sunku kalbėti. Galutinai šią moterį sutrikdė ir supainiojo, kai sūnumi apsimetęs vyras jai pasakė, kad vairuodamas mašiną kelyje partrenkė mergaitę, kuri gali nebeišgyventi. Galima numanyti, kad išsigandusi Marijona nebesiorientavo situacijoje, o nusikaltėliai tuo pasinaudojo.

Senutė pamanė, kad į avariją pateko Raseinių rajone gyvenantis jos sūnus Antanas, kuris vakarykščiai buvo pas ją atvažiavęs su šeima. Susijaudinusi moteris nepagalvojo apie tai, kad jos sūnus Antanas net neturi vairuotojo pažymėjimo.

Telefonu su Marijona vienas po kito kalbėjo du vyrai: tai „sūnus“, tai „policininkas“, pasisiūlęs užglaistyti šią nemalonią situaciją. Žinoma, jei tik Marijona duotų pinigų partrenktai mergaitei gydyti.

 

Prašė niekam nepasakoti

 

– Savo gyvenime jau turėjau skaudžios patirties. Prieš dešimtį metų dviračiu iš darbo į namus važiuojantį sūnų Antaną partrenkė automobilis. Aštuoniolika parų jis išgulėjo komos būsenos. Tokie sutapimai mane dar labiau sujaudino. Kai sūnumi apsimetęs vyras ėmė maldauti: „Mamele, padėk, jei nepadėsi, ta mergaitė mirs, o mane uždarys į kalėjimą, aš nei tavęs, nei savo vaikų niekada nebepamatysiu“, – nesvarsčiusi pasakiau, kad pinigų duosiu. Tik sumelavau, kad teks pasiskolinti, – ašarodama kalbėjo apgautoji.

Susijaudinusi moteris sukčiams nurodė, kur gyvena, ir paaiškino, kaip atvažiuoti. Jai dar bekalbant telefonu vienas nusikaltėlių, prisistatęs mergaitės broliu, atėjo pasiimti pinigų. Senutė atidavė ne tik 6000 litų santaupų, bet dar ir piniginėje buvusias smulkias popierines kupiūras.

– Kaip aš galėjau neduoti pinigų? Man jie telefonu pasakė, kad sūnus dabar surakintas antrankiais ir atsiklaupęs ant kelių partrenktos mergaitės tėvų maldauja atleidimo. Policininku apsimetęs vyras sakė, kad mergaitės tėvai mano sūnui atleis tik tada, kai duosiu pinigų gydymui. Tas, kuris skambino, prašė apie tai niekam nepasakoti, nes jis už tokį tarpininkavimą gali išlėkti iš darbo, – smulkmenas bandė prisiminti sukčių auka tapusi senutė.

 

„Nukentėjusiam“ sūnui neskambino

 

„Tauragės kurjeriui“ Marijona pasakojo, kad apie apgavystę suprato tik tuomet, kai pinigus paėmę sukčiai jai paskambino pasakyti, jog pinigai jau perduoti ir jos sūnus paleistas.

– Pagalvojau, kad viskas vyksta per greitai. Paskambinusi anūkei sužinojau, kad Antanas su šeima sekmadienį sėkmingai grįžo į namus, o jis pats virtuvėje tuo metu kepė bulves, – kalbėjo senutė.

Išgirdęs apie apgavystę Antanas esą paprašė motinos daugiau niekam neskambinti. Kitas jos sūnus į mobilųjį telefoną paskambino Skaudvilės nuovados pareigūnui Sigitui Dumskiui. Tačiau šio pareigūno teigimu, kai apgautosios sūnus jam paskambino, sukčiai jau buvo sučiupti ir pinigai rasti.

Nukentėjusioji gyvena viena. Jos vyras mirė prieš trejus metus. Tame pat kaime, gretimame name, gyvena moters sūnus Albinas su žmona ir dukra. Tądien, kai senutė buvo apgauta, jos sūnus ir marti buvo išėję į darbus, anūkė išvažiavusi į Tauragę. Marti Kristina stebėjosi, kad sukčiai turėjo tiek daug informacijos apie Marijoną, tačiau policijos pareigūnai teigia, kad sukčiai iš anksto nieko nežinojo, esą užkibusieji ant jų kabliuko viską išsipasakoja patys.

– Neįgali moteris sėdi prie televizoriaus ištisas dienas. Apie tokius dalykus turėjo žinoti. Gal tūkstantį kartų per televiziją pasakojo apie tokias apgavystes. Ir ji vis tiek įkišo 6000 litų, – stebėjosi viena Būtenių kaimo gyventoja.

Pasak jos, kaime sklinda gandai, kad policija pas sukčius rado 28 tūkstančius litų. Policijos pareigūnai tai paneigė.

 

Policija prašo nebūti patikliems

 

Anot Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų, šiuo metu atliekami devyni ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimo. Vien per paskutines dvi savaites sukčiai iš Tauragės rajono gyventojų išviliojo beveik 30 tūkstančių litų. Senyvo amžiaus žmonės apgavikams atidavė po 2, 7 ar net 10 tūkstančių litų. Kol kas tai pirmas atvejis, kai dėl sukčiavimo pareikšti įtarimai.

Komisariato Organizacinio poskyrio specialistė Vilma Dereškevičienė laikraščių redakcijoms išplatino kreipimąsi į rajono gyventojus, juo prašoma ir įspėjama nepasitikėti telefonu skambinančiais asmenimis, pranešančiais apie giminaičius ištikusias nelaimes ir reikalaujančiais pinigų už neva suteikiamą pagalbą.

– Sulaukę tokio skambučio neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų, paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga jūsų pagalba, – įspėja policijos pareigūnė. – Jeigu tikrai jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo. Jeigu jūsų giminaitis kelionėje, neskubėkite skambinti sukčių nurodytu numeriu neva į ambasadą, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas. Neperduokite pinigų per tarpininkus. Neperveskite pinigų į nurodytas banko sąskaitas. Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus. Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą. Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų ir neįsitikinote, kas iš tiesų jus aplankė.

Anot V.Dereškevičienės, pasitaiko atvejų, kai sukčiai, apgaudinėdami žmones, prisistato policijos pareigūnais jų tikrais vardais. Atsitikus eismo įvykiui ar tirdama nusikalstamąją veiką, policija nesprendžia piniginių, žalos atlyginimo klausimų tarp nukentėjusiojo ir pažeidėjo.

Policijos pareigūnai kreipiasi ir į prekybininkus, bankų darbuotojus, prašydami pastebėjus, kad pagyvenę asmenys perka didesnį kiekį papildymo kortelių, paima iš sąskaitų dideles sumas pinigų, perspėti juos dėl galimo sukčiavimo. Labiausiai savo pagyvenusiais giminaičiais privalo pasirūpinti artimieji, patardami jiems namuose nelaikyti didelių piniginių sumų ir perspėti juos apie galimus sukčiavimo atvejus.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras