Emigrantams kartais tenka grįžti pėsčiomis(2)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-08-17 16:16

R.Malycho foto

Augančią emigraciją jau rodo ne tik oficialioji statistika. Vis daugiau problemų, susijusių su emigrantais, tenka spręsti ir čia, Lietuvoje, likusiems jų artimiesiems. Vien tik pastarąją savaitę Tauragės teisėsaugininkams teko pradėti du tyrimus, kai į pareigūnus kreipėsi emigrantų artimieji.

 
 

Per savaitę du pranešimai 

Antradienį Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gautas Pužų kaimo gyventojo A.J. (gim. 1955 m.) pareiškimas, kad nutrūko bet koks ryšys su trisdešimt trejų metų dukra I.M., kuri prieš dvejus metus išvažiavo dirbti į Italiją.

Pirmadienį į teisėsaugininkus kreipėsi tauragiškė, kuri pranešė, kad Anglijoje nelaimė ištiko jos draugą – iš jo atimtas pasas ir mobilusis telefonas, kiti lietuviai reikalauja pinigų, o neberadęs kitos išeities keturiasdešimt ketverių tauragiškis pėsčias iš Anglijos pakraščio patraukė į už kelių šimtų kilometrų esantį Londoną.

Pastarąją istoriją apie tauragiškį Juozą (vyro vardas pakeistas, tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) „Tauragės kurjerio“ redakcijai papasakojo pagalbos ieškoti atėjusi jo draugė, su kuria vyras gyveno Tauragėje.

Pėstute per Angliją 

Juozas į Angliją išvažiavo birželio pabaigoje, radęs skelbimą viename laikraščių. Deja, džiaugsmas greitai gavus darbą truko neilgai. Antradienį Juozas ir dar du nelaimės bičiuliai tik įsikišus vietos policijai išsivadavo iš pinigų reikalaujančių tautiečių ir pėstute ryžosi įveikti apie porą šimtų kilometrų, juos skiriančių nuo Londono. Anglijos sostinėje vyrai tikisi rasti pagalbą ir kaip nors grįžti į Lietuvą.

Susikivirčijo su tautiečiais 

Konfliktas Anglijoje, Kings Lynn miestelyje, Norfolko grafystėje, kilo pirmadienį. Į namą, kuriame gyveno Juozas ir dar du lietuviai, atvažiuodavo jau seniau Anglijoje įsikūrusių lietuvių kompanija. Jie Juozui ir su juo gyvenantiems vyrams buvo suradę darbą degtinės gamykloje. Kompanija vyrams buvo davę automobilį, kuriuo šie važinėjo į darbą. Tačiau prieš kurį laiką Juozas ir jo draugai mašiną sudaužė avarijoje. Automobilį davusieji tautiečiai už sugadintą transporto priemonę reikalavo grąžinti 1800 svarų.

Pirmadienio pavakarę konfliktas peraugo į tai, kad angliškai susikalbėti nemokantiems vyrams pavyko išsikviesti vietos policiją. Pinigų reikalavę lietuviai paspruko, o po policininkų apklausos iš nuomojamo namo spruko ir Juozas su draugais. Kadangi vyrai neturi nei pinigų, nei asmens dokumentų, pėsti išėjo į Londoną, kur tikisi rasti kokios nors pagalbos.

Lietuvoje likusi Juozo draugė taip pat nebežino, kaip galėtų padėti savo draugui, – apie paimtus jo asmens dokumentus ji pranešė Tauragės pareigūnams.

Veikia sistema 

Juozas Anglijoje atsidūrė pasinaudojęs nelegalios tarpininkės paslaugomis. To nė neslepia jam padėjusi į Angliją išvažiuoti Violeta prisistatanti ukmergiškė. Šios moters skelbimai apie siūlomą darbą Anglijoje nuolat pasirodo Tauragėje ir aplinkiniuose rajonuose platinamame skelbimų laikraštyje.

– Neturiu aš nei licencijos, nei įmonės. Dirbu kaip privatus asmuo. Ir dirbu sąžiningiau už kai kurias licencijas turinčias firmas, – „Tauragės kurjeriui“ neišsisukinėdama pasakojo Violeta.

Nelegaliai dirbti moteris neva nusprendusi po to, kai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje už licencijos išdavimą jos paprašę 3000 dolerių kyšio. Pasak Violetos, ji skelbiasi teikianti įdarbinimo užsienyje paslaugas Lietuvos laikraščiuose, susitinka su darbo ieškančiais žmonėmis ir juos atrenka. Anglijoje įsikūrę Violetos bendrai ieško laisvų darbo vietų, kuriose įdarbina šiuos žmones. Jie taip pat pasirūpina gyvenamuoju plotu emigrantams.

Violeta neslėpė, kad būtent jos pagalba pasinaudojo į Angliją norėjęs išvažiuoti Juozas.

– Per penkerius metus, kai dirbu šį darbą, toks atvejis man buvo pirmas, – sakė nelegali įdarbintoja.

Moteris tikino nežinanti, kaip išspręsti susidariusią situaciją, tačiau sakė nepalaikanti nei vienos, nei kitos pusės. Anot Violetos, iš Juozo ir jo draugų pinigų reikalauja jų nelegalios įdarbinimo agentūros „vadybininkas“ Haroldas. Jis neva norįs atgauti pinigus už Juozo sudaužytą mašiną.

Padėti gali atsargumas 

„Svarbiausia prieš atvykstant į Jungtinę Karalystę mokėti bent anglų kalbos pagrindus. Dauguma žmonių klaidingai mano, kad jei jie ieško fizinio darbo, anglų kalba nereikalinga. Tai netiesa. Netgi dirbant statybose reikia praeiti sveikatos ir darbo saugos reikalavimus, kurių nepavyks įveikti nemokant anglų kalbos. Kita vertus, anglų kalbos žinios reikalingos ir bendraujant su šioje šalyje veikiančiomis įdarbinimo agentūromis, kurios galėtų padėti rasti darbą“, – skelbiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapyje, patarimuose, kaip išvengti benamio dalios Jungtinėje Karalystėje. Tinklalapyje taip pat primenama, kad Rytų Europos valstybių piliečiai, kurie nėra pasiruošę gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje, lengvai gali tapti benamiais ar susidurti su kitais sunkumais. Labdaros organizacijos pataria žmonėms vykstant į Jungtinę Karalystę susirasti gyvenamąją vietą ir darbą iš anksto, būti pasirengus išlaikyti save finansiškai, kol ieškoma darbo, nes jo paieškos gali užtrukti keletą savaičių ir ilgiau.

Mariana Žiukienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ekonominės migracijos skyriaus vedėja, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad būtent tokių elementarių reikalavimų laikymasis gali padėti išvengti nemalonių situacijų, į kurią pateko tauragiškis.

– Ne tik Jungtinėje Karalystėje gali būti labai daug nelegalių įdarbintojų, todėl vengti jų reikia bet kurioje šalyje, – sakė ministerijos atstovė.

Ministerijos valdininkės teigimu, vienintelė išeitis į sudėtingą situaciją patekusiam tauragiškiui – kaip nors pasiekti Lietuvos atstovybę Jungtinėje Karalystėje ir ten gauti dokumentus, kuriuos turėdamas jis galės grįžti į Lietuvą.

Panašūs tyrimai užtrunka 

Marius Draudvila, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Anglijoje įstrigusio tauragiškio draugė buvo atėjusi į komisariatą ir kalbėjosi su pareigūnais tuo metu, kai jau aiškėjo, kad vyrui pavyko ištrūkti. Pasak viršininko pavaduotojo, moteris tai sužinojusi neberašė pareiškimo, todėl ir tyrimo Tauragės pareigūnai nepradėjo.

– Tačiau panašius tyrimus pareigūnai atlieka. Berods, Šilalės rajono policijos komisariate šiuo metu atliekamas tyrimas dėl to, kad užsienio valstybėje iš grupės nukentėjusių moterų buvo paimti asmens dokumentai, – pasakojo M.Draudvila.

Anot pareigūno, analogiškas tyrimas dar gali būti pradėtas ir dėl tauragiškį ištikusios nelaimės. Jei Juozas grįžęs į Tauragę apie tai oficialiai praneš pareigūnams, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau, M.Draudvilos teigimu, tokie tyrimai paprastai užtrunka ilgai, kadangi tenka bendradarbiauti su kitų valstybių pareigūnais, įvairiomis žinybomis.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras