Už vėliavos neiškėlimą – į teismą(5)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2009-07-20 08:40

Neiškėlę vėliavos galite būti nubausti už įstatymų nepaisymą.

Per tris valstybines šventes – vasario 16-ąją, kovo 11-ąją ir liepos 6-ąją – trispalves privaloma iškelti visiems, tiek valstybės ir savivaldybės institucijoms, tiek eiliniams gyventojams. Kitaip gali būti surašomas administracinės teisės pažeidimų protokolas ir teismas skirs baudą. Tačiau lig šiol neteko girdėti atvejų, kad už vėliavos neiškėlimą būtų nubausti individualių namų gyventojai. O štai vakar ir užvakar Tauragės rajono apylinkės teismas nagrinėjo penkias administracines bylas dėl neiškeltų vėliavų liepos 6-ąją,Valstybės – Mindaugo karūnavimo dieną, atkeliavusias iš Pagėgių policijos komisariato.

 

 

Nusipirkti vėliavą brangu 

Vargu ar kas patikėtų, kad tik penki namai visoje Pagėgių savivaldybėje Valstybės dieną nepasipuošė trispalvėmis. Tarytum kokiais atpirkimo ožiais tapo Pagėgių, Kentrių, Benininkų ir Vilkyškių gyventojai. Jauniausiam pažeidėjui – 35, vyriausiai – 68 metai. Tauragės rajono apylinkės teismas jiems skyrė įspėjimus, kaip ir numato Lietuvos administracinės teisės pažeidimų kodeksas.

Tauragės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Žebelienė nemano, kad šie ar kiti žmonės piktybiškai neiškėlė vėliavų. Teisėja žurnalistei sakė, kad vienoje Tauragės parduotuvėje vėliava ir kotas kainuoja per 120 litų, o dar žmogui reikia ir stovą nusipirkti, todėl ji supranta, kad ne visi tam turi pinigėlių.

– Nepaisant to, kad suprantu žmones, aš esu įstatymų vykdytoja ir privalau vykdyti įstatymą, – „Tauragės kurjeriui“ tvirtino teisėja D.Žebelienė.

Pagėgiškiai protokolus surašiusiam Pagėgių policijos komisariato pareigūnui aiškino vėliavų neiškėlę todėl, kad jų neturi, tačiau pažadėjo nusipirkti ir ateityje valstybės švenčių metu jas iškelti. 68 metų Benininkų kaimo gyventoja Janina paaiškino, kad vėliavą jai būtų per sunku pačiai iškelti, nes kotas nemažai sveria. Be to, įsigyti vėliavą jai esą problematiška.

 

Pagėgiai – tautiškas kraštas?

Pagėgių policijos komisariato viršininkas Sigitas Mikutavičius „Tauragės kurjeriui“ aiškino, kad atkreipti policijos dėmesį, kaip laikomasi vėliavos iškėlimo tvarkos, nurodė kažkas iš aukščiau.

– Mes – tautiški žmonės, – „Tauragės kurjeriui“ sakė S.Mikutavičius.

Į klausimą, kokiu atrankos būdu apylinkės inspektorius atsirinko tik penkis žmones, Pagėgių komisariato vadovas atsakė, kad kiek pareigūnas pastebėjo tokių atvejų, tiek ir nubaudė. Jokios kitos atrankos, ką bausti, o ko ne, nebuvę. S.Mikutavičius teigė suprantąs, kad visada reikia atsižvelgti į žmogiškumą, bet yra įstatymai ir, kaip bebūtų, reikia jų laikytis.

Pagėgių policijos komisariato vadovas tarsi nesuprasdamas, kad ne visi gyventojai turi pakankamai pinigų maistui, kalbėjo apie tautinį sąmoningumą. Esą šie Pagėgių savivaldybės gyventojai buvo patraukti administracinėn atsakomybėn ne už tai, kad nenusipirko vėliavų, bet už tai, kad jų neiškėlė. S.Mikutavičius svarstė, gal skurdžiai gyvenantiems žmonėms šiuo klausimu galėtų padėti seniūnijos.

 

Tauragėje niekas nenubaustas

Prieš liepos 6-ąją Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai savo interneto svetainėje priminė, kad gyventojai ir įstaigų vadovai iškeltų vėliavas, taip pat informavo apie administracinę atsakomybę, tačiau Valstybės dieną Tauragės policininkai dėl neiškeltos vėliavos nenubaudė nė vieno žmogaus.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Saulius Lakštinis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad dėl neiškeltų vėliavų pareigūnai žodžiu įspėjo keletą asmenų, tačiau protokolų nesurašė. Anot jo, gražus pokalbis gali duoti geresnių rezultatų nei baudos.

Tos pačios nuomonės šiuo klausimu yra ir Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas.

– Mums svarbi ši valstybinė šventė, kartu ir įstatymų laikymasis, tačiau patriotinius jausmus reikia skiepyti ne baudomis, juolab kad įsigyti vėliavą pakankamai brangu, ypač seniems žmonėms. Būtent šios situacijos baudos nepakeis. Kodėl žmonės neiškėlė vėliavų, sunku pasakyti, kiekvienas atvejis individualus. Tikimės, kad ateityje žmonės bus sąmoningesni ir vėliavas iškels, – kalbėjo R.Rudminas.

 

Negalima bausti už tai, kad neturi pinigų

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta tauragiškė mano, kad šioje istorijoje ne sąmoningumas, o pinigai – esmė.

– Kaip galima reikalauti iš žmogaus, kad jis už savo pinigėlius nusipirktų vėliavą, kuriai ir 100 litų nepakaktų. Ir dar krizės laikmečiu, kai daug žmonių liko be darbo, kai mažinami atlyginimai. Juk yra žmonių, kuriems pinigų vos užtenka maistui, o vaikams jau seniai reikia naujų batų, tik nėra už ką nupirkti. Jei vėliavos būtų išdalytos, tačiau žmogus piktybiškai jos neiškeltų, tuomet būtų galima bausti. Tarybiniais laikais namų valdyba išduodavo vėliavas, o susidėvėjusias pakeisdavo naujomis, – kalbėjo moteris.

 

Vėliavoms įsigyti vienkartinių pašalpų nėra

Pasak Pagėgių savivaldybės Viešųjų ryšių vyriausiosios specialistės Ritos Vidraitės, vienkartinės pašalpos skiriamos gydymosi išlaidoms kompensuoti (sunkios ligos, operacijos atvejais), kai sunki materialinė padėtis, asmenims, grįžusiems iš laisvės atėmimo, kardomojo kalinimo, socialinės ir psichologinės reabilitacijos vietų ir kitais nenumatytais atvejais.

– Kaip mane informavo Socialinio skyriaus specialistė, darbo praktikoje nesusidurta, kad žmonės prašytų vienkartinės pašalpos valstybinei vėliavai įsigyti, – sakė R.Vidraitė.

Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė paaiškino, kad vienkartinės pašalpos skiriamos Tarybos sprendimu. Parama valstybinei vėliavai įsigyti nėra numatyta.

 

Baudos nuo 10 iki 60 litų

Administracinės teisės pažeidimų kodeksas fiziniams asmenims už vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numato įspėjimą. Valstybės ir savivaldybių įmonių, organizacijų administracijų vadovams, gyvenamųjų namų savininkams arba asmenims, atsakingiems už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą, už tokį pažeidimą numatyta bauda nuo 10 iki 30 litų. Valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų administracijų vadovams už tai gresia baudos nuo 30 iki 60 litų. Už pakartotinį tokį pažeidimą numatoma sankcija – bauda nuo 30 iki 60 litų, o valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų administracijų vadovams – nuo 60 iki 120 litų.

Valstybines vėliavas leidžiama siūti tam licencijas turinčioms įmonėms, kurių Lietuvoje yra kelios dešimtys. Tačiau Seimas svarsto įstatymo pataisas, leidžiančias atsisakyti vėliavų gamybos licencijavimo. Siūti valstybines vėliavas Lietuvoje siūloma leisti ne tik įmonėms, bet ir privatiems asmenims.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras