Skaudviliškiai gina savo laidojimo namus(3)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-07-07 06:00

Skaudvilėje, Kelmės gatvėje 9, veikia neįteisinti laidojimo namai.

Skaudvilės seniūnija, kurioje gyvena netoli 5000 gyventojų, neturi įteisintų laidojimo namų, todėl gyventojai savo artimuosius šarvoja nelegaliuose laidojimo namuose. Kito pasirinkimo skaudviliškiai neturi, nebent mirusiuosius šarvotų savo namuose. Pagal verslo liudijimą patalpas šarvojimui nuomojanti šeima įsitikinusi, kad investuoti į naujus Skaudvilės laidojimo namus nepelninga. Ant nelegalių laidojimo namų Kelmės gatvėje jokios iškabos nėra. Prie pastato durų iškabintas kitos legaliai veikiančios firmos skelbimas apie teikiamas laidojimo paslaugas.

 

 

Išsisuka nuo mokesčių naštos 

Vieni džiaugiasi, kad miestelyje yra bent tokie laidojimo namai, kiti širsta, kad gedėjimo namų savininkė Stanislova Petraitienė ir jai talkinanti jos dukra Lolita Bardauskienė išsisuka nuo mokesčių naštos. S.Petraitienė dirba tik pagal verslo liudijimą. Be to, šioms moterims esą nereikia laikytis griežtų reikalavimų, taikomų laidojimo namams. Dalis šarvojimui nuomojamų patalpų privačios, kitą dalį namo Kelmės g. 9 moterys nuomoja iš Tauragės rajono savivaldybės.

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta L.Bardauskienė tikino, kad didelio pelno iš šio verslo nėra. Esą būna mėnesių, kai niekas nėra pašarvojamas. Jos motina S.Petraitienė esą per metus moka 1100 litų už verslo liudijimą, mokesčius „Sodrai“ ir 50 litų už patalpų nuomą savivaldybei. Į išlaidas įeina mokesčiai už elektrą, vandenį, kanalizacijos ištraukimą.

– Šarvojimas pas mus kainuoja 270 litų. Jei šis verslas būtų labai pelningas, argi aš dar dirbčiau kitur (L.Bardauskienė Skaudvilės gimnazijoje dirba laborante – red.)? Vienu metu nebenuomojome patalpų, tai žmonės ėjo pas mus ir su ašaromis prašė, kad išnuomotume. Žmonės neturi kur dingti, nes kitų laidojimo namų Skaudvilėje nėra, – pasakojo L.Bardauskienė.

Nuomoti patalpas šarvojimui moterys tikina pradėjusios prieš penkerius metus, po to, kai šiame name Kelmės gatvėje pašarvojo savo namiškį. Vėliau leido pasišarvoti kaimynams. Taip viskas esą ir prasidėjo.

– Pasiėmėme patentą patalpų nuomai ir niekas mums pretenzijų dėl to nereiškė. Mes jokių kitų paslaugų neteikiame. Name yra šešios patalpos su veranda. Vienas kambarys paruošas šarvojimui, poilsio kambaryje yra baldai. Iš pradžių Mokesčių inspekcijoje mums sakė, kad baldai gali būti, tik jokių kitų paslaugų negalima teikti. Laidojimo paslaugas teikia kita įmonė, – aiškino L.Bardauskienė.

Jos motina S.Petraitienė tikino, kad neturėtų sveikatos teikti kokias nors paslaugas. Įteisinti laidojimo namus esą būtų per didelė investicija, kuri nežinia kada atsipirktų. Jei prireiktų dėl higienos, pasiskolinusi pinigų savininkė gali tik kondicionierių nupirkti.

 

Seniūnija nelegalių laidojimo namų neguja

Skaudvilės seniūnija stojo ne įstatymų, bet žmogiškumo pusėn. Pasak Skaudvilės seniūnijos seniūno pavaduotojos Dalios Milašienės, S.Petraitienė pagal verslo liudijimą tik nuomoja turimas patalpas šarvojimui, kitų paslaugų savininkė esą neteikia.

– Tai privati valda. Ten sudaromos tokios sąlygos, kaip ir šarvojant privačiuose mirusiojo ar jo artimųjų namuose. Kiek teko girdėti, gyventojai džiaugiasi, kad nereikia šarvoti savo namuose, ypač tie, kurie gyvena mažuose butukuose. Skaudvilei reiktų oficialių laidojimo namų, tačiau nėra kur ir kam jų įsteigti. Mirtingumas pas mus didelis. Per pirmąjį metų pusmetį Skaudvilėje mirė 61 žmogus. Daug žmonių miršta Adakavo pensionate. Seniūnija tokių paslaugų negali teikti. Tuo turėtų susirūpinti bendruomenė, o gal bažnyčia, – „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Milašienė.

Pasak Skaudvilės seniūno pavaduotojos, pagal visus teisinius reikalavimus sudėtinga būtų rasti vietą naujų laidojimo namų statybai.

 

Sanitarinė zona – 100 metrų

Tauragės visuomenės sveikatos centro direktorius Saulius Jasaitis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad laidojimo namams keliami griežti higienos reikalavimai. Gedėjimo namai turi atitikti teisės aktuose numatytas normas, turėti higienos pasą. Aplink naujai projektuojamus laidojimo biurus 100 metrų spinduliu turi būti sanitarinė zona be gyvenamųjų namų ir kitų visuomeninės paskirties statinių.

Dėl nelegalių Skaudvilės laidojimo namų praėjusią savaitę Tauragės visuomenės sveikatos centras gavo anoniminį skundą. Matyt, tas pats asmuo apie tai pranešė ir „Tauragės kurjerio“ redakcijai. Paskambinusi moteris piktinosi, kad vieni verslininkai moka didžiulius mokesčius valstybei, o kiti nuo jų išsisuka.

Ketvirtadienio rytą, kai lankėmės Skaudvilės miestelyje, Kelmės gatvėje, 9-uoju numeriu pažymėtame name, įrengtoje šarvojimo salėje buvo pašarvotas miręs 72 metų Marginės kaimo gyventojas.

 

Žmonės neprieštarauja

„Tauragės kurjerio“ kalbinti skaudviliškiai dėl nelegaliai veikiančių gedėjimo namų nesiskundė. Laidojimo namų kaimynystėje įsikūrusios laikinai neveikiančios kavinės „Amerija“ savininkas Edmundas Domantas teigė, kad nėra nei prieš, nei už tokią kaimynystę.

– Man netrukdo. Laidojimo namai skaudviliškiams reikalingi, tačiau statyti naują pastatą, investuoti didžiules lėšas tokiame mažame miestelyje vargu ar kas ryžtųsi, – svarstė verslininkas E.Domantas.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras