Reforma nusitaikė į Fotografijos galeriją(65)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2009-11-16 10:11

Kultūros centro vedėjas Petras Jokubauskas pasiryžęs reformuoti ne tik muziejų, nors dar nėra jo direktorius, bet ir Fotografijos galeriją.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos ketinimai reformuoti Kultūros centrą, nuo jo atskiriant „Santakos“ muziejų, – dar tik planuose. Tačiau šiandien Kultūros centrui vis dar vadovaujantis Petras Jokubauskas nesnaudžia – jau matuojasi muziejaus direktoriaus kėdę. Savo ruožtu ilgametis fotografas Romualdas Vaitkus sako, kad dar netituluoto muziejaus direktoriaus reformos sunaikins jo vadovaujamą Tauragės fotografijos galeriją.

 

 

Fotografiją jungs su gamta

– Nors muziejaus direktoriaus atrankos dar nevyko, Kultūros centro vedėjas jau pradėjo muziejaus pertvarką. Šiandien mane jis informavo, kad muziejuje bus įkurtas naujas skyrius – Gamtos ir fotografijos, o man pasiūlė fotografo-operatoriaus etatą Kultūros centre. Turėčiau suprasti, kad Fotografijos galerijos nebeliks, ji bus sunaikinta, – antradienį „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo prieš aštuonerius metus įkurtos Fotografijos galerijos vadovas Romualdas Vaitkus.

Pasak R.Vaitkaus, aštuonerius metus jis kartu su kitais Tauragės fotografais Fotografijos galerija, kurią didžiulėmis pastangomis įkūrė viename miesto pilies bokštų, rūpinosi it brangiausiu turtu. Per tiek metų joje eksponuota daugybė respublikinio lygio fotografų darbų, sulaukta garbių žmonių įvertinimo. Tauragės fotografijos galerijoje svečiavosi prezidentas Valdas Adamkus, maestro Vladimiras Prudnikovas, JAV fotografas Algimantas Kezys, viešėjo Suomijos fotografai, Rusijos Kaliningrado srities konsulato atstovai, jau neskaičiuojant eilinių fotografijos mylėtojų. R.Vaitkus įsitikinęs, kad Tauragės fotografus pažįsta ne tik Tauragės rajono žmonės, jų darbai eksponuoti ir daugelyje kitų šalies miestų bei užsienio valstybių. Vakar Tauragės fotografai atidarė savo darbų parodą Raseinių kultūros centro fotografijos galerijoje. Šiandien Fotografijos galerijos duris atvers tauragiškės Ingridos Mockutės-Pocienės fotografijos darbų paroda.

Suplakti fotografiją su gamtos eksponatais, R.Vaitkaus nuomone, visiška nesąmonė. Be to, Fotografijos galerijos vadovo teigimu, jam keista, kad dar nepaskirtas vadovauti muziejui Petras Jokubauskas jau imasi tokių drastiškų reformų.

– Mus paprasčiausiai nori iš galerijos išvaryti. Vedėjas mane informavo, kad nuo šiol šiame bokšte bus eksponuojamos ne tik fotografijos, bet ir kitokios muziejaus ekspozicijos, pavyzdžiui, tautodailininkų, tapybos darbai. Nesakau, kad jų nereikia. Bet argi muziejuje nėra kitų salių? Juk tuščias stovi neseniai renovuotas trečiasis pilies bokštas, – nuoskaudomis dalijosi R.Vaitkus.

Jei Fotografijos galerijos veikla bus sužlugdyta, jos vadovas ketina likti eiliniu Kultūros centro fotografu. Fotografijos parodų tuomet tauragiškiai nebeišvystų.

– Žinau, kad tai, ką jums kalbu, vargu ar padės. Galbūt būsiu apšauktas skundiku, tačiau tylėti negaliu. Valstybė prasideda nuo kultūros, tačiau kai kultūra prasideda nuo politikos, ji tampa griovimo kultūra. Sunku apie tai kalbėti, – sakė R.Vaitkus.

Dvylika metų už tūkstančio litų algą Kultūros centre plušančio R.Vaitkaus teigimu, sulaukęs skaudžių žinių apie Fotografijos galerijos likimą, jis be širdgėlos negali žiūrėti į jos iškabą, esą belieka ją nuimti.

– Tačiau pats to padaryti negalėčiau, tegu nudrasko kas nors kitas, – kalbėjo R.Vaitkus.

 

Tik pasvarsto

 

Kad muziejaus reformos pradėtos, Kultūros centro vedėjas Petras Jokubauskas nė nebandė slėpti. Tačiau, jo teigimu, Fotografijos galerijai jokios išnykimo grėsmės nėra.

– Romualdas Vaitkus skausmingai sureagavo. Ji veiks kaip veikusi, tačiau taupyti reikia, juk tas bokštas elektra šildomas. Reikia pinigų pritraukti, užsidirbti. O Fotografijos galerijos sąnaudos didelės, – „Tauragės kurjeriui“ sakė P.Jokubauskas.

Turime prisipažinti – nors Kultūros centro vedėjas bandė išaiškinti, kokiu būdu būtų galima į Fotografijos galeriją pritraukti papildomų lėšų, paaiškinimo nesupratome. Jo atsakymas buvo lakoniškas:

– Reikia suprasti. Be to, vien fotografija dar nieko nereiškia. Fotografija tai ne vien paveiksliukai, skirti ant sienų rodyti. Aš gi pats esu fotografas, reikia planuoti, kokias parodas rengti, o dabar viskas vyksta chaotiškai.

P.Jokubausko nuomone, šiuo metu Tauragėje realiai egzistuojančio muziejaus nėra. Be to, vien šios įstaigos atskyrimas nuo Kultūros centro, P.Jokubausko teigimu, jos savarankiškumo negarantuoja, esą „Santaka“ neturi nė pusės reikiamų eksponatų, kurių reikia tikram muziejui. Kultūros centro vedėjo tikinimu, Tauragė – rajono centras, o ne kokia Skaudvilė, kad jai užtektų mažo krašto muziejaus – reikia įdėti daug darbo. P.Jokubauskas tikino, kad darbo patarimų jau prašo kitų miestų muziejų, ir atviravo, kad netrukus gali tapti „Santakos“ muziejaus vadovu, nors paklaustas, ar jam kas nors jau siūlė šias pareigas, atsakė:

– Nieks nieko nesiūlo. Aš tik šiaip apie tai pasvarstau.

 

Konkurso nereikia

 

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus „Tauragės kurjerį“ informavo, kad savivaldybės administracija gavo Darbo inspekcijos atsakymą, iš kurio aišku, kad muziejų atskiriant nuo Kultūros centro jam vadovauti galėtų ir Petras Jokubauskas, jei tik jis sutiktų šias pareigas eiti. Esą jokio konkurso muziejaus direktoriaus vietai užimti skelbti nereikia. A.Mosėjaus teigimu, apie P.Jokubausko vadovavimą muziejui su juo jau buvo kalbėta. Naujo vadovo muziejus laukia nuo kitų metų sausio.

Paklaustas, ar, jo nuomone, P.Jokubausko kandidatūra pasirinkta kaip tinkama vadovauti muziejui, A.Mosėjus atsakė:

– Aš nesu muziejų specialistas. Be manęs, yra dar meras, vicemeras. Aš tik vykdau technines atrankos procedūras.

Reforma, pasak A.Mosėjaus, numato, kad Kultūros centro vedėjo pareigoms eiti konkursą skelbti bus privaloma. Jis turėtų būti paskelbtas sausį.

 

Kur dėti Petrą?

 

Savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Zenonas Komskis antradienį „Tauragės kurjeriui“ sakė apie Fotografijos galerijos problemą sužinojęs iš atsitiktinio žmogaus, tačiau savo nuomonę šiuo klausimu turįs.

– Žinoma, kad Fotografijos galerija Tauragei reikalinga. Mes galime didžiuotis, kad ją turime, kiti miestai mums pavydi. Žmonės prieš aštuonerius metus ją įsirengė, o vienas nori viską sugadinti. Aš – prieš. Muziejuje yra ir daugiau salių kitoms parodoms eksponuoti, – kalbėjo Z.Komskis.

Kultūros ir sporto skyriaus vedėjas norėjo būti atviras. Tikino galįs apie P.Jokubausko vadovavimo metodus išsakyti savo nuomonę, tik nelabai norįs to daryti. Tačiau išdrįso:

– Jis (P.Jokubauskas – red.) negali vadovauti nei ten, nei ten. Bet kur jį dėti? Žodį aš turiu, bet per daug papūsti negaliu. Viską valdo valdžia.

Šiuo metu Z.Komskis dar tik rengia būsimų Kultūros centro ir „Santakos“ muziejaus vadovų pareigybių aprašymus.

Skaityti komentarus (65) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras