Vienas parašas – ir tu bedarbis(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-03-05 07:19

Birutė Brazauskienė įsitikinusi, kad Skaudvilės „Maxima“, kurioje dirbo, ją apgavo.

Skaudvilės seniūnijos Šidagių kaimo gyventoja Birutė Brazauskienė pasakoja, kad vasario 12 dieną, per laisvadienį, buvo iškviesta į „Maximos“ parduotuvę. Maždaug metus virėja-skalbėja dirbanti moteris įtarė, kad gali būti atleista iš darbo, nes apie etatų mažinimą plačiai kalbėta. Moteris neklydo – kitą dieną ji jau buvo bedarbė, neturinti teisės gauti bedarbio pašalpos.

 

 

Apie viską pagalvota? 

Moteris pasakojo, kad iš užsienio grįžusi neturėjo darbo, užsiregistravo Darbo biržoje, pernai buvo pakviesta dirbti į Skaudvilės „Maximą“. Dirbo virėja-skalbėja.

– Kviečiama į darbą galvojau, kad dėl etatų mažinimo kviečia. Žinojau, kad prieš vėją nepapūsi, jei norės, tai ir atleis. Be to, darbas buvo labai sunkus, reikėjo valyti patalpas, gaminti maistą, ne taip seniai keletą savaičių turėjau nedarbingumo lapelį dėl trūkusio menisko. Todėl susitaikiau, kad liksiu bedarbė. Svarsčiau: neprapulsiu, nes turiu didelį darbo stažą, be to, šiemet sukaks 55 metai, galėsiu išeiti į išankstinę pensiją, o iki to laiko galėsiu gauti bedarbio pašalpą. Tačiau viskas susiklostė ne taip, kaip tikėjausi. Akimirksniu likau be darbo, neturiu teisės gauti bedarbio pašalpos, mat iš darbo buvau atleista šalių susitarimu, o per paskutinius trejus metus neturiu aštuoniolikos mėnesių nepertraukiamo darbo stažo, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo moteris.

„Maxima“, pasak B.Brazauskienės, gražiai reklamuojasi, kad apie viską pagalvota.

– Tačiau atleidžiant iš darbo apie žmones nepagalvojama, – kalbėjo įskaudinta moteris.

 

Informacijos neteikė

B.Brazauskienė gailisi, kad gerai neįsigilinusi, su niekuo nepasitarusi sutiko pasirašyti pasiūlymą atleisti ją iš darbo.

– Nesigilinau, kas ten parašyta, todėl likau apgauta ar apsigavusi. Mano budrumą užmigdė sunki ekonominė situacija, kad iš visur atleidinėjami žmonės, pakenkė atleidimo iš darbo tvarkos nežinojimas. Tačiau mano bėda tapo pamoka kitiems – tokiu būdu iš Skaudvilės „Maximos“ nepavyko atleisti dar trijų darbuotojų. Girdėjau, kad du susirgo, o vienas nepasirašė. Atleido tik mane ir moterį, turinčią mažą vaiką, – teigė Birutė.

Skaudvilės „Maximos“ direktorė Vida Andriulienė, „Tauragės kurjerio“ paklausta, ar B.Brazauskienė buvo atleista dėl etatų mažinimo, atsakė vienu žodžiu:

– Panašiai.

Tačiau daugiau nieko neaiškino, sakė, kad neturi teisės žiniasklaidos atstovams teikti jokios informacijos, patarė skambinti Vilniuje įsikūrusios UAB „Maxima LT“ atstovei ryšiams su visuomene Renatai Saulytei.

 

Šalių susitarimas – kai iš tikrųjų tariamasi

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus viršininkas Albinas Frejus „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad atleidimas iš darbo šalių susitarimu reiškia, jog šalys – darbdavys ir darbuotojas – tariasi dėl to. Darbuotojas turi teisę kelti reikalavimus, kuriuos darbdavys arba privalo vykdyti, arba susitarimas neįvyksta. Tokiu atveju darbdavys turi ieškoti kito iš darbo atleidimo pagrindo.

– Gali būti, kad darbdaviai tokiu būdu, kaip minėtu atveju, vykdo etatų mažinimą, nepatirdami jokių išlaidų. Jeigu atleidžiant iš darbo paisyta Darbo kodekso reikalavimų, jiems dėl to nekils jokių nemalonumų. Pasiūlymas atleisti iš darbo šalių susitarimu turi būti pateiktas raštu. Jei per septynias dienas darbuotojas nepraneša, kad sutinka su atleidimo sąlygomis, laikoma, kad pasiūlymas atmestas. Gavę pasiūlymą dėl atleidimo šalių susitarimu darbuotojai neturi skubėti tuoj pat pasirašyti, turi viską gerai pasverti, pasitarti su specialistais, kelti pagrįstus reikalavimus. Minėtu atveju moteris galėjo reikalauti išeitinės pašalpos bent už vieną mėnesį. Atleidžiant iš darbo šalių susitarimu pagrįsti darbuotojo reikalavimai yra apynasris darbdaviams, kad jie šiuo būdu naudotųsi saikingai, – sakė A.Frejus.

Darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Janina Tomkevičienė neslėpė susirūpinimo, kad pastaruoju metu iš Tauragėje, Dariaus ir Girėno gatvėje, įsikūrusios „Maximos“ savo noru ar šalių susitarimu buvo atleista vienuolika darbuotojų.

– Jeigu pagal etatų mažinimą iš darbo atleidžiama dešimt darbuotojų, privaloma pranešti Darbo biržai, o kai išeina savo noru ar šalių susitarimu, pranešti nereikia. Neatmestina, kad kartais taip gali būti slepiamas etatų mažinimas. Darbuotojai turi išmokti ginti savo interesus, gilintis, kur ir dėl ko pasirašo, nes vėliau ir skundai nebepadės, – tikino J.Tomkevičienė.

 

Etatų mažinimo nėra?

Spaudoje ne kartą skelbta, kad UAB „Maxima LT“ riboja plėtrą, mažina darbuotojų. Tačiau, kaip „Tauragės kurjerį“ tikino bendrovės atstovė spaudai R.Saulytė, apsieinama be etatų mažinimo, vyksta natūrali darbuotojų kaita. Elektroniniu paštu gavome tokią R.Saulytės žinutę:

„Peržiūrėjau skaičius, palyginti su 2007, 2008 metų ir 2009 metų sausio ir vasario mėnesiais Tauragėje per 2007 metus buvo atleista 12, 2008 m. – 11, 2009 m. – 17 darbuotojų. Taigi tikrai nėra taip, kad šiais metais mes atleidžiame ženkliai daugiau darbuotojų. Tai, kaip jau ir sakiau, natūralios rotacijos pasekmė. Prekybos sektoriuje svarbus ir sezoniškumas. Kiekvienais metais pasibaigus kalėdinei prekybai dalis žmonių atleidžiama ar išeina. Šiais metais mes taip pat atleidome dalį žmonių. Visų pirma naujokus, mažiausiai patirties turinčius, taip pat prasižengusius.

Problema yra ta, kad daugelis ateinančių pas mus dirbti net neįsivaizduoja, koks tai nelengvas ir atsakingas darbas, tiesiog nesusitvarko su pareigomis. Be to, dabar mes esame pakėlę reikalavimus savo darbuotojams. Jei anksčiau trūkstant darbo jėgos reikalavimų darbuotojams kartelė buvo nuleista pakankamai žemai, tai dabar ją pakėlėme ir iš savo darbuotojų tikimės profesionalumo, kokybiško ir rezultatyvaus darbo“.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras