Valstybės tarnybą gaubia šešėliai(31)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2009-03-27 16:00

Vidas Bičkus tikina, kad į valstybės tarnybą priimamiems pretendentams sąlygos taikomos vienodos

Konkursus į valstybės tarnybą gaubia šešėliai – įsitikinusi tauragiškė R.G. (redakcijai pavardė žinoma). Ketinusi dalyvauti Tauragės rajono savivaldybės administracijos skelbtame konkurse Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigoms eiti vienoje rajono mokykloje mokytoja dirbanti moteris tikina atsimušusi į sieną. Konkurso komisijos pirmininkas Vidas Bičkus prasitaręs nesivarginti – esą konkurso laimėtojas aiškus iš anksto. Apie galimas korupcijos apraiškas Tauragės rajono savivaldybės administracijoje moteris pranešė Specialiųjų tyrimų tarnybai ir žiniasklaidai.

 

 

„Žmonės iš gatvės“ nepageidaujami? 

– Mano išsilavinimas atitinka reikalaujamus konkurso nuostatuose. Tačiau konkurso pirmininkas Vidas Bičkus man be jokių kompromisų pasakė, kad nesivarginčiau ir konkursui nesiruoščiau. Jo laimėtojas jau žinomas iš anksto. Tai iki šiol Civilinės metrikacijos skyriuje pagal darbo sutartį dirbanti Gintarė Varkalienė. Komisijos pirmininko žodžiai „Negi mes priimsim žmogų iš gatvės?“ mane pribloškė, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo R.G.

Moters tikinimu, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, konkurso komisijos pirmininkas V.Bičkus esąs jos kraštietis. Tikriausiai todėl jis pataręs jai, kaip pažįstamai, nevargti ir konkursui nesiruošti.

– Priėmę iš norinčiųjų dalyvauti konkurse dokumentus, valdininkai išduoda ir pluoštą informacijos, kam reikia ruoštis, kokius teisinius aktus išmanyti. Dalyvauti konkurse užsiregistravo šešiolika žmonių. Tai taip išeina, kad jie visi bus apgauti – ruošis egzaminui, kai laimėtojas jau žinomas iš anksto? Buvau girdėjusi kalbų, kad konkursai į valstybės tarnybą vyksta neskaidriai, tačiau tokio brutalumo nesitikėjau. Tegu tada jie (savivaldybės administracija – red.) konkursus į valstybės tarnybą rengia tarpusavyje. Kam tas spektaklis, kam tyčiotis iš žmonių? – įširdusi kalbėjo moteris.

Be to, mokytojos teigimu, 30 konkurso egzamino klausimų ruošia pats Civilinės metrikacijos skyrius.

– Negi jūs manote, kad būsima laimėtoja tų klausimų iš anksto nežinos, jei tame skyriuje dirba jos motina? Man gaila tų žmonių, kurie dalyvaus konkurse ir apie jo užkulisius nieko nežino, – sakė R.G.

 

Visi lygūs, bet vienas lygesnis

Konkurso Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigoms eiti išvakarėse jo komisijos pirmininkas V.Bičkus „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Gintarei Varkalienei, iki šiol šiame skyriuje dirbusiai pagal darbo sutartį, jau įteiktas atleidimo lapelis.

– Tačiau konkurse ji dalyvauja, – sakė V.Bičkus.

Valstybės tarnautojo etatas Civilinės metrikacijos skyriuje, V.Bičkaus teigimu, steigiamas tam, kad šias pareigas einantis darbuotojas galėtų prireikus pavaduoti skyriaus vedėją Virginiją Martutaitienę. Mat pasirašyti ant svarbių dokumentų tegali valstybės tarnautojas, o kitos dvi skyriaus darbuotojos Gintarė Varkalienė ir jos motina Birutė Kuzminskienė tokio statuso neturėjo.

Paklaustas, ar visiems konkurso dalyviams reikalavimai keliami visiškai vienodi, V.Bičkus patikino, kad jokių išskirtinių sąlygų neturės nė vienas konkurso dalyvis – to reikalauja Priėmimo į valstybės tarnybą tvarkos aprašas.

Konkurso atrankos komisija sudaryta iš penkių asmenų – be pirmininko V.Bičkaus, pretendentus vertins Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Virginija Martutaitienė, savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus atstovė Redutė Masolienė, Mažonų seniūnas Jonas Samoška ir savivaldybės kalbininkė Danutė Šimanauskienė. Konkurso dalyviai privalės laikyti egzaminą raštu, kurio metu bus pateikiama 70 bendrų valstybės tarnybos egzamino klausimų ir dar 30 specialiai rengtų būsimojo darbdavio – šiuo atveju Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos V.Martutaitienės.

V.Bičkus neslėpė, kad savo kraštietę R.G., panorusią dalyvauti konkurse, perspėjo, jog G.Varkalienės šansai laimėti konkursą yra didesni nei jos.

– Aš tai jai pasakiau bičiuliškai, kaip skaudviliškis skaudviliškei. Pasakiau, kad kitiems yra sunkiau dalyvauti, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo V.Bičkus, nors ką tik tikino, kad nė vienas konkurso dalyvis išskirtinių sąlygų neturi.

V.Bičkus sakė netikįs, kad klausimus konkursui ruošianti skyriaus vedėja galėtų juos iš anksto paduoti savo pavaldinei G.Varkalienei.

Kovo 17-ąją Tauragės rajono savivaldybės valdininkams Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdyba surengė seminarą korupcijos prevencijos klausimais. Susitikime su Tauragės valdininkais STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas Leonas Baršauskas kalbėjo apie korupcijos priežastis, mokė valdininkus, kaip išvengti sąlyčio su korupcija. Tačiau pastarajame seminare V.Bičkus teigė nedalyvavęs, esą buvo išvykęs.

 

Neskaidrūs konkursai gimdo patronus ir globotinius

R.G. konkurso išvakarėse savo įtarimus, kad konkursas į Tauragės rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigas vyksta neskaidriai, perdavė STT Klaipėdos valdybai. STT Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio viršininkas L.Barišauskas dėl tokių moters įtarimų nenustebo.

– Jei tiesa, ką ši moteris pasakoja, tai tipiškas korupcijos pavyzdys. Esame tyrę atvejų, kai klausimus konkursui patikėta susigalvoti pačiam kandidatui. Jam tiesiog pateikiami teisės aktai, o būsimasis konkurso laimėtojas pasirengia klausimus, kuriuos geriausiai išmano. Jau ir šampanas iš anksto būna nupirktas konkurso rezultatams aplaistyti, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo L.Barišauskas.

Vis dėlto konkurso dieną pareigūnas išreiškė viltį, kad pretendentai į šią valstybės tarnautojo vietą bus vertinami objektyviai.

– Operatyvine prasme nieko jau padaryti nebegalima, nes apie buvusius R.G. kontaktus su STT tapo žinoma konkurso rengėjams. Po konkurso bus galima peržiūrėti visus dokumentus, bet, manau, kad jie bus tvarkingi, – sakė L.Barišauskas.

STT pareigūno teigimu, konkurso žodinės dalies eiga privalo būti fiksuojama garso įrašu, taigi palyginti pretendentų atsakymus neturėtų būti keblu, juolab, kad komisijos nariai privalo visiems kandidatams pateikti vienodus klausimus. L.Barišausko nuomone, būtų prasminga skųsti konkurso rezultatus savivaldybės administracijos direktoriui, motyvuojant nepasitikėjimą komisija.

– Konkurso rengėjai ar organizatoriai, reikšdami išankstinę nuomonę apie būsimojo konkurso rezultatus, nusižengia valstybės tarnautojo veiklos etikos teisingumo ir nešališkumo principams, o tai jau laikoma tarnybiniu nusižengimu, už kurį skiriamos tarnybinės nuobaudos, – teigė pareigūnas.

Neskaidrūs konkursai į valstybės tarnybą, STT atstovo teigimu, yra dažni ir tai esanti didelė problema, diskredituojanti pačią konkurso, kaip būdo atsirinkti geriausią darbuotoją, prasmę ir valstybės tarnybą. Neskaidriai ir nesąžiningai vykdomi konkursai į valstybės tarnybą, pasak L.Barišausko, padeda rastis vienai korupcijos formų – klientizmui, tai yra patrono (asmens, disponuojančio didesnėmis galiomis) ir jo globotinio (pavaldinio) santykiams, kai patronas siūlo darbus, paslaugas ir protekcijas mainais už globotinio lojalumą, ištikimybę ir paramą.

 

Komisija neveiksni

Vasario 26-ąją Tauragės rajono savivaldybės taryba patvirtino savivaldybės aštuonių narių antikorupcijos komisiją, kuri privalėtų tirti tariamai korupcinius ryšius savivaldybės administracijoje. Tačiau, pasak šios komisijos nario Dariaus Bredelio, komisija vis dar neveiksni – neturi pirmininko, iki šiol nebuvo sušauktas nė vienas jos posėdis.

– Kalbų apie korupcijos paplitimą savivaldybėje girdime visokių, ne tik priimant darbuotojus į valstybės tarnybą, bet ir į savivaldybės biudžetines įstaigas, – „Tauragės kurjeriui“ sakė D.Bredelis.

Pasak antikorupcijos komisijos nario, šiuo metu komisija domisi Sartininkų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojo priėmimo į darbą klausimu. D.Bredelis tikina, kad su konkursą į šias pareigas laimėjusiu žmogumi delsiama pasirašyti darbo sutartį.

– Mus pasiekė žinia, kad konkursą laimėjo ne tas žmogus, kuriam reikėjo laimėti, tai yra ne savivaldybės proteguojamas atstovas, – sakė D.Bredelis.

 

Laimėtoja ruošiasi atostogauti

Trečiadienį paaiškėjo, kad konkursą Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigoms eiti laimėjo Gintarė Varkalienė. Pastaroji ruošiasi išeiti motinystės atostogų. Tačiau kiek naujoji specialistė dar dirbs ir kiek atostogaus (pagal šiuo metu galiojančius įstatymus vaikelį auginanti mama gali atostogauti dvejus metus), konkurso komisijos pirmininkas V.Bičkus pasakyti negalėjo. G.Varkalienei išėjus atostogų, ją turėtų pavaduoti laikinas darbuotojas. Kas jis, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas taip pat teigė nežinąs.

Skaityti komentarus (31) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras