Sąvartynai uždaryti – šiukšlės tebeplūsta (video)(2)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-03-02 07:31

Aplinkosaugininkų leidimo vežti atliekas į Ližius nėra, tačiau tai „Dunokai“ šiukšliavežės nesustabdo.

Oficialiai vienintelė vieta Tauragės apskrityje, kur teisėtai galima vežti buitines atliekas, – naujasis už Europos Sąjungos lėšas pastatytas sąvartynas Leikiškėse. Tačiau Tauragėje atliekas surenkančiai UAB „Dunokai“ tai nė motais. Trečiadienį šios įmonės šiukšliavežė į uždarytą Ližių sąvartyną atvežė ir išpylė kelias tonas buitinių atliekų. Kaimyninėje Šilalėje –dar blogiau. Nors šio rajono komunalininkai žino, kad į senąjį sąvartyną šiukšles pila nelegaliai, tačiau teisinasi, jog į Leikiškes jas vežti per brangu.

 

 

Šiukšles pila tik komunalininkai 

Trečiadienį Ližių sąvartyno įvažiavimas buvo uždarytas metaliniu užkardu, ant jo kabojo spyna. Metalinėje sargo būdelėje sėdėjusi moteris „Tauragės kurjerio“ žurnalistams tvirtino, kad atliekų niekas nebeveža ir nebepila uždarytame sąvartyne. Pasak budėjusios prižiūrėtojos, net ir šiukšlyne gyvenę benamiai pastarosiomis dienomis kažkur išsivaikščiojo, vos vienas kitas retkarčiais bepasirodo.

Tačiau vos po kelių minučių paaiškėjo, kad darbininkė sakė netiesą. Į Ližių sąvartyną netrukus atvažiavo „Dunokų“ šiukšliavežė. Jos vairuotojas pasikalbėjęs su darbuotoja, kuri ką tik dievagojosi, kad šiukšlių į sąvartyną niekas nebeveža, sustojo ant kelio ir į sąvartyną nevažiavo tol, kol jame buvo žurnalistai. Grįžę į sąvartyną po kelių minučių šiukšliavežę pamatėme jau vidury sąvartyno bepilančią šiukšles.

– Mano mašinos būgnas užsikimšo, – pamatęs žurnalistus suskubo teisintis šiukšliavežės vairuotojas, vilkintis „Dunokų“ darbininko specialiąja apranga.

 

Už išpiltas šiukšles sumokės

– Jokių aferų nedarom. Šiukšliavežė rinkdama šiukšles Dacijonuose pradūrė padangą, todėl vairuotojas atvažiavo į Ližių sąvartyną ir paprašė ten dirbusios prižiūrėtojos leisti išpilti šiukšles. Ji įleido į sąvartyną, o po pietų aš nuvažiavau pas atliekų centro direktorių Leoną Leikų ir jam papasakojau, kokia buvo situacija, – „Tauragės kurjeriui“ vakar rytą pasakojo Zigmas Šimanauskas, „Dunokų“ meistras.

 

Anot Z.Šimanausko, už nelegaliai išpiltas šiukšles bus sumokėta.

– Kadangi mašinoje buvo apie porą tonų atliekų, mes TRATC-ui sumokėsime 150 litų, – sakė meistras.

Į naująjį sąvartyną vežamų šiukšlių mokestis didesnis, nei tekdavo mokėti už jų priėmimą Ližiuose. Dabar už toną priimtų atliekų Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) ima 75,22 lito mokestį.

 

Aiškinsis komisija

Apie uždarytame sąvartyne išpiltas šiukšles žinia pasklido labai greitai. Trečiadienį po pietų į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambino TRATC vadovas L.Leikus. Jis sakė sužinojęs apie incidentą ir jau pavedęs iš centro darbuotojų sudarytai komisijai atlikti tyrimą.

– Aiškinsimės, kaip nutiko, kad atliekos buvo išpiltos uždarytame sąvartyne, o išsiaiškinę kaltus darbuotojus bausime, – žadėjo centro direktorius.

Jis taip pat sakė, kad netrukus po to, kai sąvartyne šiukšles pilančius komunalininkus pastebėjo „Tauragės kurjeris“, pas L.Leikų apsilankė „Dunokų“ atstovai ir tikino, kad prakiuro šiukšles vežusio sunkvežimio padanga, todėl esą teko atliekas išversti netoliese – uždarytame sąvartyne.

 

Šiukšlina nelegaliai

– Vežame atliekas į Paneročio sąvartyną kaip ir nelegaliai, nes šis sąvartynas Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento išduotame leidime neįrašytas, – „Tauragės kurjeriui“ prisipažino Anicetas Šiburkis, UAB „Šilalės komunalinis ūkis“ direktorius.

Ši įmonė surenka atliekas visame Šilalės rajone ir taip pat privalo jas vežti į TRATC sąvartyną Leikiškėse. Tačiau to nedaro, o atliekas pila kaip ir seniau – Paneročio sąvartyne. A.Šiburkio duomenimis, kasdien ten išpilama apie 14–15 tonų atliekų.

– Kai prašėme, kad rajono Taryba padidintų šiukšlių išvežimo įkainius, ir meras Albinas Ežerskis, ir Virginijus Noreika (TRATC valdybos pirmininkas) pasakė nesukti galvos, nes jie esą pasirūpins, kad į Paneročio sąvartyną atliekas galėtume vežti iki liepos mėnesio. Naujajame leidime Panerotis neįrašytas, o į Leikiškes vežti atliekų mes negalime, nes negalime tiek mokėti už šiukšlių priėmimą, – teisinosi A.Šiburkis.

 

Mano, kad veža teisėtai

– Vežėme ir vešime, – atkirto V.Noreika, Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus, „Tauragės kurjerio“ paklaustas, kodėl buitinės atliekos vis vežamos į Panerotį. pavaduotojas

Šis valdininkas yra ir TRATC valdybos pirmininkas. Jis bandė įtikinti, kad šiukšlės į Paneročio sąvartyną vežamos teisėtai. Anot jo, tai numatyta dar 1996 metais patvirtintame respublikos strateginiame atliekų tvarkymo plane. Be to, vakar, kai kalbėjomės, V.Noreika tikino kaip tik grįžtantis iš susitikimo su Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento direktoriumi Andriumi Kairiu, kuris šilališkiams neva leido vežti šiukšles į Paneročio sąvartyną.

Tačiau „Tauragės kurjerio“ žiniomis vakar rytą departamento vadovas A.Kairys tik trumpam  užsuko į departamentą ir susitikęs su V.Noreika nebuvo. Be to, ir departamento administratorė, priiminėjanti interesantus, „Tauragės kurjeriui“ tvirtino, kad V.Noreika departamente nesilankė.

 

Departamento pozicija kategoriška

Jurgita Lengvytė, Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėja, „Tauragės kurjeriui“ teigė, kad departamento pozicija dėl uždarytų sąvartynų kategoriška – jei leidimai juos eksploatuoti nėra išduoti, atliekų į juos vežti negali niekas.

J.Lengvytės teigimu, atliekas gali priimti tik tie sąvartynai, kuriems išduoti Taršos integruotos prevencijos kontrolės leidimai (TIPK). Vedėjos duomenimis, TRATC 2006 metais kreipėsi, kad toks leidimas būtų išduotas Ližių bei Paneročio sąvartynams, ir jį gavo. Tačiau šių metų sausio 16 dieną taip pat TRATC prašymu buvo išduotas naujas TIPK leidimas, pagal kurį buitines atliekas Tauragės regione leista vežti tik į naująjį europinius reikalavimus atitinkantį Leikiškių sąvartyną.

 

Laukia rekultyvavimo

Uždarytas Ližių sąvartynas dabar pro jį važiuojančiuosius pasitinka užrakintais vartais ir jo teritoriją saugančiais sargais. Kol kas jie palikti, kad niekas nepiktnaudžiautų ir nepiltų jame atliekų. Anot TRATC vadovo L.Leikaus, sąvartynas bus saugomas, kol jame pradės dirbti statybininkai. Kada prasidės sąvartyno rekultyvavimas, TRATC direktorius teigė nežinąs, nes tik dabar svarstomos gautos paraiškos. Iš viso konkursą skelbęs TRATC gavo 19 paraiškų, iš kurių dalis, L.Leikaus teigimu, akivaizdžiai nerealios.

– Yra firmų, siūlančių Ližių sąvartyną uždaryti už šiek tiek daugiau nei milijoną litų. Tai akivaizdžiai nerealus pasiūlymas, nes, ekspertų skaičiavimu, vien tik tokiam darbui reikalingos įrangos kaina yra daugiau kaip du milijonai litų, – „Tauragės kurjeriui“ sakė L.Leikus.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras