Pašalpų „biznio“ byla – jau teisme(12)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-03-20 06:00

Buvęs antstolis Vladimiras Ševčenka sės į teisiamųjų suolą

Teismui perduota pirmoji byla dėl neteisėtai padidintos motinystės pašalpos. Į teisiamųjų suolą sės buvęs Tauragės rajono antstolis Vladimiras Ševčenka ir „Sodros“ vyriausioji specialistė pašalpoms Ingrida Bitinė. Šios bylos pradžios laukiama visoje respublikoje, kadangi tai pirmoji tokio pobūdžio byla, kuria bus formuojama tos srities bylų teismų praktika.

 

 

Įtaria nurodžius didesnę algą 

Tauragės Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai tyrimą pradėjo, kai įtarė, kad „Sodros“ vyriausiosios specialistės Ingridos Bitinės gautas 10 tūkstančių litų atlyginimas už papildomą buhalterės darbą antstolio Vladimiro Ševčenkos kontoroje nėra realus. Pareigūnams tokių įtarimų kilo pastebėjus, kad toks didelis atlyginimas sumokėtas tik vieną mėnesį, o kitos kontoros buhalterės, dirbančios panašų darbą, gavo tik 800 litų mėnesinį atlyginimą.

FNTT tyrėjai spaudai išplatintame pranešime teigia išsiaiškinę, kad antstolis suklastojo dokumentą įrašydamas neteisingus duomenis apie „Sodros“ darbuotojai išmokėtą atlyginimą už darbą antstolio kontoroje ir padėjo jai sukčiaujant įgyti teisę į nepagrįstai didesnę motinystės pašalpą.

Įtarimai dėl darbuotojos ir antstolio sukčiavimo kilo „Sodros“ Tauragės skyriaus darbuotojams.

 

Žala – 66 tūkstančiai litų

FNTT pareigūnai apskaičiavo, kad I.Bitinei buvo apskaičiuota 66291 litu didesnė motinystės pašalpa, nei priklausytų. Pagal V.Ševčenkos „Sodrai“ pateiktą pažymą I.Bitinei apskaičiuota 125936 litų motinystės pašalpa, nors pagal uždarbį jos pagrindinėje darbovietėje priklausė tik 59645 litų pašalpa. FNTT pareigūnai konstatavo, kad taip „Sodrai“ buvo padaryta didelė žala, o pagal surinktą medžiagą nustatė, jog antstolio ir jo kontoroje dirbusios „Sodros“ specialistės veiksmai yra sukčiavimas.

„Sodros“ darbuotoja buvo pranešusi savo pagrindinės darbovietės vadovams apie tai, kad ketina dirbti papildomai ir buvo gavusi tokį leidimą.

 

Bausmė – iki aštuonerių metų nelaisvės

Kaltinimus pateikė Povilas Gargasas, Tauragės rajono apylinkės prokuratūros prokuroras. Kaltinamieji kaltinami dėl dokumento suklastojimo ir suklastoto dokumento panaudojimo, bendrininkavimo pasiskirstant į nusikaltimo vykdytoją ir padėjėją bei dėl sukčiavimo įgyjant didelės vertės svetimą turtą. Vien tik už pastarąjį nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę iki aštuonerių metų.

Prokuroras P.Gargasas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad ne tik jam tenka pirmą kartą imtis tokios bylos – panašių bylų dar nėra nagrinėjęs nė vienas Lietuvos teismas. Todėl ir rinkti įrodymus šiai bylai buvę sudėtinga.

– Blogiausia, kad priimant įstatymo pataisą buvo palikta skylė, kuria kai kurie žmonės netruko pasinaudoti. Kodėl trims mėnesiams nepasididinus pajamų, kad po to iš valstybės gautum didesnę pašalpą? Tačiau šiuo atveju nelabai įtikinama, kad pajamos tuo metu buvo didesnės, nes analogišką darbą dirbantys buhalteriai toje pačioje kontoroje gavo kur kas mažesnį atlygį, – apie pirmąjį įtartiną motinystės lėšų grobstymo atvejį kalbėjo prokuroras.

„Tauragės kurjeriui“ P.Gargasas teigė tikintis, kad teisme pavyks įrodyti kaltinamųjų kaltę.

Kol kas teismo posėdžio, nagrinėsiančio šią bylą, data nepaskirta.

 

Pašalpos neatsisakė

I.Bitinė šiuo metu yra motinystės atostogose ir gauna, kaip įtaria tyrėjai, didesnę, nei jai priklausytų, pašalpą. Pasak „Sodros“ Tauragės skyriaus darbuotojų, jų bendradarbė nėra parašiusi atsisakymo dėl pašalpos.

Buvęs antstolis V.Ševčenka „Tauragės kurjeriui“ jau anksčiau yra teigęs, kad jo kontoroje dirbusiai I.Bitinei už archyvo sutvarkymą jis sumokėjo 10 tūkstančių litų, tai yra būtent tiek, kiek buvo nurodyta „Sodrai“ pateiktuose dokumentuose.

Abu kaltinamieji turi savo atstovus, kurie juos gins teisme.

 

Pašalpų pagrįstumo tyrimų apstu

FNTT skyriaus tyrėjai šiuo metu apskrities teritorijoje atlieka dar devynis panašius tyrimus. Įtariama, kad po keturis nepagrįstai didelės motinystės pašalpos gavėjus pavyks išaiškinti Tauragės ir Šilalės rajonuose, vienas toks atvejis tiriamas Jurbarke.

Dar vieną atvejį aiškinasi Šiaulių FNTT pareigūnai. Teismas jų prašymu leido suimti Jurbarko rajono gyventoją Arūną Leonavičių, UAB „Teleaidas“ vadovą. Teisėsaugininkai įtaria, kad jis įkūrė fiktyvią firmą, kurioje buvo įdarbintos 45 nėščiosios, kurioms neva buvo mokami dideli atlyginimai, nors realiai šie duomenys „Sodrai“ buvo pateikiami tik tam, kad vėliau būtų apskaičiuotos didelės motinystės pašalpos.

Virgilijus Kulikauskas, FNTT Tauragės apskrities skyriaus viršininkas, „Tauragės kurjeriui“ sakė apgailestaujantis, kad realiai „Sodra“ neturi jokių svertų kovoti su panašiais atvejais. Anot pareigūno, už šią blogybę blogiau yra tai, kad šios valstybinės institucijos valdininkai nedaro beveik nieko, kas pakeistų padėtį.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras