Kodėl merdi Kultūros centras?(40)

Indrė TUMĖNAITĖ, Eugenijus SKIPITIS

2009-03-06 06:00

Kultūros centro vedėjas Petras Jokubauskas įamžinti galės kitas šventes, jo teigimu, Kaziuko mugei šiemet per prastas oras.

Paradoksaliai skamba, bet tokia nūdienos realybė. Miestiečiai liko be Užgavėnių laužo, Lašininio, Kanapinio ir Morės. Tauragės savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Zenonas Komskis tvirtina, kad šventė buvo. Bandėme ieškoti, bet neradome, matyt, esame akli arba neprisitaikę prie naujų tradicinių švenčių  formų. Sako, kad keli Kultūros centro darbuotojai tądien šmirinėjo persirengėliais po miestą – kad įrodytų prasmingą savo egzistenciją, buvo užsukę į savivaldybės, apskrities viršininko administracijas.

 

 

Miesto aikštė pasigedo, beje, jau kaip ir kasmet, ir Kaziuko šėlsmo. Naiviai tikėjomės, kad gimtinėn parlekiantys vyturiai jau žadina kultūrininkus ropštis nuo kakalio. Bet kur tau. Per Kazimerines miestas buvo blausus ir patižęs.

Iš Vilniaus etnokultūrinių šaknų nevogsim

 

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas Kultūros centro vedėjas Petras Jokubauskas kaip kokį riestainį žurnalistui užkabino nuomonę, kad toks oras nepalankus šventėms. Nediskutavome. Miškininko ir valdininko patirtis gamtos reikaluose neginčijama. Kad būtų tvirčiau, kultūros vadas įkalė vinį, kad Kaziuko mugė – Vilniaus šventė ir niekieno daugiau. Į klausimą, ar lietuviškų švenčių priklausomybę regionams yra reglamentavusi Kultūros ministerija, P.Jokubauskas neatsakė, tačiau patarė šioje vietoje sensacijų neieškoti.

Kultūros centro vedėjo teigimu, kadangi Kaziuko mugę Tauragės mieste kelerius metus organizavo Moksleivių kūrybos centras, tai tegul jis ir toliau sėkmingai tai daro. Kultūros centras dabar esą neturi etnokultūros specialisto, kuris galėtų parašyti tinkamą scenarijų. Pasak P.Jokubausko, liepos mėnesį tikimasi sulaukti tokio žmogaus, ir jeigu Dievas jam duos pasišventimo ir talento, kitų metų pavasarį kas nors mieste bus. Smagu, kad šį kartą P.Jokubauskas nekalbėjo apie pinigų stygių.

Plokštelė buvo mikliai pakeista ir mes ilgai diskutavome apie tai, kodėl savivaldybės Kultūros skyrius Kultūros centrui nedavė nurodymo tokią šventę organizuoti. Anot Kultūros centro vedėjo, sprendimus priima politikai, o jis tik juos klusniai vykdo. Jeigu būtų buvęs nurodymas, šventė net per cunamį būtų įvykusi.

 

Jovarų pagrindinė mokykla nušluostė nosį

Argumentai, kad Kaziuko mugė Tauragėje neturi tradicijų, buvo sudirbti į miltus Jovarų pagrindinėje mokykloje. Šventiškai papuoštoje aktų salėje trečiadienį klegėjo ir kvapais skilvį erzino didžiulė Kaziuko mugė. Prie stalų moksleiviai ir mokytojai prekiavo saldumynais, savo pagamintais niekučiais, net mišrainėmis. Baltame krėsle gėlėmis buvo pagerbta pradinio ugdymo mokytoja varduvininkė Kazimiera Savodnikienė. Scenos centre pūpsojo tikras kaimiškas vežimas, apkaišytas riestainiais, be paliovos skambėjo liaudiška muzika, net prie Radžio ir Zvonkės popsiuko prijunkę moksleiviai nesiraukė. Po salę išdidžiai vaikštinėjo mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis ir mosikuodamas rankomis visiems rodė, kokių gėrybių krepšį prisipirko. O nusipirkti buvo ko. Net šventės rėmėjų UAB „Molupis“ saldumynų, kurių simbolinę kainą nustatė jais prekiavę vaikai.

Šventės šurmulyje pavyko pakalbinti technologijų mokytoją Vidą Galbogį  ir muzikos pedagogę Romą Fominichienę.

– Lietuviškų tradicijų puoselėjimas – vienas mūsų mokyklos prioritetų. Stengiamės vaikams perduoti savo patirtį, savą tradicinių švenčių suvokimą. Pažiūrėkite, kiek gražiai pasipuošusių pradinukų. Apmaudu, kad mieste nesijaučia šventinio šurmulio. Valdžiai dėl to turėtų būti gerokai gėda. Negi neįmanoma rasti trumpo pinigėlio, iniciatyvos, šiek tiek muzikos, šiek tiek šokio? Greitai užaugs karta, nieko nebežinanti nei apie liaudiškas šventes, nei apie amatus. Todėl nieko stebėtino, kad Tauragės kraštas pravardžiuojamas kontrabandininkų sostine ar dar blogiau. Mes nesakome, kad tradicijų puoselėjimas sustabdys atsidūrusius klystkeliuose, tačiau turime vilties, kad vienam kitam padės iš jų sugrįžti arba į juos nepasukti. Moralinė paskata pamatyti kitokias gyvenimo vertybes ne visuomet būna sutikta katutėmis, tačiau stengiantis ir dirbant galima sulaukti gražių vaisių. Nieko nedarymas yra nusikaltimas, nepateisinamas jokiomis krizėmis, finansiniais nepritekliais ar politiniu aplaidumu, – „Tauragės kurjeriui“ vienas per kitą kalbėjo Jovarų pagrindinės mokyklos mokytojai.

Su jų mintimis teko sutikti. Žiūrėdamas, kaip mokinai po salę vaikšto aukštais mediniais kojūkais, paslapčiomis pagalvojau, kad neblogai būtų juos pasiūlyti dabartiniams Tauragės savivaldybės kultūros vadovams. Iš aukščiau toliau matyti. Ir kol neištiko šiemet gražiausiu išrinktas ištiktukas „keberiokšt“, žvilgtelti į ateitį. Ne rudeniop, kai Kultūros centras turės liaudiškų švenčių panacėją – etnokultūros specialistą, o dabar, po žiemos tamsumo, žmonės pasiilgę šventinio šėlsmo.

 

Kultūros fronte – šiek tiek naujo

Pabandėme pasiteirauti, ką apie etnokultūrinę miesto ramybę mano miesto valdžia. Mero pavaduotojas Pranas Petrošius žurnalistą pasitiko taip, lyg šis būtų atnešęs Kaziuko mugės karvojų arba sieksnio ilgio verbą. Maloniai pasodintas prie valdiško stalo paprašiau neįvykusių švenčių verdikto. Vicemeras maloniai papasakojo apie numatomus kultūrinio fronto pokyčius. Iš Kultūros centro glėbio netrukus būsią išlaisvinti „Santakos“ muziejus ir Turizmo informacijos centras. Valdžios ir kultūros darbuotojų sueigoje, kuri įvyko P.Petrošiaus kabinete, šiam žingsniui pagaliau apsispręsta. Tai tiek, o konkrečių kardinalių sprendimų taip ir neišgirdome. Šventvagiškas klausimas, kodėl lietuviškos tradicijos miršta Tauragės kultūros centre, vicemerą šiek tiek išgąsdino.

Skaityti komentarus (40) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras