Medikai traukiasi iš PSPC?(8)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2009-12-04 10:06

Pirminės sveikatos priežiūros centrą užklupo permainų vėjas.

Praėjusią savaitę Tauragės rajono savivaldybės direktorius Algirdas Mosėjus ir Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Asta Piečienė gavo tokį prašymą: „Prašome suteikti galimybę išsinuomoti arba gauti pagal panaudą patalpas Jūros g. 5, Tauragėje, naujai steigiamai uždarajai akcinei bendrovei, kuri teiks žmonių sveikatos priežiūrai priskirtas paslaugas. Atsakymą pateikti Jonui Vismantui, adresu: Jūros g. 5, Tauragė“. Jį pasirašė aštuoni PSPC šeimos gydytojai, prisistatę kaip steigėjai.

 

 

„Neišvarysim į gatvę nei gydytojų, nei pacientų...“

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta PSPC direktorė A.Piečienė sakė, kad šis prašymas ją gerokai nustebino, nes savivaldybei priklausančių patalpų negali išnuomoti nei PSPC, nei savivaldybės administracija, tokį sprendimą gali priimti tik rajono Taryba. A.Piečienės teigimu, tai tik grupės asmenų prašymas, pateiktas dar neįregistravus uždarosios akcinės bendrovės, jie visi tebedirba PSPC.

Direktorė kalbėjo, kad kiekvienas gali dirbti ten, kur nori, kurti įvairias įstaigas. Priminė, kad pastatas Jūros gatvėje ir kaimo medicinos punktai renovuoti už Europos Sąjungos lėšas. Pasinaudojus europinėmis lėšomis penkerius metus negalima nutraukti ir keisti veiklos ar perleisti turto. Tauragės PSPC buvo įgyvendinti du projektai, vienas projektas, kurio vertė – 1354476 Lt, bus įgyvendintas 2012-aisiais.

– Tie, kurie spręs klausimą dėl patalpų nuomos, turės atsakyti ir į klausimą, kas tuomet grąžins iš Europos Sąjungos fondų gautas lėšas. Negaliu prognozuoti, kaip viskas susiklostys, bet noriu visus nuraminti, kad dėl galimų permainų nei centro darbuotojai, nei pacientai nebus išvaryti į gatvę. Anksčiau devyni gydytojai išėjo dirbti privačiai, bet jokių problemų nekilo. Dar nesu iki galo įsitikinusi, kad būtent toks scenarijus ir bus įgyvendintas, kaip būtų galima spręsti iš prašymo. Manau, kad problemas kelia ne visi pasirašę šeimos gydytojai (iš viso PSPC dirba 34 įvairių specialybių gydytojai – aut. p.), o tik vienas–du. Viskas kilo dėl seniai sklandančių gandų, jog PSPC pastatas bus privatizuotas. Bet apie tai nėra buvę jokių svarstymų ir negalėtų būti, nes pastatas renovuotas už gautus europinius pinigus. Galime pasidžiaugti, kad viskas po vienu stogu, pastatas renovuotas, patalpos suremontuotos, vidutinis gydytojų atlyginimas – didžiausias apskrityje. Šeimos gydytojo atlyginimas už etatą pats didžiausias tarp PSPC gydytojų – 5073 Lt neatskaičius mokesčių, – aiškino A.Piečienė.

Į klausimą, kas būtų daroma, jeigu aštuoni iš vienuolikos dirbančių PSPC šeimos gydytojų išeitų iš darbo, kartu išsivesdami ir dalį pacientų, ji atsakė, kad ieškotų kitų gydytojų. Be to, jos manymu, ne visi pacientai išeitų kitur su savo gydytojais. Tačiau nemažai pacientų nuolat grįžta į PSPC.

 

Nori spėti į nuvažiuojantį traukinį

 

Tauragės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Pranas Petrošius, kuruojantis medicinos įstaigas, ir administracijos direktorius Algirdas Mosėjus, kuris dar yra ir PSPC stebėtojų tarybos pirmininkas, dėl gauto prašymo lankėsi PSPC, susitiko su vadovėmis, vėliau pakvietė pasikalbėti minėtą prašymą pasirašiusius gydytojus. Prašymą pasirašę gydytojai jokių priekaištų niekam nereiškė, bet savo ketinimų neatsisakė.

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas gydytojas Jonas Vismantas (vienas iš pasirašiusiųjų) sakė:

– Esame susitarę, kad po vieną su niekuo nekalbėsime, tik visi kartu, aštuoniese. Tačiau tai neįmanomas dalykas, nes net į susitikimą su rajono ir PSPC vadovais atėjo tik šeši.

Tačiau vėliau persigalvojo ir paaiškino: – Daug kas verda užkulisiuose, bet man visi geri, aš niekuo nesiskundžiu. Respublikoje vyksta pirminės sveikatos priežiūros privatizacija, yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas šiuo klausimu. Ir mes norime dirbti atskirai. Todėl parašėme prašymą, paprašėme patalpų. Nesuprantu, kodėl mums negalima išnuomoti patalpų, juk vaistinei ir laboratorijai rajono valdžia išnuomojo. Šilalėje, Kaune nebijo nuomoti ir privačiai dirbantiems gydytojams. Manau, kad gauti europiniai pinigai – ne kliūtis, nes mums išnuomojus patalpas nebūtų keičiamas veiklos pobūdis – ir toliau rūpintumėmės gyventojų sveikatos priežiūra. Laukiame atsakymo, mus tenkins bet koks atsakymas. Žinome, ką kiekvienu atveju darysime.

Šeimos gydytoja Kristina Poškienė susidariusią situaciją pakomentavo taip:

– Visiems aišku, kodėl tai vyksta, bet noriu apsieiti be emocijų. Noriu pasakyti tik tiek, kad tvirtai apsisprendėme. Iki 2012 metų pirminė sveikatos priežiūra turi būti privatizuota, todėl mes nusprendėme pabandyti įšokti į nuvažiuojantį traukinį. Visus savo žingsnius numatome į priekį. Tai nelengvas ir gana ilgas procesas, dabar tik jo pradžia. Grupė gydytojų tvirtai apsisprendė ir nori dirbti savarankiškai. Suprantame, kad rajono valdžiai tai taip pat sunkus uždavinys – reikia apsispręsti dėl patalpų, spaudžia rūpestis dėl gautų europinių pinigų.

 

Evoliucija ar revoliucija?

 

Tauragės PSPC panašus klausimas jau buvo iškilęs – 2004 metais grupė gydytojų, nepatenkintų vadovu, tuomet taip pat prašė jiems išnuomoti patalpas ir leisti dirbti savarankiškai. Konfliktas tuomet buvo kitaip išspręstas – buvęs vadovas šalių susitarimu apleido postą, PSPC ėmė vadovauti A.Piečienė.

Rajono mero pavaduotojas Pranas Petrošius, kuruojantis medicinos įstaigas, šią situaciją pakomentavo taip:

– Šis klausimas labai sudėtingas, reikia viską gerai išanalizuoti, pasverti, kad niekas nenukentėtų. Būtina išsiaiškinti, ar galima nuomoti patalpas su Europos Sąjungos pagalba renovuotame pastate, ar tokiu atveju nereikės grąžinti gautų lėšų, nes dar nėra praėję penkeri metai po projekto įgyvendinimo. Tuomet Taryba galėtų spręsti, ar privačiai dirbti išeinantiems gydytojams nuomoti patalpas. Dėl gandų apie pastato privatizavimą galiu atsakingai pareikšti, kad apie tai niekada net kalbėta nebuvo. Jei reikėtų spręsti, privatizavimui nepritarčiau, taip pat ir medikų išsiblaškymui po kitas patalpas. Žmonėms geriau, kai viskas po vienu stogu, o kokiais pagrindais būtų tvarkomasi – kita kalba, – sakė jis.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras