Jūra gąsdino tvanu(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-01-29 06:00

Šalia Jūros upės gyvenantys tauragiškiai savaitgalį sulaikę kvapą stebėjo stulbinantį reiškinį – po gausių liūčių ir šlapdribos vandens lygis kilo akyse. Šeštadienį netruko nė pusdienio, kai Jūros vanduo išsiveržė iš krantų užliedamas laukus ir grėsmingai artėdamas prie gyvenamųjų namų. Po vandeniu pasislėpė Meilės alėja, hipodromas. Gyventojus gąsdino ir kylantis vanduo Šešuvies bei Akmenos upėse.

Potvynis vilioja žiūrovus 

Ypač įspūdingai Jūra atrodo ties miesto užtvanka, kurios nebematyti, o restoranas „Banga“ - tarsi besiruošiantis išplaukti laivas. „Bangos“ savininkas Vytautas Kiminius sakė, kad po trijų dienų blogų orų – šlapdribos ir lietaus sparčiai kylantis vanduo jo neišgąsdino. Per dešimtmetį, kai V.Kiminius turi įsigijęs šį pastatą, upėje keletą kartų vanduo buvo itin smarkiai pakilęs, prieš keletą metų per potvynį jo lygis buvo dar maždaug 20 centimetrų aukštesnis.

Didžiausi potvyniai būna pavasarį, per ledonešį, bet kartais pasitaiko ir žiemą, mažesni – rudenį. Vanduo Jūros upės vagoje visuomet kyla labai sparčiai, kai jis išsilieja iš vagos, kilimas sulėtėja. V.Kiminiaus nuomone, net pats didžiausias potvynis nekeltų pavojaus „Bangai“, nes užtvanka ir pastato pamatai tvirti, pastatas gana aukštai iškilęs. Pavojus esą kiltų tik katastrofos atveju, bet tuomet pirmiau po vandeniu atsidurtų žemiausios miesto vietos.

Netikėtas potvynis savaitgalį prie „Bangos“ atviliojo nemažai tauragiškių ir privertė stabtelėti keliaujančius pro Tauragę.

- Žmonės čia plūdo kaip į gerą spektaklį, nes įdomu pasižiūrėti, malonu padidėjusiu vandens plotu pasigėrėti, juk mūsų rajone vandens telkinių nėra labai daug, - vakar sakė V.Kiminius.

Jis pastebėjo, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį vanduo ėmė slūgti, iki priešpiet nukrito maždaug pusmetriu.

Kalėnai – vėl atkirsti 

Tauragės rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos Civilinės saugos vyriausiasis specialistas Vidmantas Paliakas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad viduržiemį išsiliejusi Jūra miesto gyventojų įprastinio gyvenimo nesutrikdė, tik vanduo nuo aplinkinio pasaulio atkirto Kalėnus.

Šio Lauksargių seniūnijos kaimo gyventojams tai įprasta, kad kas keletą metų smarkiai išsiliejantis vanduo juos „uždaro“ kaime. Pasakojama, kad nuo žodžio „kalėti“ – būti vandens įkalintiems, kilęs ir šio kaimo pavadinimas. Nuo potvynių kenčia ir Meldiklaukiai.

Tauragės rajono savivaldybės Priešgaisrinė tarnyba gyventojams mažai kuo gali padėti, nes nebuvo išgirstas prašymas Tauragės rajono užliejamus kaimus įtraukti į nuo potvynių nuolat kenčiančių teritorijų sąrašą, nes tik tuomet rajonas būtų geriau aprūpinamas techninėmis ir kitomis priemonėmis. Todėl susitarta, kad valtį apsemtiems kaimams paskolins Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.

- Apskrities Civilinės saugos departamentas buvo pranešęs, kad, Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, po sausio 26-osios Vakarų Lietuvos upėse prasidės potvynis, Nemune ties Rusne prasidėjo ledonešis. Prognozės pasitvirtino, laimė, kad apsieita be nelaimių ir nuostolių – dėl to niekas nesikreipė, - sakė V.Paliakas.

Pasak jo, pasikeitus orams, atšilus žiemoms – nebe naujiena ir tokiu metu užklumpantys potvyniai. 

Didžiausias potvynis truko dvi savaites 

Lauksargių seniūnas Jonas Gedminas pasakojo, kad Kalėnų ir Meldiklaukių kaimų gyventojai didžiausią potvynį patyrė prieš septynerius metus – vanduo neslūgo dvi savaites. Tuomet ši bėda nutiko taip pat neįprastu laiku – gruodį. Tokie dideli potvyniai užklumpa kas keleri metai, o mažesni - dažniau, bet Kalėnų kelias dažniausiai lieka išvažiuojamas. Šį kartą vandens gerokai daugiau, juo važiuoti drįsta tik patyrę traktorininkai.

- Kol kas potvynio nuo aplinkinio pasaulio atskirti gyventojai pagalbos neprašo, nes nieko blogo nenutiko, nepritrūko duonos. Jei ko prireiks, paskambins. Be to, jie turi valtį. Svarbiausia, kad elektrikai atstatė nutrūkusį elektros energijos tiekimą Meldiklaukių kaimui. Potvynis neturėtų ilgai trukti, vanduo po truputį  slūgsta, - sakė seniūnas.

Vaikai negali pasiekti mokyklų 

Pagėgių savivaldybėje potvynio pradžia užfiksuota sausio 21-ąją. Pajudėjus ir pradėjus kimštis ledams Nemune žemiau Plaškių kaimo, iš krantų išsiliejo Vilkės ir Gėgės upių vandenys. Sausio 26 d. pajudėjus ledų sangrūdoms Nemune, vandens lygis Plaškiuose nukrito. Po gausių kritulių sausio 25-26 dienomis, iš krantų išsiliejo Jūra, Vilkė, Kamana. Vakar vandens lygis Panemunėje per parą pakilo 68 cm.

Pagėgių savivaldybėje Nemuno vagoje į Kuršmares plaukiantys ledai didelių sangrūdų nepadarė. Upėse ir upeliuose pakilęs vanduo tarsi pavasarinio polaidžio metu apsėmė keletą vietinės reikšmės kelių. „Tauragės kurjeris“ telefonu domėjosi, kaip situaciją vertina Pagėgių savivaldybės civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vedėjas Vaidotas Degutis.

- Kas nori, potvynį pamato ir vandens stiklinėje. Mūsų krašto žmonės prie vandens keliamų nepatogumų pripratę. Šios dienos statistinės suvestinės dar nėra, tačiau aliarmą keliančių signalų negirdėti. Tradiciškai kebliausia padėtis - Stoniškių seniūnijoje. Ten vanduo apsėmė Kucų-Šilgalių kelią. Vietomis vandens lygis siekia net 80 cm. Vaikai iš šio ir kitų kaimų į mokyklą vežami padidinto pravažumo sunkvežimiu. Visiškai atskirtų kaimų ar vienkiemių neturime, taigi panikuoti kaip ir nėra pagrindo, - sakė V.Degutis.

Hidrometeologinių tarnybų duomenimis vandens lygis Nemune nežymiai kyla. Potvynio eiga dar  priklauso nuo vėjų stiprumo ir krypties. Jeigu mariose ledų grūstys išplauks į jūrą, Pagėgių savivaldybėje potvynio bus išvengta.

Prognozės optimistinės 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vedėjas Aleksandras Kajutis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad prognozės dėl dabartinio potvynio – optimistinės. Upėse vanduo jau slūgsta. Nemuno žemupyje jis dar gali pakilti, nes ne visos ledų sangrūdos išneštos. Sausio pabaigoje prasidėjusį potvynį lėmė keletas priežasčių: lietus, šlapdriba, šilti orai, be to, mažai vandeningos upės nepajėgė išnešti ledų sangrūdų. Prie to prisidėjo, baiminantis didelio potvynio, iš Kauno marių nuleistas didesnis kiekis vandens.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras