Karštas maistas – ne visiems(0)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-09-08 07:17

M.Mažvydo mokyklos valgykloje reikia pakeisti nepatogius stalus. D.Sitnikienės foto

Nepriklausomai nuo šeimos pajamų visi priešmokyklinukai ir pradinukai nuo rugsėjo antros dienos gauna nemokamus pietus. Tačiau „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos II korpuso pradinukai (įsikūrę buvusiame „Ereliuko“ darželyje) kol kas gauna tik tokį maistą, kuriam nereikia lėkščių – jogurto, bandelių, sūrio lazdelių. O rugsėjo antrąją dėl tiekėjų kaltės maisto neužteko visiems „Aušros“ pagrindinės mokyklos pradinukams.

 

 

Reikia laiko ir viskas išsispręs 

„Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorius Edvardas Kochas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad rugsėjo antrąją, antradienį, nemokamus pietus – sriubos ir dešrelių dėl tiekėjų kaltės gavo tik priešmokyklinukai ir pirmokai. Trečiadienį esą viskas jau vyko sklandžiai.

– Reikia laiko, kol sustyguosim organizacinius klausimus. Antrokai–ketvirtokai ateis valgyti po trijų pamokų, šešiamečiai ir pirmokai – ankščiau, o po keturių pamokų valgys vyresnieji moksleiviai, gaunantys nemokamus pietus ir tie, kurie pirksis už savo pinigus. Problemų dėl vietos valgykloje nėra. Susitiksiu su valgyklos darbuotojais ir apsitarsime. Nauji dalykai visada atneša daugiau rūpesčių, bet viską išspręsime, – sakė „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorius E.Kochas.

Šioje mokykloje nemokamus pietus gauna apie 160 pradinukų ir priešmokyklinukų.

Laukia lėšų stalams

– Ne viskas ėjosi taip sklandžiai, bet palyginti neblogai. Žinoma, būtų geriau, jei turėtume daugiau vietos. Iš savivaldybės prašėme lėšų stalams nusipirkti. Šiais mokslo metais nemokamus pietus gaus 200 pradinukų ir 11 priešmokyklinukų. Pirmokai ir priešmokyklinukai valgys po trijų sutrumpintų pamokų, antrokai ir trečiokai po trijų, o ketvirtokai – po keturių. Kol kas viskas dar bandoma. Jau pirmąją maitinimo dieną vaikai gavo visą karštų pietų porciją. Stebėsim, kaip moksleiviai valgo, kiek suvalgo. Bandysim prisiderinti prie valgančiųjų. Viena šeima atsisakė nemokamų pietų, kadangi vaikas serga cukriniu diabetu ir jam reikalingas specialus maistas bei režimas, – pasakojo Jovarų vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis.

Direktorius sakė valgykloje matęs apsiverkusį pirmokėlį, nes jis nenorėjo valgyti sriubos. O šiaip vieni valgė daugiau, kiti mažiau.

Dvi pertraukos vietoje vienos

Rugsėjo antrąją M.Mažvydo mokyklos pradinukams maitintojai pasiūlė sriubos ir šnicelį. Maisto, anot Algirdo Spurgos įmonės vadovės Lėnos Spurgienės, liko tik tiek, kad šuniukui vos užtektų. A.Spurgos įmonė maitina ir Jovarų vidurinės mokyklos mokinukus.

– Prieš mokslo metus žinojome, kiek moksleivių valgys, todėl iš anksto buvome pasiruošę. Supirkome naują įrangą, indus, pastatėme naujas krosnis. Jokių problemų dėl pagausėjusio valgančiųjų skaičiaus neturime, – sakė L.Spurgienė.

Šios mokyklos direktoriaus pavaduotoja Vilma Venckienė pažadėjo, kad bus pakeisti nepatogūs stalai. Pernai šioje mokykloje buvo viena 30 minučių ilgoji pertrauka, skirta pietums, o šiemet dėl pradinukų nemokamo maitinio – dvi po 25 minutes.

Šioje mokykloje nemokamus pietus gavo apie 300 moksleivių.

Mažųjų ašaros dėl sriubos

Tačiau „Šaltinio“ pagrindinėje mokykloje, kur valgo 270 pradinukų, maisto trečiadienį liko gana daug. Pasak direktorės pavaduotojos Irenos Valiukienės, mažieji visos pietų porcijos nesuvalgo. Jos manymu, bus išmesta daug maisto: jei vaikai suvalgo sriubą, nebesuvalgo antrojo patiekalo. I.Valiukienė sakė, kad ir šioje mokykloje buvo mažųjų ašarų dėl sriubos. Pradinukai šioje mokykloje pietus valgo po 3 ir 4 pamokų, o vyresnieji – po 5 pamokų. Rugsėjo antrą dieną po ilgosios pertraukos, kai valgė mažieji, teko atidėti skambutį į pamoką, nes ne visi spėjo pavalgyti.

– Mano manymu, su nemokamais pietumis perlenkta lazda. Mažieji nesuvalgo tiek, kiek jiems duoda. Užtektų jogurto, bandelės ir arbatos, tiek, kiek šiuo metu laikinai gauna „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos pradinukai, įsikūrę buvusio darželio „Ereliukas“ pastate („Šaltinio“ pagrindinės mokyklos II korpuse). Karšto maisto moksleiviai ten kol kas negauna, nes nėra įjungtas karštas vanduo. Gaminti maisto ten neleido veterinarijos specialistai, – pasakojo I.Valiukienė.

Buvusiame „Ereliuko“ pastate mokosi 275 pradinukai. „Tauragės kurjerio“ pakalbinti mažųjų moksleivių tėvai pretenzijų dėl to, kad pradinukams neduodama karšto maisto, neturėjo. Esą mažieji iki pietų grįžta namo. Atsižvelgdami į savo vaikų pageidavimus tėvai norėtų, kad jų atžalas mokytojos neverstų valgyti sriubos, mat jie ir namuose jos nevalgo – esą geriau po antrojo patiekalo duotų sulčių, o ne arbatos.

Batakiuose valgykla didelė

Batakių vidurinės mokyklos direktorius „Tauragės kurjeriui“ tikino, kad jokių problemų dėl nemokamo maitinimo neturi. Vietos užtenka. Tarybiniais metais pastatyta valgykla didelė, 150 vietų. Batakių vidurinėje mokosi 225 vaikai, nemokamus pietus gaus 58 pradinukai ir priešmokyklinukai.

Didelių problemų nėra ir Gaurės pagrindinėje mokykloje.

– Sėdimų vietų turime 60, o valgo 46 pradinukai ir priešmokyklinukai. Rugsėjo antrąją mažieji gavo tik kotletų ir atsigerti, sriubos nebuvo. Bet visiems patiko, beveik visi suvalgė, – pasakojo Gaurės pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė Loreta Lesnickienė.

Pasak šios mokyklos direktoriaus Kęstučio Makausko, problemų dėl vietos stokos gali kilti pagausėjus nemokamą maitinimą gaunančių vyresniųjų klasių moksleivių skaičiui, kuris kartu su pradinukais gali išaugti iki 100.

Maitinasi kavinėje

Tarailių pagrindinės mokyklos pradinukai pietauja netoli esančioje kavinėje „Savas“. Anot laikinai direktoriaus pareigas einančio Remigijaus Masteikos, ir ankstesniais metais Tarailių pagrindinės mokyklos mokiniai ten valgydavo. Mažuosius į kavinę palydi mokytojos, kavinėje budi socialinė pedagogė. Kavinėje valgo 95 pradinukai. Problemų esą nėra ir šios mokyklos Dapkiškių bei Taurų skyriuose.

Skyrė daugiau pinigų

Prieš mokslo metus Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas žurnalistams sakė, kad dėl mažo moksleivių skaičiaus Gaurės pagrindinės mokyklos Eičių skyriuje dėl maitinimo nepavyksta susitarti nė su viena maitinimo įstaiga. Tačiau problema išspręsta padidinus maisto gamybos kaštus.

Tauragės rajono savivaldybės taryba 2008 m. liepos 17 d. sprendimu nustatė tokią maitinimo kainą pietums: 1–4 klasių mokiniams – 4,03 Lt, 5–12 klasių mokiniams – 4,68 Lt, pusryčiams – 2,60 Lt. Eičių skyriaus ir Jovarų vidurinės mokyklos Dacijonų skyriaus moksleivių maitinimui Tarybos sprendimu pinigų skirta daugiau.

Problema ne tik dėl karšto vandens

Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai mokymo įstaigų ir vaikų darželių maisto tvarkymo skyrių patikrinimus numatė atlikti mokslo metų pradžioje. Mokymo įstaigų ir vaikų darželių maisto tvarkymo skyriai tikrinami 2–3 kartus per metus. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo šios tarnybos viršininkas Rimantas Rupšys, vasaros metu maisto tvarkymo skyriai nedirba – dažniausiai yra remontuojamos patalpos, atnaujinama įranga, dėl to vasaros atostogų metu tikrinimai neatliekami.

Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Rimantas Rupšys „Tauragės kurjeriui“ paaiškino, kodėl „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos II korpuso pradinukams neduodami karšti pietūs. Anot R.Rupšio, 2008 rugpjūčio 27 dieną buvo gautas M.Petkaus gamybos įmonės prašymas išduoti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos II korpuso maisto tvarkymo skyriui. Tačiau patikrinimo metu nustatyta trūkumų, todėl maisto tvarkymas šiuo metu negalimas. „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos II korpuse maitinimo skyriuje neparuošti valgiaraščiai ir nesuderinti su Tauragės visuomenės sveikatos centru, įmonė nepateikė patiekalų receptūrų ir technologinių aprašymų, visuomenės sveikatos saugos ekspertizės protokolo, darbuotojų asmens medicinos knygelių ir darbuotojų higieninių žinių minimumo išklausymo pažymėjimo. Virtuvėje įrengta netinkama ventiliacija, stalo indų plovimo patalpose nėra tekančio šilto ir šalto vandens. Įmonės savininkui nurodyta sudaryti trūkumų pašalinimo planą, o pašalinus nustatytus trūkumus pakartotinai kreiptis dėl maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo išdavimo.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras