Valdiškos algos atsivėrė tautai(8)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-08-11 07:52

R.Malycho foto

– O tai gal norėtum sužinoti ir kokioj lovoj su žmona miegu? – klausimu į klausimą apie tai, kiek algos gauna, atsakė UAB „Dunokai“ laikinasis direktorius Alvydas Lapinis. Pagal nuo rugpjūčio įsigaliojusias įstatymų pataisas visų valstybės ir savivaldybių įstaigų ir institucijų ir visų iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomų darbuotojų atlyginimai tapo vieši. Tačiau Tauragėje apie tai žino dar ne visi.

 
 

Įstatymas nurodo, kieno algos viešos 

Nuo rugpjūčio įsigaliojo Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymo pataisos. Pakeitimų esmė ta, kad informacija apie valstybės valdininkus ir netgi jų algas tapo prieinama visiems. Įstatyme numatyta, kad atstovaujamosios, valstybės vadovo, vykdomosios, teisminės valdžios institucijos, teisėsaugos institucijos ir įstaigos, auditą, kontrolę (priežiūrą) atliekančios institucijos ir įstaigos, kitos valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos, kurios finansuojamos iš valstybės ar savivaldybių biudžetų bei valstybės pinigų fondų ir kurioms įstatymai suteikia viešojo administravimo įgaliojimus, įmonės ir įstaigos, teikiančios asmenims viešąsias paslaugas; taip pat valstybės ir savivaldybių įmonės, viešosios įstaigos, kurių savininkė arba bent viena iš dalininkių yra valstybė ar savivaldybė, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės, kuriose valstybei arba savivaldybei priklauso daugiau kaip 50 procentų balsų visuotiniame akcininkų susirinkime, šių įmonių atlyginimai yra vieši.

„Tauragės kurjeris“ smalsavo, kaip valdininkai ir kiti mokesčių mokėtojų išlaikytiniai laikosi naujosios nuostatos.

Nežino įstatymo

Laikinasis UAB „Dunokai“ direktorius Alvydas Lapinis nei eiliniu tauragiškiu, nei žurnalistu prisistačiusiam „Tauragės kurjerio“ korespondentui savo algos dydžio neatskleidė, nors tai ir numato Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymas.

Pirmą kartą paskambinus ir prisistačius tauragiškiu Tomu, A.Lapinis gana arogantiškai paaiškino, kad savo algos dydžio neskelbia kiekvienam. O sužinojęs, kad to paties teiraujasi žurnalistas, laikinasis direktorius tvirtino, kad jis nėra valstybės tarnautojas, todėl ir apie savo algos dydį sakė nekalbėsiąs.

Neslėpė ir anksčiau

Petras Grevys – UAB „Tauragės šilumos tinklai“, įmonės, kurios 100 procentų akcijų turi Tauragės rajono savivaldybė, Technikos direktorius. Jis net neklausęs, kas domisi, pasakė, kad jo alga yra 3000 litų. Su „Tauragės kurjeriu“ kalbėdamas Technikos direktorius sakė nežinojęs apie įstatymo pakeitimus, tačiau tvirtino niekada neslėpęs, kiek jis uždirba savivaldybės įmonėje.

– Pagal koeficientą „ant popieriaus“ mano alga yra 3000 litų, o „į rankas“ gaunu apie 2400 litų, – pasakojo jis.

Gauna algą ir priedą

Apie įstatymo pataisas nieko nežinojo ir Mažonų seniūno Jono Samoškos pavaduotoja Rita Misiūnienė. Eiline rajono gyventoja prisistačiusiai redakcijos darbuotojai ji tvirtino, kad pastaroji neturi teisės sužinoti jos atlyginimo dydžio.

– Tik mano namiškiai žino, kiek aš uždirbu, tai asmeniška, – sakė seniūno pavaduoja.

Pokalbio pabaigoje visgi atskleidė šią paslaptį – teigė gaunanti 1650 litų „į rankas“.

Vėliau, sužinojusi, kad taip pokštavo „Tauragės kurjeris“, valdininkė papasakojo, kad be atlyginimo ji gaus ir priedą už papildomų funkcijų atlikimą. Pasak R.Misiūnienės, nuo praėjusio mėnesio ji dirbo ir jai nepriklausančius darbus, todėl šią savaitę kartu su alga jai bus išmokėtas 600 litų priedas. Priedo už tai, kad pavaduoja atostogaujantį seniūną, pavaduotoja negaus.

Tris mėnesius seniūnijoje dirbanti moteris sakė, klausimo apie algos dydį sulaukusi pirmą kartą.

Alga – viena didžiausių

Norint sužinoti Rimanto Rupšio, Tauragės apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko algos dydį, teko šiek tiek palaukti. Tauragiškiu prisistačiusiam interesantui jis patarė paskambinti į tarnybos buhalteriją ir ten šią informaciją sužinoti. Buhalterijoje atsiliepusi moteris sakė negalinti padėti, nes tuo metu nebuvo buhalterės. Ji patarė paskambinti po valandos, kai grįš buhalterė.

Grįžusi buhalterė paprašė pateikti prašymą, į kurį ji atsakytų raštu. Tačiau paaiškinus, kad norint telefonu gauti žodinę informaciją to nereikia, pasakė, jog R.Rupšio atlyginimas, atskaičius mokesčius, – 4067 litai.

Dirba be priedų ir premijų

Jonas Gečas, UAB „Tauragės vandenys“ atostogaujantį direktorių pavaduojantis Technikos direktorius, paprašytas pasakyti, kokio dydžio algą gauna, atsakyti nesutiko. Jis tikino, kad tik apie biudžetinių įmonių darbuotojų algas informacija yra vieša. Tik pacitavus tą įstatymo dalį, kurioje išvardytos institucijos, kurių darbuotojų algos yra viešos, jis sutiko pasakyti, kiek uždirba.

Nenorą skelbti informacijos apie uždarbį J.Gečas teisino tuo, kad ji ne visada yra suprantama teisingai. Anot jo, žmonės pasipiktina didelėmis algomis, nors neįsigilina, kad dažniausiai jie sužino algas neatskaičius mokesčių. Direktorių pavaduojantis J.Gečas sakė, kad kartą taip jau nutiko ir daugelis tauragiškių pamanė, kad vandentiekininkai gauna didžiulius atlyginimus.

UAB „Tauragės vandenys“ Technikos direktoriaus atlyginimas yra 5184 litai, atskaičiavus mokesčius – 3861,12 lito. J.Gečas sakė, kad jokių priedų negauna, taip pat tvirtino nuo Nepriklausomybės atkūrimo negavęs ir jokios premijos.

Pataisos – įrankis „galvų medžiotojams“?

Algirdo Mosiejaus, Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus nuomone, įstatymo pataisos priimtos siekiant gerų tikslų, tačiau gali pasitarnauti ir blogam.

– Lietuvoje vyksta specialistų medžioklė ir tuo užsiimančioms firmoms tai didelis palengvinimas. Savivaldybių darbuotojų algos dabar viešos, jas nesunku sužinoti. Darbuotojų ieškančios firmos dabar jau gerai žinos, kiek siūlyti savivaldybėse dirbantiems specialistams, kad jie susigundytų pereiti dirbti kitur, – mano direktorius.

Pasak A.Mosiejaus, didelio gyventojų susidomėjimo valdininkų algomis dar nėra. Kaip šią informaciją teikti visuomenei, planuojama aptarti administracijos gamybiniame pasitarime. Apie savivaldybės administracijoje dirbančių valdininkų algas informaciją teikti yra įpareigota savivaldybės buhalterija. Numatomame pasitarime bus susitarta, kaip šią informaciją teikti kitoms įstaigoms ir padaliniams – mokykloms, seniūnijoms, savivaldybės įmonėms.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras