Tarybos narių „pašalpa“(10)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-08-18 09:14

foto.kurjeris.lt

Liepą Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai nusprendė savo pinigines papildyti 800 litų, skirtais kanceliarinėms išlaidoms, už kurias net nereikia atsiskaityti. Už tokią pinigų sumą kai kurie lietuvaičiai dirba visą mėnesį nuo 8 ryto iki 17 valandos, tiesa, į rankas atskaičiavus pajamų mokestį gaudami tik po 660 Lt. O štai nuo kanceliarinėms išlaidoms skirtų pinigėlių jokie mokesčiai iš Tarybos narių neatskaičiuojami.

 
 

Prašo paaukoti mokytojams 

Šią temą „Tauragės kurjeriui“ pasiūlė Rasos vardu prisistačiusi mūsų skaitytoja. Redakcijai adresuotame laiške moteris rašė:

 – Artėja nauji mokslo metai. Gal Tauragės rajono tarybos nariai, kurie sau pasiskyrė po 800 litų kiekvieną mėnesį kanceliarinėms prekėms, galėtų rugsėjį juos paaukoti mokytojams įsigyti kanceliarinių prekių. Na, nors po 50 Lt visiems mokslo metams. Kas sunaudoja daugiau kanceliarinių reikmenų?

Apie atlyginimą pamiršo

Sprendimas „Dėl Tauragės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento keitimo“, o konkrečiau dėl vienos mėnesinės minimalios algos skyrimo kanceliarinėms išlaidoms, priimtas liepos 17 dienos posėdyje. Sprendimo projektą pristatė Tarybos narys, mero patarėjas Sigitas Kancevyčius. Mero patarėjai Sigitas Kancevyčius ir Arūnas Beišys lėšų kanceliarinėms išlaidoms padengti negaus (jų, suprantama, negaus ir meras).

Iki šiol Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai kanceliarinėms išlaidoms gaudavo po 300 litų. Iš pradžių buvo sprendžiamas klausimas dėl kanceliarinių išlaidų padidinimo iki 0,75 minimalios mėnesinės algos, bet ką čia smulkintis – suapvalinta iki vieneto.

Tarybos nariams taip pat yra mokama už dalyvavimą Tarybos, komitetų, komisijų posėdžiuose. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo rajono savivaldybės atstovė spaudai Izolina Turauskienė, valandinis mokestis už dalyvavimą posėdžiuose skaičiuojamas atsižvelgiant į vidutinį šalies gyventojų atlyginimą, kuris šiandien yra 2151 Lt. Tarybos nariui per mėnesį negali būti apmokama daugiau kaip už 6 valandų darbą Tarybos posėdžiuose, ir ne daugiau kaip už 3 valandų darbą komitetų posėdžiuose. Atlyginimas priklauso nuo darbo dienų per mėnesį skaičiaus. Suprantama, nedalyvavęs posėdyje nieko ir negauna. Už valandą posėdžio, neatskaičiavus mokesčių, vienam Tarybos nariui, pavyzdžiui, birželį buvo sumokėta  13,52 Lt. Daugiausiai birželį vienas Tarybos narys gavo 67,49 Lt, mažiausiai – 9,87 Lt.

„Kanceliarinėms išlaidoms“ – tik pavadinimas

„Tauragės kurjeris“ pakalbino tušinukams ir pieštukams įsigyti po 800 litų prisidūrusius turto nestokojančius Tarybos narius verslininkus. Beje, mano pakalbinti Tarybos nariai nežinojo, koks atlyginimas jiems mokamas už dalyvavimą posėdžiuose, o kai kurie tvirtino, kad jokio atlyginimo negauna. Matyt, keliasdešimt litų per mėnesį verslininko sąskaitoje sunku ir pastebėti, 800 litų – jau šis tas.

– 800 litų skirta ne tik kanceliarinėms, bet ir kitoms išlaidoms bei atlyginimui už darbą. Aš kaip Švietimo komiteto pirmininkas važinėju į mokyklas, iš savo telefono skambinu komiteto nariams. Išnaudoju kurą, moku už telefono sąskaitą, o dar kiek energijos išlieju. Jeigu tie pinigai būtų skirti atskirai pieštukams pirkti, aišku, tokia suma būtų nesąmoninga. Tai tik pavadinimas, kad lėšos skiriamos kanceliarinėms išlaidoms. Pavyzdžiui, šiandien iki pietų Švietimo komiteto nariams, merui, sekretorei skambinau daugiau nei dešimtį kartų, – sakė Tarybos narys, didžiulės baldų gamybos įmonės „Alantas“ savininkas Juozas Kniukšta, tačiau pridūrė, kad ir už 300 litų sėkmingai dirbęs.

J.Kniukšta „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad jokio kito užmokesčio už dalyvavimą Tarybos, komitetų, komisijų posėdžiuose Tarybos nariai negauna. Paklaustas, gal iš minėtų 800 litų nors kiek galėtų paaukoti mokytojams, J.Kniūkšta papasakojo, kad kai Jovarų vidurinės mokyklos mokytojai streikavo, jis juos pakvietė diskusijai prie pietų stalo. Esą ir už pietus būtų sumokėjęs ir padiskutavę būtų, tačiau streikuojantieji atsisakė, nes norėjo, kad verslininkas grynaisiais paremtų.

Tarybos nariams išvis mokėti nereikia

– Aš balsavau prieš tokią išmoką. Manau, kad Tarybos nario darbas turi būti neapmokamas, paremtas visuomeninais pagrindais. Pirmiau Taryba priėmė sprendimą dėl išmokų kanceliarinėms išlaidoms, o paskui kai kas pasiskyrė šimtaprocentines priemokas sau prie atlyginimo. Ar savivaldybėje yra tiek darbo?

Pinigų kanceliarinėms prekėms galbūt reikia tiems, kas gyvena iš algos. Kokių 50 litų pakaktų. Kiek čia tereikia? Vieno rašiklio per metus. Pagalvokit, kokia suma susidaro kiekvienam Tarybos nariui kas mėnesį mokant po 800 litų! – telefonu kalbėjo Tarybos narys, siuvimo įmonės „Švytis“ savininkas Antanas Stankus. Verslininkas sakė ne kartą yra parėmęs Tremtinių chorą, jaunimo organizacijas, nemažai pinigėlių skyręs katalikų bažnyčios grindims šildyti.

Balsavo dėl kolegų

– Dar negavau tų pinigų. Nežinau, kaip juos panaudosiu. Atostogauju ir apie tai nesvarsčiau. 800 litų skirta ne vien kanceliarinėms išlaidoms. Tai tik pavadinimas. Už dyką niekas į Skaudvilę nevažinės. Be to, tai yra užmokestis už darbą. Būna komitetų, komisijų posėdžiai. Čia taip pat kaip ir Seimo nariams, tik jiems kanceliarinėms išlaidoms skirta 6000 litų. Manau, kiek mes begautumėm, vis tiek kažkam bus įdomu. Aš buvau už tai, kad nedidintų šios išmokos. Ne iš to gi mes gyvenam. Ne dėl to, kad keltume savo pragyvenimo lygį, į Tarybą ėjom. Tačiau kiti mane įtikino, kad ne visi Taryboje – verslininkai. Kai kuriems reikia pinigų transporto, telefono pokalbių išlaidoms kompensuoti. Reikėjo palaikyti kolegas.

Ir nešiojamojo kompiuterio man nereikėjo. Turiu savo ir ne vieną, bet jei jau davė, tai ir naudojuosi, – pasakojo autoserviso „Gralis“ savininkas Gediminas Maškauskas. Verslininkas taip pat tikino ne kartą parėmęs ir sportininkus, ir kultūrininkus.

Ydingas pavadinimas

– Užteko ir 300 litų. Aš už 800 litų skyrimą kanceliarinėms išlaidoms nebalsavau. Visa mūsų Tėvynės ir krikščionių demokratų frakcija balsavo prieš tokią išmoką. Gal tų pinigų labiau reikia tiems, kurie dirba valdišką darbą. Tačiau nereikia viską suvesti į kanceliarines išlaidas. Iš tų pinigų tenka ne tik kanceliarines prekes, bet ir kurą pirktis. Seniau medžiagą posėdžiams gaudavome atspausdintą, o dabar, kai turime nešiojamuosius kompiuterius, viską reikia patiems atsispausdinti. Kainuoja popierius, dažai. Tai tik pavadinimas, kad kanceliarinėms prekėms. Tai labiau atlyginimas už darbą. Pavadinimas nuleistas „iš aukščiau“ ir, mano manymu, yra ydingas, nes nuo tos sumos mokesčių neatskaičiuoja. Klaipėdoje Tarybos nariai gauna po 1000-1200 litų kanceliarinėms išlaidoms! – sakė Tarybos narys Tomas Alijošius. Oficialiai jis yra žmonai priklausančios įmonės „Agava“ generalinis direktorius. Verslininkas negalėjo įvardyti, kiek Tarybos nariams mokama už darbą Tarybos, komitetų, komisijų posėdžiuose.

– Kai sąskaitoje rasdavau 300 litų, žinodavau už ką, o keliasdešimt litų nežinau už ką pervesdavo, – atviravo T.Alijošius.

Gal ir paaukosiu

– 800 litų kanceliarinėms išlaidoms – diskutuotinas klausimas. Tačiau tie pinigai ne vien rašymo priemonėms įsigyti. Tenka nemažai važinėti po kaimų vietoves. Pinigų reikia kurui, renginukams. Vien tušinukams, aišku, – būtų nesąmonė. Aš asmeniškai tuos pinigus galiu paaukoti vaikų namams, bet kol kas dar nieko negavau. Jei ką paremsiu, nesiafišuosiu, nunešiu ir atiduosiu, – tikino Tarybos narys, UAB „Tauragės tiekimas“ savininkas verslininkas Eduardas Anulis. E.Anulis sakė, kad Tarybos nariai už dalyvavimą posėdžiuose atlygio negauna, esą nebent komitetų pirmininkai.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras