Draustinyje aibės pažeidimų(2)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-08-21 13:37

Nenorintys vandens į ganyklą atvežti ūkininkai, tvoras pastato tiesiog vandenyje. G.Ražinsko foto

Daugelis ūkininkų, turinčių žemės prie Šešuvies, pažeidinėja įstatymus. Tuo praėjusią savaitę įsitikino valstybinio Viešvilės rezervato inspektoriai, atlikę planinį Šešuvies ichtiologinio draustinio patikrinimą. Paaiškėjo, kad vienas iš įstatymų nesilaikančių pažeidėjų – valstybės pareigūnas.

 

 

Gyvuliai griauna pakrantę 

Šalia Tauragės tekanti Šešuvis valstybės yra paskelbta ichtiologiniu draustiniu, todėl prie jos žemės turintiems ūkininkams tenka susitaikyti su šioje teritorijoje taikomais apribojimais. Šešuvies pakrantėse ne viena dešimtis ūkininkų turi įsirengę ganyklas. Būtent ganyklos ir tampa pažeidimų objektu.

Pasak Antano Gaidausko, Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos Apsaugos ir tvarkymo skyriaus inspektoriaus, ganyklų tvoros nuo Šešuvies kranto turi būti įrengtos bent per poros metrų atstumą. Tačiau dalis ūkininkų renkasi paprastesnį būdą – jie išvis neatitveria ganyklų nuo upės. Dėl to gyvuliai laisvai gali braidyti po Šešuvį, trypti pakrantę, tai skatina krantų eroziją.

Dėl ūkininkų kenčia kiti

Nestatydami tvorų nuo vandens, ūkininkai laimi bent du dalykus: jiems nebereikia rūpintis, kaip atgabenti vandens į ganyklas, ir sutaupo pinigų, nes nebereikia užtverti tvoros. Tačiau taip elgdamiesi, pasak rezervato inspektorių, jie pažeidžia įstatymus ir daro žalą gamtai. Palaidi gyvuliai eina gerti į upę, todėl yra niokojamos pakrantės. Ypač nukenčia erozijos veikiami aukštesni krantai. Kai juos mina gyvuliai, krantai pradeda griūti. Be to, gyvuliai teršia ne tik pakrantes, bet ir Šešuvies vandenį, kuriame maudosi atvažiuojantys poilsiautojai.

Prašo poros metrų pakrantės

Rezervato inspektoriai „Tauragės kurjerį“ pakvietė dalyvauti patikrinime ir įsitikinti, jog ūkininkams upė nerūpi.

Kartu su inspektoriais praėjus apie porą pakrantės kilometrų, ties Dacijonų kaimu pavyko suskaičiuoti apie dešimt ganyklų, neatitvertų nuo vandens. Jose krantai nutrypti gyvulių, šlaitai slenka į vandenį, pakrantėse – gyvulių išmatos. Tik kelios ganyklos sutvarkytos ir atitvertos nuo vandens.

– Nieko nesakytume ūkininkams, jei paliktų bent porą metrų iki vandens, nors specialiose žemės ir miško naudojimo sąlygose yra numatyti kur kas didesni atstumai, – sakė A.Gaidauskas.

Baudos drausmina

Pasak pareigūnų, daugelio žemės savininkų žemės nuosavybės dokumentuose yra įrašyta, kad jie privalo laikytis šių sąlygų. Tačiau, inspektorių teigimu, tik paskyrus baudas ūkininkai pradeda laikytis to, ko iš jų reikalauja įstatymai.

Neseniai Saugomų teritorijų tarnyba nurodė pareigūnams aktyviau tikrinti žemės naudotojus. Todėl yra rengiami ir planiniai, ir neeiliniai patikrinimai. Tikrinant visada randama pažeidimų.

Baudą skyrė pareigūnui

– Keisčiausia, kad nubaudžiame ir valstybės pareigūnus, kurie, atrodo, geriau už eilinius ūkininkus turėtų žinoti apie šių reikalavimų buvimą, – sakė A.Gaidauskas.

Savaitės pabaigoje administracinės teisės pažeidimo protokolas buvo surašytas Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiajam veterinarijos gydytojui inspektoriui Kaziui Domarkui. Dacijonuose gyvenančio pareigūno ganykla taip pat neužtverta tinkamai, o joje besiganantys gyvuliai laisvai gali braidyti po Šešuvį.

Ketvirtadienį priimtas nutarimas jam paskirti 500 litų baudą. Tą pačią dieną tokio pat dydžio baudos paskirtos Dacijonuose gyvenančioms Nijolei Stulginskienei ir Juzefai Stonienei. Anksčiau baudos už tą patį pažeidimą jau yra paskirtos Janitai Šarapovai iš Skirgailių (800 Lt), Zigmantui Vasiliauskui iš Dacijonų (500 Lt), to paties kaimo gyventojai Rimai Žilinskienei (700 Lt), Salomėjai Milukienei iš Baltrušaičių (500 Lt).

Šiukšlintojams – taip pat baudos

Ūkininkai – ne vieninteliai pažeidėjai Šešuvies ichtiologiniame draustinyje. Viešvilės rezervato pareigūnai tikina, kad nemažai netvarkos pridaro ir poilsiautojai.

– Mašinas stato prie pat vandens, įsirengia poilsiavietes, o po to palieka kalnus šiukšlių, – poilsiautojų pažeidimus vardijo A.Gaidauskas.

Yra numatyta, kad automobilius prie vandens telkinių galima statyti ne arčiau kaip 25 metrų atstumu. Tokiu pat atstumu negalima deginti laužų, statyti palapinių ir palikti šiukšlių.

Už tokius pažeidimus rezervato inspektoriai taip pat baudžia. Viena iš paskutiniųjų nubaustų poilsiautojų – tauragiškė Laima Dragūnaitė. Jai už šiukšlinimą Šešuvies ichtiologinio draustinio teritorijoje skirta 50 litų bauda.

Tikrins ir kitas pakrantes

Viešvilės rezervato inspektorių prižiūrimoje teritorijoje yra dar viena jų dėmesio verta vietovė – Jūros upės ichtiologinis draustinis. A.Gaidausko teigimu, ten padėtis panaši. Tačiau kol kas ten dar nebuvo vykdoma patikrinimų – juos pareigūnai ketina atlikti artimiausiu metu. Inspektoriaus nuomone, ten taip pat bus aptikta nemažai pažeidėjų.

Jis paragino ūkininkus nelaukti patikrinimo ir sutvarkyti Jūros upės pakrantes. Už patikrinimo metu rastus pažeidimus pareigūnai tokias pat baudas žada skirti ir Jūros pakrančių netausojantiems ūkininkams.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras