Antausis vokiečių labdarai(9)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2008-08-31 10:41

Iš Vokietijos į Tauragę pargabenta labdara tauragiškiams jau per prasta.

Tauragiškiams nebereikia ilgus metus vokiečių aukotos labdaros – iš Vokietijos, Rydštato miesto, į Tauragę atgabentus drabužius lietuviai vietoj malkų degina krosnyse. Tokia žinia nemaloniai nustebino ne tik Vokiečių bičiulių draugijos Rydštate narius, bet ir Tauragės rajono delegaciją, kurį su oficialiu vizitu prieš savaitę lankėsi šiame Vokietijos mieste.

 

 

Pasijuto įskaudinti 

- Laiškas, kurį iš Tauragės gavo Vokiečių bičiulių draugija Rydštate, sukrėtė vokiečius. Jie nustebo, kad kruopščiai Vokietijoje renkama labdara lietuviams nebereikalinga. Mūsų viešnagės metu vokiečiai jautėsi įskaudinti, - „Tauragės kurjeriui“ pasakojo dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalistė Tauragėje Erika Baronaitė, kartu su delegacija praėjusią savaitę viešėjusi Rydštate.

E.Baronaitė – Vokiečių bičiulių draugijos narė, į jos sudėtį ji įstojo prieš dvejus metus ir Rydštate, su kuriuo Tauragės miestas yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį, lankėsi jau tris kartus. Pasak Erikos, ji nuoširdžiai susidraugavo su puikia šios draugijos Vokietijoje pirmininko Ernsto Kurto šeima. Jis žurnalistei ir papasakojo apie nemalonią žinią iš Lietuvos.

Kas vokiečiams parašė šį laišką, žurnalistė neatskleidė, nors tikino žinanti, kurie draugijos nariai jį bičiuliams Vokietijoje rašė. E.Baronaitės teigimu, tauragiškiai laiške skundėsi, kad drabužiai, kuriuos vokiečiai septynis kartus per metus gabena į Tauragę, labai prasti, todėl vis geriau gyvenantys žmonės nenori jų dėvėti, laukia geresnių.

- Draugijos nariai tikino, jog labdarą pasiima tik todėl, kad nenori skaudinti vokiečių, juk jie vargo, rinko, taip toli vežė. Tačiau iki šiol tauragiškiai niekam nebuvo sakę, kad drabužius iš Vokietijos degina, - sakė E.Baronaitė.

Nesivilktų nė skurdžiausi

Tačiau oficialioje Tauragės rajono savivaldybės informacijoje, po kelionės į Rydštatą pateiktoje rajono žiniasklaidai, nė žodžiu neužsimenama apie nemalonę, į kurią nuvykę aplankyti Vokietijos bičiulių pateko tauragiškiai. Užsimenama tik tiek, kad Vokietijoje Rydštato burmistro Geraldo Kumerio kvietimu šiame mieste lankėsi Tauragės meras Robertas Piečia, jo patarėjas Arūnas Beišys, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vidas Bičkus ir 30 draugijos narių. Teigiama, kad viešnagės metu buvo aptartas abiejų miestų bendradarbiavimas ir jo perspektyvos, pasidžiaugta, kad vokiečiai Tauragės miestui dovanojo autobusą, kuris į Lietuvą bus pargabentas kitų metų pradžioje. Svečiams surengtos kelios ekskursijos po žymiausias šio Vokietijos krašto vietas. Su rydštatiškiais tauragiškiai bendrauja ir bendradarbiauja jau 15 metų.

Po viešnagės kalbintas Tauragės rajono savivaldybės meras Robertas Piečia „Tauragės kurjeriui“ sakė žinojęs, kad laišką vokiečiams apie tai, jog tauragiškiams nebereikalinga vokiečių parama, į Rydštatą siuntė draugijos pirmininkas Vilius Petrauskas. Esą laiškas buvo pasirašytas draugijos vardu.

- Tačiau kad labdara deginama, sužinojau tik nuvykęs į Rydštatą. Todėl su bičiuliais Vokietijoje tarėmės, kad ateityje labdara į Tauragę būtų vežama rečiau – ne septynis, o gal du kartus per metus. Aš vokiečiams bandžiau paaiškinti, kad per penkiolika mūsų bendradarbiavimo metų gyvenimas Lietuvoje pagerėjo, sakiau, kad tiek daug drabužių mums nebereikia, tačiau komunalinė technika vis dar reikalinga, - sakė R.Piečia.

Tauragės mero pastebėjimu, dėl iš Lietuvos gauto laiško vokiečiai jautėsi labai įsižeidę. Tačiau, R.Piečios tikinimu, drabužiai, kuriuos, skirtus gabenti į Tauragę, jis matė Vokietijoje, jam iš tikrųjų pasirodė labai prasti.

- Manau, kad kai kurių nesivilktų ir labai skurdžiai gyvenančios šeimos. Juolab, kad mūsų turgavietės pilnos nebrangių dėvėtų drabužių iš Vakarų šalių, - „Tauragės kurjeriui“ sakė meras.

Paklaustas, ar jis pats nesijaučia nejaukiai, kai vokiečių reikia prašyti labdaros savo miestui, džiaugtis gautu autobusu, R.Piečia pripažino, kad tai nėra malonu.

Susisiekti su Vokiečių bičiulių draugijos Tauragėje pirmininku mediku Viliumi Petrausku „Tauragės kurjeriui“ nepavyko. Šiuo metu jis atostogauja Graikijos saloje Kretoje.

Skundėsi, kad išsidalija „savi“

„Tauragės kurjerio“ redakcija signalų apie iš Rydštato gaunamą labdarą yra sulaukusi ne kartą. 2005-ųjų gruodį buvome pakviesti dalyvauti iš Vokietijos į Tauragę pargabentos labdaros dalybose. Tauragiškiai, kurie tuomet kreipėsi į redakciją, tikino, kad geresnius daiktus ir drabužius išsidalija „savi žmonės“, esą likusiems, paramos prašiusiems gyventojams, apie siuntas iš Vokietijos pranešama tik tada, kai geresni drabužiai ir namų ūkio rakandai jau išsidalyti.

Tuomet, kai lankėmės Tauragės profesinio rengimo centro patalpose, kur buvo sukrauta iš Vokietijos atvežta labdara, nieko panašaus nepastebėjome. Labdaros prižiūrėtojos ir dalytojos tikino, kad tauragiškių skundai nepagrįsti – esą gyventojams, prašantiems paramos, duodama tai, ko jiems labiausiai reikia. Sandėlyje matėme sukrautas stirtas drabužių, baldų, čiužinių, vaikiškų vežimėlių.  

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras