Ekstremalai niokoja gamtą(22)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2008-07-14 11:01

Balandžio mėnesį Tauragės rajone vykusiame sporto čempionate dalyvių trasa ėjo per Ežeruotos upelį.

Tauragiškis fotografas Eugenijus Kavaliauskas meta iššūkį keturratininkams ir visureigių vairuotojams – paukščius fotografuojantis menininkas, šiemet pelnęs aukščiausią respublikinį spaudos fotografijos apdovanojimą – Auksinį kadrą, įsitikinęs, kad Tauragėje veikiančio keturračių ir visureigių klubo „4x4“ nariai niokoja krašto miškus. Fotografo teigimu, dėl šių galingų transporto priemonių invazijos į Tauragės miškų urėdijos Dabrupinės mišką šį pavasarį ten lizdus paliko itin reti valstybės saugomi paukščiai – juodieji gandrai.

 

 

„Ir jie tai vadina sportu“ 

Skersai išilgai drauge su žinomiausiais šalies ornitologais Lietuvos miškus, paupius ir paežeres išlandžiojęs E.Kavaliauskas tikina esąs ne tik sunerimęs dėl krašto miškų ir juose perinčių retų paukščių ateities, bet ir piktas.

– Prieš keletą savaičių man paskambino vienas Tauragės visureigių klubo narys ir paprašė, kad savo internetiniame puslapyje publikuočiau klubo „4x4“ nuotraukas. Jis nurodė interneto svetainę, kur tos nuotraukos yra – www.bacila.com. Kai jas pamačiau, pašiurpau – ir jie tai vadina sportu? – širdo E.Kavaliauskas.

Nuotraukose, apie kurias kalba fotografas, – klubo „4x4“ treniruočių, varžybų akimirkos. Matyti, kad visureigiai važiuoja miškais, klampynėmis, krūmynais. E.Kavaliauskas šiose nuotraukose teigia atpažinęs ne vieną Tauragės mišką.

– Pavasarį, kai Dabrupinės miške tykojau nufotografuoti grįžusius juoduosius gandrus, nuogąstavau, kad taip ir bus. Išsigandę triukšmo paukščiai paliko savo lizdus. Ką ten triukšmo, juodasis gandras pastebi žmogų, vos koją įkėlusį į jo teritoriją, ir peri tik ten, kur visiška tyla ir ramybė, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo fotografas.

Jo žiniomis, toje vietoje, kurią pavasarį išvažinėjo keturračiai ir visureigiai, buvo trys juodųjų gandrų perimvietės. Dabar jos visos tuščios.

Juodųjų gandrų, įrašytų į Lietuvos Respublikos raudonąją knygą, perimvietės, pasak E.Kavaliausko, ornitologų ne tik stebimos, bet ir uoliai saugomos. Lietuvos paukščius fotoaparatais „medžiojantys“ fotografai su ornitologais yra sutarę internete nepublikuoti šių paukščių lizdų nuotraukų, kad neduok dieve kas neatsektų jų vietos ir nepasikėsintų sunaikinti ar kitaip šiems paukščiams nepakenktų.

 

Lizdą rado kitur

E.Kavaliauskas tikina, kad juodieji gandrai – ne tik Tauragės krašto, jie – visos valstybės turtas. Jis teigia nesuprantąs, kaip suaugęs žmogus gali elgtis taip chuliganiškai.

– Atrodo, kad tyčia blogo norėtų, – sakė fotografas.

Jo pastebėjimu, miškai ir gražiausios upių pakrantės masiškai naikinamos.

– Jei kada nuvažiuosite, pažiūrėkite, kas liko iš tūkstantmečių Nemuno kopų tarp Smalininkų ir Jurbarko.

Juodieji gandrai, E.Kavaliausko teigimu, į lizdus grįžta kovo mėnesį. Pirmasis parlekia patinas, tvarko lizdą ir laukia pačios. Kad Dabrupinės juodųjų gandrų lizdavietės tuščios, kartu su fotografu įsitikino ir girininkas Artūras Katkus. Jis Tauragėje pažįstamas ir kaip paukščių žieduotojas.

Juodojo gandro lizdą su jaunikliais E.Kavalauskas vis dėlto įamžino. Tik rado šių retų paukščių perimvietę ne Dabrupinės, o kitame rajono miške. Tik kur jis, laikraštyje esą geriau neskelbti. Mat šie paukščiai labai jautrūs. Peri ten, kur tyla, gūduma, seni, dideli medžiai ir ramybė ir kur žmogus – retas svečias.

– Pamatęs pamiškėje mano mašiną, juodasis gandras suko virš jos ratus, stebėjo kiekvieną mano žingsnį. Šie paukščiai labai saugo savo lizdus. Nufotografavau ir nėriau lauk, – apie juodojo gandro „medžioklę“ pasakojo fotografas.

Nuotraukose matote būtent šį juodąjį gandrą ir jo mažylius. Iki šiol ši jauniklių nuotrauka niekur nepublikuota. „Tauragės kurjeris“ gavo išskirtinę teisę.

 

Gamtos žaizdos – dešimtmečiams

Klubo „4x4“ nuotraukų savo interneto svetainėje E.Kavaliauskas nepublikavo. Esą po nemalonaus pokalbio su šio klubo nariu niekas to daugiau nebeprašė. Fotografas parodė šias nuotraukas savo bičiuliui Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direktoriui Algiui Butleriui.

– Kas darosi Tauragės miškuose, baisu ir apsakyti – išvažinėtas Laukesos draustinis, Jūros pakrantės, Ežeruonos upelis, Jurbarke – Nemuno šlaitai. Naikinami vertingi augalai, miško paklotė, ardomi smėlynai. Naikinimas vyksta kryptingai. Teisės aktai draudžia transporto priemone važiuoti į vandenį, mišku, tačiau niekas to nepaiso, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Butleris.

Šių metų balandį keturratininkai išvažinėjo ir suniokojo dalį Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato teritorijos. Nors gamtininkai kreipėsi pagalbos į policiją, tyrimas tebevyksta iki šiol, nusikaltėliai nesugauti, o ir vilties, kad niekdariai bus atskleisti, A.Butleris sako turįs mažai. Beje, tai ne pirmas atvejis, kai keturračiais ar visureigiais pasikėsinama į rezervato gamtinį turtą.

– Išsigydyti tokioms žaizdoms rezervatui prireiks dešimtmečių. Turiu informacijos, kad pasivažinėję po purvynus savo mašinas šie „sportininkai“ plauna Šunijos upėje, nepaisydami juos matančių pravažiuojančių žmonių, – sakė A.Butleris.

Pasak gamtininko, keturračių ir visureigių sportas, kurį dažniausiai kultivuoja turtingi žmonės, – nauja mūsų krašto rykštė, kaip su ja susitvarkysime, parodys ateitis.

– Kitose šalyse tokie sportininkai į valstybės miškus nevažiuoja, turi įsirengę savo trasas, – kalbėjo Viešvilės gamtinio rezervato direktorius.

Leidimų nesikreipė

Dabrupinės girininkas Jonas Kalvaitis sako, kad atpažinti ir sugauti keturratininkus – sunku.

– Jie važiuoja mūvėdami šalmus, purvu aptaškytais numeriais, – sakė girininkas.

Uždrausti šių galingų transporto priemonių vairuotojams važinėti miško keliais, pasak J.Kalvaičio, girininkai neturi teisės. O kad būtų važinėtasi pačiu mišku, jis nėra matęs.

Paklaustas, ar girininkijos visureigių vairuotojai yra kada prašę leidimo varžyboms ar šiaip pasivažinėjimams rengti, girininkas teigė, kad jokių leidimų niekas niekada nesikreipė. Be to, tokių leidimų niekas ir neduotų.

Dabrupinės medžiotojų būrelio pirmininkas Audrius Vitkevičius tikina šiemet šiame miške matęs juodąjį gandrą, tačiau kur jis peri, nežino. Kad keturratininkai pridarė žalos krašto miškams, pasak medžiotojo, akivaizdu – vietomis sudraskyta miško paklotė, paliktos gilios provėžos, be to, šis transportas kelia didžiulį triukšmą. Vairuotojai esą ieško ne paprastų kelių, o kuo gilesnių purvynų ir klampynių. Kas tokie niokoja krašto miškus, medžiotojas neįvardijo – esą kalbų sklinda visokių.

Yra baustas

Antanas Venckus, keturračių ir visureigių klubo „4x4“ prezidentas, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad jo vadovaujamas klubas, kuriam priklauso ne vienas gerai žinomas Tauragės verslininkas, atsiriboja nuo bet kokios su krašto miškų naikinimu susijusios informacijos.

– Ar jūs esate girdėję, kad mūsų klubo nariai būtų išvažinėję mišką? – „Tauragės kurjerio“ klausė A.Venckus.

Pasak verslininko, nuotraukos, publikuojamos interneto puslapyje www.bacila.com – ne iš Lietuvos, esą tai akimirkos iš Estijos, Rusijos, Latvijos varžybų, kuriose klubo nariai yra dalyvavę. Paklaustas, kas įkūrė šią svetainę, A.Venckus atsakyti negalėjo, esą kažkuris klubo narys. Be to, nuotraukų, apie kurias kalbėjome, jis tikino nė nematęs.

– Mūsų klubo nariai nesivažinėja po miškus, dalyvauja tik legaliose varžybose, – tikino A.Venckus.

Pasak A.Venckaus, klubo nariai reguliariai renkasi Tauragės boulinge ir ten aptaria, kur praleisti laisvalaikį. Esą važinėja tik privačiose teritorijose, laikosi nustatytų apsaugos zonų. Tačiau klubo prezidentas pripažįsta, kad už gamtai padarytą žalą yra baustas.

– Esu gavęs baudų, tačiau viską sutvarkėme.

Skaityti komentarus (22) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras