Taupymo vajus grasina nedarbu(14)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-11-24 07:52

Artėjanti krizė ir biudžetininkus, ir verslininkus verčia peržiūrėti savo biudžetus. 

Skambiai eskaluojant apie artėjančią šalies ekonominę krizę lietuviai raginami susiveržti diržus. Naujajai Vyriausybei kurpiant taupymo programą taupyti rengiasi ir Tauragės rajono savivaldybė. Prabilta apie biudžetinių įstaigų darbuotojų atleidimą.

Tauragės rajono meras Robertas Piečia „Tauragės kurjerį“ informavo, kad lapkričio 1 dienos duomenimis rajono biudžeto deficitas – 2,9 milijono litų. Pasak mero, ši suma nėra maža, tačiau palyginti su kitomis šalies savivaldybėmis padėtis nesanti labai bloga. Į biudžetą nesurenkama apie 3 procentų pajamų, tačiau šalyje, pasak R.Piečios, yra savivaldybių, kurios nesurenka 10 procentų.

Dėl lėšų trūkumo savivaldybei teks atsisakyti kai kurių darbų, išskyrus tuos, kurie finansuojami iš Europos Sąjungos lėšų. Tiesa, vykdant bet kurį Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą savivaldybė vis tiek turi turėti visą reikiamą sumą. Pavyzdžiui, skverui prie katalikų bažnyčios įrengti reikia apie milijono litų ir tik užbaigus darbus savivaldybė iš Europos Sąjungos susigrąžins 85 procentus projekto sumos. Anot mero, šio skvero įrengimo darbai nebus sustabdyti, tačiau Lauksargiuose šiemet nebus įrengta apšvietimo sistema, taip pat nebus remontuojamas „mėlynosios“ sporto salės stogas.

Taupyti, o ne švaistyti reikia

– Lietuvoje žmonės per daug bauginami. Be abejo, taupyti ir susiveržti diržus teks, bet šalies valdžios vyrai neturėtų bauginti gyventojų. Palyginti su kitomis Baltijos šalimis Lietuvoje padėtis nėra blogiausia, – įsitikinęs rajono meras R.Piečia.

Pasak jo, taupyti, o ne švaistyti visada reikia. Esą jei susispausim, ir pinigų liks, juos bus galima panaudoti rūpinantis rajono žmonių gerove, miestui gražinti. Mero teigimu, mokyklose reikia naujus langus sudėti, šilumos mazgus sutvarkyti, o tai taip pat taupymas.

– Investuosim, o paskui sutaupysim mokėdami už šilumą. Taupymas – ne vien priedų nuėmimas, – tvirtino R.Piečia.

Tačiau meras neslėpė, kad priedus prie atlyginimų peržiūrėti teks. Pasak jo, bus peržiūrėti tie priedai, kurie skiriami ne už darbo stažą ir klasę, o tie, kurie buvo paskirti administracijos direktoriaus įsakymu.

Naujų automobilių šiemet nenuomos

Taupydama pinigus savivaldybė neskuba nuomotis ir dviejų naujų automobilių. Dviejų automobilių nuomą rajono savivaldybės Taryba palaimino liepą. Taryba priėmė sprendimą, kad dviejų automobilių nuomai savivaldybės administracija per mėnesį gali išleisti ne daugiau kaip 7000 litų.

Kol kas meras ir vicemeras važinėja anksčiau išnuomotais „Hyundai Sonata“. Išsinuomoti prabangesnius automobilius ketinta dėl savivaldybės prestižo.

Važinės mažiau

Kokių konkrečių veiksmų bus imtasi prasidėjus taupymo vajui, meras R.Piečia neįvardijo. Esą reikia atlikti analizę, viską apsvarstyti ir pateikti pasiūlymus Tarybai. Tačiau jau aišku, kad bus peržiūrėti savivaldybės administracijos telefoninių pokalbių limitai, kuro, kanceliarinių prekių ir reprezentacinės išlaidos.

Meras tikino, kad taupant kurą nenukentės socialiai jautrios sritys. Pavyzdžiui, bus taupoma kooperuojant komandiruotes. Esą komandiruotes į Vilnių ar kitus miestus reiktų suderinti taip, kad keli specialistai važiuotų vienu automobiliu, o ne atskirais. Kelionei į Vilnių kuras ir automobilio amortizacija atsieina pusantro šimto litų. Be to, mero teigimu, reikėtų apriboti nedidelių atstumų važinėjimą po miestą. R.Piečiai atrodo keista, kai darbuotojas iš seniūnijos į savivaldybę kelis šimtus metrų važiuoja automobiliu.

Peržiūrės biudžetinių įstaigų išlaidas

Kalbėdamas apie galimybę sutaupyti lėšų meras paminėjo, kad kai kur kaimuose veikia po dvi bibliotekas – Viešosios bibliotekos filialas ir mokyklos. Esą užtektų vienos bibliotekos mokykloje.

Apie bibliotekų uždarymą ar sujungimą rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos vedėja Vida Kazakevičienė „Tauragės kurjeriui“ sakė dar nieko negirdėjusi. Viešoji biblioteka turi 24 filialus kaimuose ir visi jie esą reikalingi. Bet kurį jų uždaryti esą būtų gaila.

Meras R.Piečia sakė ne kartą sulaukęs skundų dėl kaimų kultūrinio darbo organizatorių. Esą etatai užimti, o kultūrinis gyvenimas – pilkokas.

- Tačiau nereiškia, kad taupymas palies tik kultūros sferą. Peržiūrėsime visas biudžetines savivaldybės įstaigas, – tvirtino meras.

Kultūros centre, kaip „Tauragės kurjerį“ informavo jo vedėjas Petras Jokubauskas, iš viso dirba per 70 žmonių. Per mėnesį, neįskaitant mokesčių „Sodrai“, jų atlyginimams išmokėti skiriama 57 tūkstančiai litų. Apie galimą etatų apkarpymą su Kultūros centro vedėju, anot P.Jokubausko, oficialiai niekas dar nekalbėjo.

- Numaniau, kad taip bus. Naujosios Vyriausybės politika - mažinti išlaidas, tai ir rajonui teks taupyti. Iš nuogirdų žinau, kad bus peržiūrėtos biudžetinių įstaigų išlaidos. Tačiau Kultūros centrui tai nelabai atsilieps, nes mažinti nelabai yra ką. Pas mus ir taip trūksta 6 etatų meno darbuotojams. Niekas nenori dirbti už 800 litų, - atviravo P.Jokubauskas.

Ketinama atleisti penkiolika darbuotojų

Vaikų globos namų „Šaltinėlis“ vadovybei meras jau pasiūlė sumažinti etatų. Šiuose vaikų namuose gyvena 71 vaikas, o dirba 73 darbuotojai. „Šaltinėlio“ darbuotojų skaičių padalijus iš auklėtinių skaičiaus santykis - 1,3. Respublikos vidurkis yra 0,7–0,8. Norint priartėti prie šio vidurkio turėtų likti 57–58 darbuotojai, vadinasi iš vaikų namų tektų atleisti apie 15 darbuotojų.

Metinis „Šaltinėlio“ biudžetas – 1 mln. 608 tūkstančiai litų. Vieno vaiko išlaikymas per mėnesį atsieina apie 2100 litų.

Kokių etatų galima atsisakyti vaikų globos namuose, pirmiausiai pasiūlyta apsispręsti šios įstaigos vadovybei, o po to jau spręs Taryba. „Šaltinėlio“ direktorė Regina Judzinskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad kol šis klausimas svarstomas, ji nieko konkretaus pasakyti negalinti.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras