Krizė kursto gandus ir veja į Darbo biržą(3)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-11-10 13:23

„Lignesa“ tapo gando apie būsimą bankrotą objektu, tačiau bendrovės vadovai tai vadina nesąmone. „Tauragės kurjerio“ archyvo foto

Jau krizė ar dar ne? Bus blogiau ar pagerės? Kiek tęsis sunkmetis? Tai klausimai, į kuriuos Tauragėje kiekvienas paklaustas pateikia skirtingus atsakymus, o visuomenėje tvyro nežinia, skatinanti įvairiausius gandus. Vienas paskutiniųjų – kad „Lignesoje“, didžiausioje Tauragės žuvų perdirbimo įmonėje, dėl įsiskolinimų sutriko žaliavų tiekimas. Tačiau bendrovės vadovai juokiasi iš tokios informacijos ir sako, kad didina gamybos apimtis bei priima naujus darbuotojus.

 

 

Neigia gandus

UAB „Lignesa“ direktorius rinkodarai Sigitas Jukna apie bendrovę sklandančius gandus pavadino nesąmone.

– Mes sėkmingai dirbame, priimame naujus darbuotojus, tvarkingai atsiskaitome su bankais ir jokių finansinių problemų neturime, – iš žurnalistų išgirdęs gandą, esą bendrovė nebegauna žuvų dėl to, kad turi skolų, sakė S.Jukna.

Tačiau S.Jukna neneigė, kad kurį laiką „Lignesa“ negavo nusipirkti silkių. Ši problema, anot direktorius rinkodarai, kilo dėl krizės Islandijoje. Pasak jo, Islandiją kurį laiką buvo ištikęs tarsi šokas, kurio metu buvo sustojusios visų sričių veiklos. Islandijos žvejai tuo metu nebepardavinėjo žuvų, todėl jų negavo „Lignesa“.

– Spalis, lapkritis ir gruodis – žvejybos periodas šioje valstybėje, todėl mes jau gauname silkių ir ją perdirbame. Vien spalį į įmonę priėmėme keturiolika naujų darbuotojų, nuo šio mėnesio pradžios – dar tris. Laiku išmokame atlyginimus ir sėkmingai vystome gamybą, – sklandančius gandus neigė S.Jukna.

Bendrovės direktorius rinkodarai pripažįsta, kad „Lignesa“ turi apie 1,4 milijono litų skolų bankams, tačiau dėl to nesijaudina, nes atsiskaityti su bankais pavyksta laiku.

 

Bendrovę likviduoja

 

Dar viena įmonė, apie kurios nebesugebėjimą išgyventi Tauragėje sklando gandai, – UAB „Linasta“. Jos laikinasis direktorius Vytautas Tatarūnas „Tauragės kurjeriui“ pripažino, kad bendrovė gyvena paskutiniąsias dienas, tačiau to nesieja su ekonomine krize.

– Statybų bendrovė buvo sukurta tikintis sulaukti didelių užsakymų. Tačiau užsakymų nepavyko gauti, darbo nebuvo, įmonę tenka uždaryti, – „Tauragės kurjeriui“ teigė V.Tatarūnas.

Pasak laikinojo direktoriaus, bendrovė faktiškai nebeveikia nuo birželio. Nuo to laiko darbuotojai nebegauna algų, jie vienas po kito palieka savo darbo vietas. Šiuo metu, pasak V.Tatarūno, likę dirbti trys darbuotojai. Anksčiau dirbo 10–12 žmonių.

„Linastos“ skolos - apie 100000 litų. Pasak V.Tatarūno, jau ieškoma bendrovės turto pirkėjų. Jį pardavus būtų atsiskaityta su darbuotojais ir kitais kreditoriais.

„Linasta“ priklauso keliems asmenims iš Šiaulių. Ji vertėsi smulkiais statybos darbais.

 

Praneša apie masinius atleidimus

 

Masinis darbuotojų atleidimas Tauragėje vis dėlto prasidėjęs. Pagal Tauragės darbo biržai pateiktus duomenis, didžiąją dalį savo darbuotojų ruošiasi atleisti dvi įmonės: „Tauragės keramika“ ir UAB „Swetex“. Pirmoji Darbo biržai pranešė, kad atleis beveik 100 darbuotojų, antrosios Tauragės filiale bus atleistos 26 siuvėjos ir apie 60 moterų pagrindinėje įmonėje Kaune.

Ekonominės situacijos sunkėjimą pajus ir vienos Pagėgių savivaldybėje įsikūrusios įmonės darbuotojai. Klaipėdoje įsikūrusi Šilgaliuose filialą turinti UAB „Baltijos mėsos grupės logistika“ Tauragės darbo biržai pranešė, kad ketina perkelti filialą į Klaipėdą, todėl atleis 37 darbuotojus.

Ar tokių pranešimų daugės, kol kas sunku pasakyti. Janina Tomkevičienė, Darbo biržos direktoriaus pavaduotoja, „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad šiek tiek pakeista tvarka dėl pranešimų apie ketinimus atleisti daugiau darbuotojų. Pagal naująją tvarką nė vienas darbdavys negali nutraukti darbo sutarties su didesniu skaičiumi darbuotojų, prieš tai neinformavęs Darbo biržos.

 

Krizė turi požymius

 

Prastėjančią bet kurios įmonės finansinę padėtį rodo požymiai, kurių nepastebėti negalima, mano Vidas Preikšaitis, Tauragės verslo darbdavių konfederacijos pirmininkas. Pasak jo, galima išskirti tris pagrindinius veiksnius, kurių atsiradimas rodo, kad įmonė brenda į krizę. Pirmasis – įmonei sunkiau susimokėti einamuosius ir kitus mokesčius – už sunaudotą elektrą, vandenį, kurą bei kitus energetinius išteklius. Vėliau į šią grandinę įsijungia ir kiti mokesčiai – „Sodrai“, įvairiems fondams ir t.t.

Antruoju požymiu, kad įmonės situacija nėra gera, V.Preikšaitis vadina vėlavimą atsiskaityti bankams – įmonė laiku nebesumoka įmokų už išperkamosios nuomos būdu pirktas prekes ar įrenginius, vėluoja sumokėti paskolų įmokas.

Ir trečiuoju, akivaizdžiausiu požymiu, V.Preikšaitis vadina masinį darbuotojų atleidimą. Pasak jo, jei įmonė atleidžia daugiau kaip pusę savo darbuotojų, tai jau galima vadinti ėjimu į bankrotą.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras