Streikuojantys mokytojai grasinami baudomis(24)

Ramunė Ramanauskienė, Margarita Rimkutė | redaktore@kurjeris.lt

2008-03-11 10:44

Niekaip nesusitarę su Vyriausybe dėl 50 proc. atlyginimų didinimo, pirmadienį apie 200 šalies mokyklų pradėjo neterminuotą streiką. Dauguma nestreikuojančių mokytojų palaiko streikuojančius kolegas. Į kovą už geresnę būtį kilusius pedagogus nepasiduoti ragina ir nemaža visuomenės dalis, tačiau streikui nepritariantieji mokytojus kaltina neatsakingumu dėl likimo valiai paliktų abiturientų. Treti šį streiką laiko nesąžiningu – esą pedagogai uždirba nė kiek ne mažiau nei dauguma kitų Lietuvos žmonių. Už trečiadienį surengtą piketą Tauragės miesto aikštėje policija pedagogams pagrasino baudomis.

Streiką skelbė užrašai ant langų 

Tauragės rajone neterminuotą streiką pirmieji pirmadienio rytą pradėjo Skaudvilės gimnazijos mokytojai. Jie dirbo tik su abiturientais.

Antradienį nutilo ir ištuštėjo Jovarų vidurinė mokykla. „Streikas“ – ant paradinių mokyklos durų ir mokytojų kambario langų dar vakar skelbė baltų raidžių užrašas. Pirmadienį apie mokytojų streiką informuoti dauguma mokinių nei antradienį, nei trečiadienį, nei vakar mokykloje nepasirodė. Mokytojai nedirbo nė su dvyliktokais.

Koridoriais antradienio rytą bėginėjo keli pradinukai. Pakalbinta jų mokytoja Aldona Petrauskienė sakė kolegoms pritarianti ir juos palaikanti, tačiau streikuoti drauge negalinti.

- Mano ketvirtokai labai judrūs, kai kurie iš nelabai gerų šeimų. Nesu tikra, kad palikti be priežiūros jie nenueis kur prie upės ir jiems kas neatsitiks. Nestreikuoju tik dėl vaikų saugumo, - tikino mokytoja.

Aštuntą valandą šios mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis buvo savo kabinete. Jis sakė, jog tikisi, kad mokytojų streikas truks kiek galima trumpiau. Kaip darbdavys mokyklos vadovas streikuojančių mokytojų sprendimų nekomentavo, tik sakė pritariantis nuomonei, kad pedagogai uždirba per mažai.

- Visas kanceliarines priemones, metodines knygas mokytojai perka savo lėšomis. Visa laimė, kad mokykla šiemet jiems jau gali pasiūlyti nemokamo popieriaus mokinių dalomosioms užduotims rengti, nemokamai jas daugina. Bet mokytojui reikia ne tik kanceliarinių priemonių, jis kasdien turi būti gražiai, tvarkingai apsivilkęs, susišukavęs – juk mokytojo darbą dažniausiai dirba moterys, - kalbėjo direktorius.

Per daugiau nei dešimtį metų, kol vadovauja Jovarų vidurinei, A.Kaminskis tikina nepriėmęs į darbą nė vieno ką tik universitetą baigusio mokytojo – esą niekas šio darbo dirbti netrokšta. Specialistais dalijamasi rotacijos principu – mokyklos mokytojais keičiasi.

- Štai ir dabar susirgo lituanistė, turi ilgalaikį nedarbingumą, o pakeisti jos nerandame kuo, - guodėsi direktorius.

Tuo metu Jovarų mokyklos mokytojai būriavosi mokytojų kambaryje. Mokyklos profsąjungos pirmininkė Stanislava Puteikienė ragino kolegas būti drąsiems, nesiklausyti gandų, nebijoti jokių gąsdinimų ir spaudimo – laikytis išvien.    

- Vakar per žinias girdėjau, kaip šalies vadovai sako, kad mokytojai uždirba 2000 litų. Kuris jūsų tiek uždirba? – klausė kolegų S.Puteikienė. Į jos klausimą neatsakė nė vienas.

Jovarų vidurinėje mokykloje mokosi 746 mokiniai, dirba 73 mokytojai. 

Atėjo keletas pradinukų 

Trečiadienį į streiką įsijungė „Šaltinio“ pagrindinė mokykla. Apie tai, kad nebus pamokų, moksleiviams buvo pranešta iš anksto, todėl į mokyklą atėjo vos keletas pradinukų. Pamokų streikuojantys mokytojai nevedė, tačiau atėjusiųjų namo neginė.

- Duosiu jiems piešti, - „Tauragės kurjeriui“ sakė 1C klasės mokytoja Virginija Platakienė.

Į šią klasę trečiadienio rytą atėjo du mokinukai.

Į mokyklą kaip įprasta prieš aštuonias atėję mokytojai ant savo kabinetų durų klijavo lapelius su užrašu „Streikas“. „Šaltinio“ mokyklos profsąjungos ir streiko komiteto pirmininkė Sigita Gimbutienė sakė, kad apie streiko pabaigą bus pranešta per televiziją, radiją, spaudą. Mokiniams esą bus proga ne tik muzikos pasiklausyti, bet ir žinias pažiūrėti. Paklausta, kodėl mokytojai streikuoja mokslo metų metu, o ne rengia akcijas per moksleivių atostogas, S.Gimbutienė aiškino, kad pradėti streiką nuo kovo 3-iosios buvo numatyta seniai.

- Manau, kad dėl mokytojų streiko labiausiai nepatenkinti tie tėvai, kurių vaikai nenori mokytis. Tegul mokosi, nesimuliuoja per visus mokslo metus, - kalbėjo S.Gimbutienė.

Mokytoja įsitikinusi, kad streikas duos teigiamų rezultatų.

Laikinai „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorės pareigas einanti Vijolyta Bivainienė  „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad spengianti tyla mokykloje mokytojams neįprasta. Tačiau jei jau mokytojai imasi tokių priemonių, vadinasi, jiems labai skaudu. V.Bivainienė taip pat neprisiminė, kada į mokyklą atėjo dirbti jaunas pedagoginį išsilavinimą įgijęs specialistas.

Dvyliktokų neapleido 

Nors mokyklinis skambutis, kaip įprasta, kvietė į pirmąją pamoką, Žalgirių vidurinėje ketvirtadienį klasės buvo tuščios. Išskyrus keletą abiturientų, atėjusių į konsultacijas. Aštuntą valandą mokytojai rinkosi ne klasėse, o mokytojų kambaryje. Susibūrę kaitėsi kavą, šnekučiavosi, kiti uoliai kibo į darbus – tvarkė dokumentaciją.

Dvidešimt vienerius metus mokykloje dirbanti chemijos ir technologijų mokytoja Nijolė Norgilienė „Tauragės kurjeriui“ sakė ne kartą svarsčiusi palikti mokyklą. Šiuo metu Žalgirių vidurinėje dirba keturios chemijos mokytojos. Penkta šios srities specialistė išėjusi atostogų vaikeliui auginti. Likusioms keturioms susidaro nemažas darbo krūvis, 12 savaitinių chemijos pamokų veda iš kitos mokyklos ateinanti chemikė. Paklausta, kiek uždirba, N.Norgilienė viešinti savo atlyginimo nepanoro.

Po susiėjimo mokytojų kambaryje mokytojai sakė išsiskirstysiantys į savo klases. Kai kurie turės konsultacijas dvyliktokams. Konsultacijų grafikas iškabintas prie mokyklos įėjimo. Klasių auklėtojai moksleivių pažymius persirašinės iš dalykinių specialistų žurnalų į klasės dienynus, kad vėliau galėtų juos surašyti į pažymių knygeles, rašys ataskaitas, dirbs kitus „popierinius“ darbus. Patikino – ir be pamokų turės ką veikti.

Piketą surengė savo mieste 

Trečiadienio pavakarę per 600 mokytojų susirinko prie Vyriausybės, kur išsakė nepasitenkinimą esama situacija švietimo sistemoje ir reikalavo kelti atlyginimus. Tauragės rajono mokytojai į piketą Vilniuje nevyko, tačiau su plakatais tądien rinkosi aikštėje prie pilies.

„Teisybės ir teisingumo“, „Pažadais sotus nebūsi“, „Tinkamų darbo sąlygų“, „Klasėse mažiau mokinių“, „Kas veža, tam krauna“ - tokie užrašai puikavosi mokytojų laikomuose plakatuose. Į piketą miesto aikštėje atėjo ne tik streikuojančių mokyklų mokytojai, bet ir juos palaikantys kolegos.

Tarailių pagrindinės mokyklos pradinio skyriaus mokytojos „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad jų mokykloje pamokos vyksta, tačiau į jas, kaip ir kitų nestreikuojančių mokyklų mokytojai, tarailiškiai ateina prisisegę korteles „Pritariu streikui“.

- Kol kas Vyriausybė nesiima jokių žingsnių, todėl streiko negalime nutraukti. Kaip mokyti vaikus, jei esi panardintas į  buitinius rūpesčius? 80 procentų mūsų darbo yra neapmokama, o dar mus kaltina, kad pamirštame vaikus. Ne mes pamirštame, - piketo metu miesto aikštėje kalbėjo viena mokytoja.

- Kalbama apie ketinamą atnaujinti Seimo automobilių parką, tūkstančiai litų išmokami kanceliarinėms seimūnų reikmėms, o ką mes gauname?  Špygą gauname, - pasisakė kita streiko dalyvė.

Pasisakiusieji vienas kitą ragino nebijoti, susivienyti.

Streiku patenkinti ne visi 

Prie mitinguojančių mokytojų trumpam stabtelėjusi 59 metų tauragiškė sakė nepritarianti tokiam mokytojų elgesiui.

- Sutinku, kad mokytojai dirba nelengvą darbą ir kad turėtų uždirbti daugiau. Tačiau tokią profesiją jie pasirinko patys. Ne tik mokytojų atlyginimai maži. Pedagogai dirba ne visą darbo dieną, turi daugiau atostogų. Galbūt tik darbo apmokėjimo sistema turėtų būti kitokia. Keista, kad mokytojai tokių drastiškų priemonių ėmėsi tada, kai darbo užmokestis kyla ir kyla daugiau nei kitų profesijų žmonėms, - kalbėjo moteris. 

Aikštėje pasirodė policijos pareigūnai 

Akcijos pabaigoje mokytojus sutrikdė aikštėje pasirodę policininkai. Vienas jų piketuotojus filmavo. Policijos pareigūnai nesėkmingai bandė išsiaiškinti, kas organizavo piketą. Atsakydami į pareigūno klausimą pedagogai ėmė šaukti: „Visi!“ ir „Gėda!“ Tačiau pasirodžius policininkams piketuotojai netrukus išsiskirstė.

Vakar sužinojome, kad policijos pareigūnai dėl nesankcionuoto mokytojų piketo pradėjo ikiteisminį tyrimą.

- Rengiant masinius renginius, piketus, įstatymas įpareigoja turėti leidimą. Į aikštę nuvykę pareigūnai įspėjo, kad susirinkusieji nutrauktų neteisėtus veiksmus. Policijos pareigūnams piketo dalyviai atsisakė įvardyti organizatorius. Mokytojai - gabūs, išmintingi žmonės, moko jaunąją kartą, todėl neturėtų elgtis prieš įstatymą. Už nesankcionuotą piketą organizatoriams gresia piniginė bauda nuo 500 iki 2000 litų arba administracinis areštas iki 30 parų, - aiškino Tauragės rajono policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas.

Žodinis leidimas negalioja 

Pikete dalyvavę Jovarų vidurinės mokyklos mokytojai policijos pareigūnams ir „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pritarimą rengti piketą žodžiu pedagogams davė savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Balašaitis. Prieš rengdami piketą du mokytojai esą lankėsi policijoje, miesto seniūnijoje, pas savivaldybės juristą. Tačiau, anot komisariato viršininko R.Rudmino, žodinis leidimas negalioja.

Tauragės rajono savivaldybės Juridinio skyriaus vedėja Redutė Masolienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Susirinkimų įstatymą paaiškino Jovarų vidurinės mokyklos direktoriui A.Kaminskiui. Pasak R.Masolienės, jei piketas vyksta šviesiu paros metu susirinkimams skirtoje vietoje ir jei jame dalyvauja iki 100 žmonių, leidimo nereikia. Užtenka informuoti savivaldybės administracijos direktorių. Leidimui gauti į savivaldybės administraciją reikia kreiptis prieš penkias dienas iki numatomo piketo.

Savivaldybės Juridinio skyriaus vyresnysis specialistas Albinas Šimkus patvirtino, kad pas jį buvo atvykę du mokytojai – vyras ir moteris. Jis mokytojams esą atspausdinęs Susirinkimų įstatymą ir paprašęs jų palaukti, kol pats į jį įsigilins. Tačiau atvykusieji esą išėjo nesulaukę juristo konsultacijos.  

Vakar Jovarų vidurinės mokyklos mokytojos „Tauragės kurjerio“ korespondentei teigė nesitikėjusios, kad į piketą ateis per šimtą žmonių. Iš keturių mokyklų, jų teigimu, į aikštę buvo kviesta po 25 pedagogus.

- Iš anksto negalėjome numatyti, kad į aikštę ateis daugiau žmonių. Galbūt prisijungė pašaliečiai ar atėjo daugiau mokytojų, - kalbėjo Jovarų vidurinės mokyklos mokytoja ir prašė neminėti jos pavardės.

Skaityti komentarus (24) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras