Verdiktas – vandens neduoti(100)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-12-28 11:38

Vandens tiekėjai po Naujųjų metų trijų daugiabučių gyventojus pasiryžę palikti be geriamojo vandens. R.Malycho foto

Iki Kalėdų likus keletui dienų daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkų bendrijų „Centras" (Dariaus ir Girėno g. 26A) ir Gedimino g. 8 namo pirmininkai Petras Kasminas ir Edmundas Blažys gavo UAB „Tauragės vandenys" direktoriaus Rimanto Veiso raštą, kad šių bendrijų ir bendrijos „Beržė" namams dėl skolų bus nutrauktas geriamojo vandens tiekimas. Daugiabučių gyventojai supanikavo - ne gana to, kad krizė atsėlina į namus, negi 2009 metus jiems reikės pradėti neturint geriamojo vandens?

 
 

Nori vadovautis Šilumos ūkio įstatymu

Šiems daugiabučiams vandenį daugelį metų tiekia UAB „Tauragės vandenys", šilumą - UAB „Tauragės šilumos tinklai". Problema kilo, kai šios bendrijos, pagal naują tvarką įpareigotos pasirinkti karšto vandens tiekėją, panoro pasinaudoti Šilumos ūkio įstatymo teikiama galimybe patiems ruošti karštą vandenį. Mat vanduo ruošiamas bendrijai priklausančiuose įrenginiuose, abu pirmininkai turi pažymėjimus, kad turi teisę juos aptarnauti.

- Kodėl mes už vandenį ir jo pašildymą turime mokėti „Tauragės šilumos tinklams", jei mums suteikiama galimybė atskirai mokėti už šilumą, sunaudotą karštam vandeniui paruošti, ir atskirai už vandenį. „Tauragės šilumos tinklų" administracija tam neprieštarauja, bet nesutinka „Tauragės vandenų" vadovai, - „Tauragės kurjeriui" sakė Petras Kasminas.

Edmundas Blažys parodė Aplinkos ministerijos raštą, šių metų rugsėjį atsiųstą abiem bendrijoms ir Tauragės rajono savivaldybės administracijai. Jame rašoma, kad Šilumos ūkio įstatymas numato tris apsirūpinimo karštu vandeniu būdus: karštą vandenį galima pirkti centralizuotai iš karšto vandens tiekėjo, galima pirkti šilumą karštam vandeniui ruošti iš šilumos tiekėjo, o geriamąjį vandenį pirkti iš geriamojo vandens tiekėjo ir trečias būdas - individualiai ruošti karštą vandenį jo vartojimo vietoje, naudojant kitus energijos šaltinius (dujas, elektrą, kietąjį kurą).

Šiuo atveju aktualūs tik du pirmieji būdai. Bendrijų pirmininkai pasirinko jiems naudingesnį antrąjį variantą - nori pirkti vandenį iš „Tauragės vandenų", šilumą - iš „Tauragės šilumos tinklų", patys ruošti karštą vandenį, už jį atsiskaityti pagal skaitiklių rodmenis butuose.

Tačiau vandens tiekėjai spaudžia, kad bendrija už karštą vandenį ir šilumą, sunaudotą jam ruošti, mokėtų šilumininkams. Kodėl nesutariama dėl karšto vandens ruošimo būdo, paslaptis paprasta: jei bendrija už jį atsiskaito „Tauragės šilumos tinklams", šiai bendrovei tenka ir vandens nuostoliai, nors vandens tiekimas - ne jos funkcija.

Nemoka nuo balandžio

Nuo šių metų pavasario be naudos vyksta susirašinėjimas dėl šių bendrijų pageidavimo pasirinkti antrąjį karšto vandens ruošimo būdą. Baigiantis lapkričiui rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus bendrijų pirmininkams atsiuntė raštą, kad gruodį gyventojams bus pateiktos sąskaitos už vandenį, sunaudotą karštam vandeniui ruošti. Už tai nemokama nuo šių metų balandžio, nes „Tauragės vandenys" nesutinka tiesiogiai gyventojams parduoti vandens, o bendrija nesutinka karštą vandenį pirkti iš šilumininkų. Pastarieji užima neutralią poziciją.

Tačiau vietoje sąskaitų gyventojams gruodžio 16 dieną „Tauragės vandenys" šilumininkams, rajono savivaldybės administracijai ir trijų bendrijų pirmininkams raštu pranešė, kad dėl susidariusių skolų už vandenį (Gedimino g. 8 bendrija skolinga 7939,67 Lt, „Centras" - 3501,57 Lt, „Beržė" -  6713,91 Lt) bus nutrauktas vandens tiekimas į šiuos namus, kad „nebūtų didinami bendrovės nuostoliai". Nuo kada bus nutrauktas vandens tiekimas karštam vandeniui ruošti, nenurodoma. Bendrijų pirmininkai mano, tai tokių sankcijų ketinama imtis netrukus po Naujųjų metų.

P.Kasminas „Tauragės kurjeriui" sakė, kad Dariaus ir Girėno g. 26A namui šio grasinimo įvykdyti neįmanoma, nes namui tektų išvis nutraukti vandens tiekimą, o to daryti neleidžia galiojantys įstatymai.

- Vandens tiekėjai kaltina, kad mes nemokame už vandenį šilumininkams, bet patys mūsų pinigų imti nesutinka. Skolos vandens tiekimo bendrovei - blogis ne tik jai, bet ir gyventojams. Jiems nelengva bus sumokėti susikaupusias skolas. Kyla klausimas, ar kas nors „Tauragės vandenis" gali priversti laikytis Šilumos ūkio įstatymo? - kalbėjo E.Blažys.

„Jei niekas nepasikeis, vandenį išjungsime"

„Tauragės kurjerio" pakalbintas „Tauragės vandenų" direktorius R.Veisas sakė:

- Jeigu niekas nepasikeis, nebus apmokėta didelė skola arba bent nebus siekiama iš tiesų rasti išeitį, tartis, teks imtis šios priemonės.

Pasak jo, vanduo, skirtas ruošti karštam vandeniui, daugiabučiams Dariaus ir Girėno g. 26A, Gedimino g. 8 ir J.Tumo-Vaižganto g. 125 praėjus dvidešimčiai dienų po įspėjimo bus nutrauktas, nes už vandenį nemokama nuo balandžio 1 dienos, susikaupė didelės skolos. Esą „Tauragės šilumos tinklai" nevykdo sutartinių įsipareigojimų - daugiau kaip pusę metų iš šių namų gyventojų nesurenka mokesčių už vandenį. Pasak R.Veiso, bendrijos tik rašinėja raštus, bet nesiima reikalo spręsti iš esmės. Esą šilumininkai ne tik nesitaria su bendrijomis ieškant išeities, bet dar kursto gyventojus.

Susidūrė kaip du ožiai ant tilto

Susidariusią situaciją pakomentuoti paprašytas rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus užtikrino: taip neatsitiks, kad daugiabučiams būtų nutrauktas vandens tiekimas.

- Susidūrė kaip du ožiai ant tilto ir nė vienas nesutinka nė trupučio nusileisti, nors dėl to kenčia bendrovė ir gyventojai. Viena pusė nustatytą tvarką aiškina vienaip, kita - kitaip. Bet visokios tvarkos nėra tobulos, visuomet atsiranda galimybė jas savaip aiškinti, ieškoti ir rasti landų. Reikalas bendras, todėl vandens tiekėjai ir bendrijos turi rasti bendrą kalbą. Visiems suprantama, kodėl nesutariama - dėl vandens nuostolių. Žinome, kad dėl įvairių priežasčių, ir nelabai malonių, jų neįmanoma išvengti, todėl pagal susitarimą jais abi pusės turėtų dalytis - vandens tiekėjai ir gyventojai. Gyventojams per mėnesį gal kokį litą daugiau reikėtų mokėti, o vandens tiekėjai daugiabutyje prarastų gal 50 ar 100 litų. Mes negalime priversti nusileisti konfilktuojančias puses. Jei neranda bendros kalbos, tegu aiškinasi teisme, - sakė administracijos direktorius.

Skaityti komentarus (100) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras