Tauragėje teliko vienas antstolis(5)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-12-01 12:46

Antstolių kontorų Tauragėje gali nebelikti.

Trečiadienį iki vėlyvos popietės nebuvo aišku, ar Tauragėje liks veikti bent viena iš trijų antstolių kontorų. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas turėjo paskelbti tris nutartis, kurios padėtų tašką trijų antstolių bylinėjimuisi su Teisingumo ministerija dėl jų atleidimo iš darbo teisėtumo.

 

 

Dirbti kliudo išsilavinimas 

Teisingumo ministerija, vadovaudamasi Antstolių įstatymu, nuo pernai spalio 1 dienos iš darbo atleido 27 antstolius, iki šios datos neįgijusius teisinio universitetinio išsilavinimo. Ne visi antstoliai su tuo sutiko - prašė teismų atleidimą iš darbo pripažinti neteisėtu, vadovaudamiesi formalia priežastimi – dėl atleidimo datos, prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – leisti dirbti, kol bus bylinėjamasi. Pastaruosius prašymus teismai tenkino.

Antstolių bylinėjimasis su Teisingumo ministerija eina į pabaigą, kai kuriose bylose beliko „pasisakyti“ Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Prieš antstoliams leidžiant dirbti savarankiškai, jie turėjo laikyti egzaminus, įsipareigoti, kad iki 2007 metų spalio 1 dienos baigs mokslus – įgys teisinį universitetinį išsilavinimą. Tuomet niekam nekliuvo, kad kai kurie jų mokosi Kaliningrade ar Maskvoje. Tačiau vėliau Lietuvoje buvo pakeista aukštųjų mokyklų diplomų, įgytų kai kuriose kitose šalyse, įteisinimo tvarka. Studijų kokybės vertinimo centre dar reikėjo išlaikyti egzaminus, kad šie diplomai galiotų mūsų šalyje.

Tarp atleidžiamų antstolių pateko visi trys antstoliai, aptarnaujantys Tauragės ir Jurbarko rajonus bei Pagėgių savivaldybę – Violeta Urbonavičienė, Romualdas Aleksandras Genutis ir Vladimiras Ševčenka. Jų kontoros įsikūrusios greta viena kitos Tauragės viešbučio pastate (Vytauto g. 83).

Per penketą metų sumaištis – antra

Iki 2003 metų sausio 1-osios antstoliai veikė prie teismų, po šios datos egzaminus išlaikę antstoliai pradėjo dirbti privačiai – išsinuomojo patalpas, samdė darbuotojus. 

Pradžioje tauragiškiai, norėdami sužinoti, kaip vykdomi jų pateikti vykdomieji raštai arba jiems pateikti naujus, blaškėsi po Tauragę, nežinodami, kur įsikūrė antstolių kontoros, pas kurį antstolį pateko jų vykdomoji byla. Tuomet antstoliai sėdėjo apsikrovę šūsnimis bylų, nežinodami, kur reikalingos ieškoti, nes darbas užgriuvo urmu, jie mažai turėjo pagalbininkų, neturėjo kompiuterių. Beveik per penkerius metus, praėjusius nuo to laiko, nauja sistema susistygavo, ėmė neblogai funkcionuoti, nors ir kildavo problemų, todėl į Teisingumo ministeriją pylėsi skundai. Pernai spalį kai kuriuose rajonuose antstolių veiklos vos neištiko paralyžius – Teisingumo ministerija iš darbo atleido maždaug trečdalį šalies antstolių, tačiau dėl bylinėjimosi jų veikla buvo pratęsta.

Praėjo metai, vėl kilo grėsmė išieškotojams mūsų apskrityje patekti į panašią padėtį. Sprendžiama dilema, ar Tauragėje liks trys antstolių kontoros ir du filialai Jurbarke, ar šiuos rajonus ir Pagėgių savivaldybę pagal Teisingumo ministerijos nurodymą turės aptarnauti kaimyniniuose Šilutės ir Šilalės rajonuose dirbantys antstoliai (ten jų keturi).

Prokurorams - pratęsimas

Kol dar nebuvo žinomas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutarčių turinys, „Tauragės kurjerio“ kalbinti visi trys antstoliai skirtingai reagavo į situaciją. 

Violeta Urbonavičienė apgailestavo, kad viskas taip nelemtai pasisuko. Nuo 1992 metų ji dirbo Kauno mieste, rajone turėjo sodybą. Dideliame mieste esą buvo nemaža konkurencija, todėl teko rinktis rajoną, sodybą parduoti. Pasirinko Tauragę. Vylėsi, kad čia dirbdama sulauks pensijos (iki jos belikę penkeri metai).

V.Urbonavičienė teisę studijavo kolegijoje, vėliau, kaip ir kiti kolegos, įstojo į Kaliningrado universitetą, todėl aukštojo mokslo diplomą įgijo vėliau, negu reikalavo Teisingumo ministerija – tik šiemet, be to, diplomas dar nėra reikalaujamu būdu įteisintas.

- Kiti kolegos taip pat Kaliningrade mokėsi, be to, ten mažiau reikėjo už mokslą mokėti, arčiau važiuoti. Tie, kurie mano, kad ten mokytis buvo lengva, klysta, dėstytojai kaip reikiant griebdavo, nereikia pamiršti ir to, kad mes buvome atvykę iš kitur, - sakė teismo verdikto dėl galimybės dirbti laukianti antstolė.

Ant jos stalo, lentynų – pilna vykdomųjų bylų. Pasak antstolės, jų turi apie 7000. Atleidus antstolę bylas reikės perduoti dirbantiems kaimyniniuose rajonuose. Antstolė sakė nežinanti, ką reikės daryti su keturiomis darbuotojomis – dvi dirba, dvi išėjusios į vaikų auginimo atostogas.

Kurs būrimo saloną?

Vladimiras Ševčenka buvo lakoniškas: nusivylęs, kad teks palikti darbą, dėl kurio tiek stengėsi – Tauragėje įkūrė kontorą, laiku (iki 2007-10-01) įgijo teisininko universitetinį išsilavinimą, bet jo deramu būdu nespėjo įteisinti, kreipėsi į Teisingumo ministeriją, bet negavo atsakymo.

„Tauragės kurjerio“ kalbinamas Romualdas Aleksandras Genutis rimtai neatsakė beveik nė į vieną klausimą, tik paaiškino, kad jo kontoroje yra apie 4000 vykdomųjų bylų. Klausiamas vis stengėsi atsišaudyti juokeliais, pasiteiravus, ką veiks, jei negalės dirbti antstoliu, atsakė:

- Įkursiu būrimo saloną.

Rezultatai – liūdni

Vakar nė vienas iš trijų Tauragėje dirbančių antstolių nevažiavo į Vyriausiąjį administracinį teismą išklausyti verdikto. Iš neoficialių šaltinių išgirdome, kad R.A.Genučiui pasisekė, jis bus grąžintas į darbą.

V.Ševčenka neslėpė, kad teismo nutartis – ne jo naudai. V.Urbonavičienei teisme taip pat nepasisekė.

Antstolių rūmų atstovė spaudai Dora Petkauskaitė neslėpė susirūpinimo dėl susiklosčiusios nemalonios padėties su antstoliais, apgailestavo, kad dėl dalies jų atleidimo gyventojai patirs sunkumų. Tačiau ji paminėjo, kad baigdamas kadenciją Seimas priėmė Antstolių įstatymo pataisą, kuri antstoliams, dirbusiems ne trumpiau negu penkerius metus ir padariusiems ne didesnę kaip trejų metų pertrauką, leidžia be konkurso kandidatuoti į antstolio pareigas.

Tačiau V.Ševčenka į tai žiūri skeptiškai:

- Nežinau, ar kas nors galėtų ryžtis viską pradėti iš naujo – juk esame atleisti, reikės likviduoti kontorą, atleisti darbuotojus, atiduoti bylas.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras