Savivaldybėje - tvanas(15)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-12-18 09:46

Žemėtvarkos archyve išsiveržęs vanduo dalį bylų sunaikino, dalį sušlapino. G.Gražinsko foto

Vandenyje sutižusios žemės nuosavybės bylos, vandeniu paplūdę kompiuteriai ir kita įranga, nuo lubų krintančios apdailos plokštės ir iki rūsio nuo ketvirto aukšto atbėgęs vanduo. Tokį vaizdą pirmadienio rytą išvydo Tauragės savivaldybės administracijos darbuotojai, susirinkę į darbą. Ketvirtajame pastato aukšte, Žemėtvarkos skyriaus archyve, iš radiatoriaus karštas vanduo visą savaitgalį plūdo į savivaldybės kabinetus.

 
 

Vanduo liejosi kelias dienas

Manoma, kad vanduo į savivaldybės pastatą pradėjo plūsti penktadienio vakarą, kai UAB „Tauragės šilumos tinklai" darbininkai baigė remontuoti pastato rūsyje įsikūrusios kavinės šildymo sistemos vamzdžius.

- Darbininkai vakare baigė remontuoti vamzdžius ir ketvirtajame aukšte, Žemėtvarkos skyriaus archyve, iš sistemos išleido orą. Pro šio radiatoriaus nuorinimo vožtuvą ir pasipylė vanduo. Dabar aiškinamės, ar vanduo pradėjo bėgti dėl to, kad sugedo vožtuvas, ar dėl to, kad jį darbininkai paliko neužsuktą, - vakar apie 9 valandą „Tauragės kurjeriui" sakė Algirdas Mosėjus, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius.

Dalis bylų sunaikintos

Apskrities Žemėtvarkos skyriaus archyvui pirmajam teko atlaikyti vandens antplūdį. Karštas vanduo iš šildymo sistemos pasipylė ant tūkstančių archyve saugomų bylų. Pirmadienio rytą pastebėjus nelaimę, Žemėtvarkos skyriaus darbuotojai puolė nešti labiausiai subėgusias bylų dėžes į kitus kabinetus. Iš labiausiai subėgusių bylų prikrautų dėžių vandenį teko išpilti.

Ričardas Ažna, Žemėtvarkos skyriaus vedėjas, suskaičiavo, kad iš viso iš archyvo išnešta apie 2000 labiausiai subėgusių žemės nuosavybės bylų. Skyriaus vedėjas vakar rytą sakė, kad apie trečdalį šių bylų gali būti sugadinta nebepataisomai.

- Kai kurioms byloms teko tiek vandens, kad pradėjo tirpti popierius. Apskrities viršininko administracijoje yra sudaryta komisija, kuri patikrins subėgusias bylas ir nustatys, kurios sugadintos nebepataisomai. Teks jas atkurti iš naujo, - sakė R.Ažna.

Anot Žemėtvarkos skyriaus vedėjo, kadastrinius duomenis atkurti įmanoma. Sudėtingiau bus su apskrities viršininko įsakymais ir žemės pirkimo-pardavimo sutartimis, kurių antrieji egzemplioriai buvo saugomi žemės nuosavybės dokumentų bylose.

- Aišku, kad atkūrimas nemažai kainuos. Kadangi dokumentus saugojo valstybė, jai teks dokumentų atkūrimo išlaidų našta, - sakė R.Ažna.

Sušlapusios žemės nuosavybės dokumentų bylos iš pradžių buvo išneštos į kitus savivaldybės pastato kabinetus. Vėliau joms džiovinti buvo surastos patalpos apskrities viršininko administracijoje.

Tikisi bylas atkurti

Irena Ričkuvienė, Tauragės apskrities viršininkė, apie ištikusią nelaimę sužinojo vakar rytą, pakeliui į Vyriausybės posėdį Vilniuje.

- Laimei, kad buvo užlieti tik grąžintos žemės nuosavybės dokumentų antrieji egzemplioriai. Todėl nelaimė nesutrukdys žemės grąžinimo procesui. Subėgusių dokumentų gali prireikti tik tuo atveju, jei ateityje žemės savininkams tektų kreiptis į teismą, kuris pareikalautų pateikti šias bylas. Tačiau tikimės, kad didžiąją dalį bylų pavyks atkurti, - „Tauragės kurjeriui" sakė I.Ričkuvienė.

Pasak apskrities viršininkės, dokumentų tyrimo ekspertų komisija patikrins sulietus dokumentus ir nustatys, kurie jų tinkami naudoti, o kuriuos teks atkurti.

Vakar prieš pietus dar nebuvo suskaičiuota, kiek nuostolio Žemėtvarkos skyriaus archyvui padarė vanduo.

Išgelbėta tik videokamera

Valdo Šarakvaso, savivaldybės videooperatoriaus, kabinetas buvo antrasis, į kurį ėmė skverbtis vanduo iš ketvirtajame aukšte esančio archyvo. Vakar videooperatorius dar nežinojo, kokia dalis kabinete buvusios įrangos sugadinta nebepataisomai.

- Pirmiausiai reikia viską išdžiovinti, po to tikrinsiu, kas nebeveikia. Vandeniu buvo užlieta viskas, kas buvo kabinete - kompiuteris, monitorius, fotoaparatas, skeneris, videogrotuvas, audiocentras. Vandeniu aplieti visi fotoarchyvai, - potvynio padarinius vardijo V.Šarakvasas.

Jis tik pasidžiaugė, kad savaitgaliui į namus remontuoti buvo išsinešęs videokamerą, kuri vienintelė iš įrangos išvengė užliejimo.

Kaltininkai turi paaiškėti šiandien

Vakar po pietų A.Mosėjus, Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius, tikino, kad nuostoliai nėra tokie dideli, kokių tikėtasi iš pradžių. Anot direktoriaus, manoma, kad žala nebus įvertinta daugiau kaip 50 tūkstančių litų.

- Kaip paaiškėjo, nukentėjo tik baldai ir kabinetų sienos bei lubos. Kompiuteriai ir kita įranga veikia, tik juos reikėjo išdžiovinti, - „Tauragės kurjeriui" sakė A.Mosėjus.

Direktoriaus teigimu, vakar jau buvo žinoma, kad vanduo iš šildymo sistemos ėmė bėgti pro radiatoriaus sklendę. Komisijai buvo pavesta išsiaiškinti, ar vanduo pradėjo tekėti dėl sklendės gedimo, ar dėl darbininkų aplaidumo, kurie galėjo šios sklendės neuždaryti. Jei paaiškės, kad sklendės neuždarė darbininkai, A.Mosėjaus teigimu, savivaldybė pareikalaus „Tauragės šilumos tinklų", kurios darbininkai dirbo pastate, atlyginti padarytą žalą.

Kalbėti atsisakė

Donatas Simaitis, „Tauragės šilumos tinklų" generalinis direktorius, paklaustas apie avariją savivaldybės pastate, kalbėti atsisakė. Jis pareikalavo klausimus pateikti raštu, nors pagal Lietuvos įstatymus privalo iškart į juos atsakyti.

Savivaldybėje sudaryta komisija šiandien administracijos direktoriui turi pateikti išvadas apie avarijos kaltininkus ir priežastis.

Nei savivaldybės administracijos pastatas, nei jame esantis turtas nebuvo apdrausti.

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras