Ligoninės krizė atėmė postą(18)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-05-21 14:48

Ligoninės direktorius Eugenijus Palekas neslėpė nerimo dėl susidariusios sunkios padėties.

Krizė Tauragės apskrities ligoninėje – nuo penktadienio uždarytas Vidaus ligų skyrius. Vakar iš pareigų pasitraukė ilgametis ligoninės vadovas Eugenijus Palekas. Ant plauko pakibo visos ligoninės ateitis.  

 

 

Pasiprašė atleidžiamas

 

Krizė ligoninės Vidaus ligų skyriuje prasidėjo balandžio 18-ąją – tądien visos trys šio skyriaus gydytojos terapeutės direktoriui įteikė prašymą, kad atsisako papildomo darbo Priėmimo skyriuje. Kadangi problemos spęsti net nebandyta, balandžio 30-ąją gydytojos parašė prašymus nuo gegužės 15 dienos atleisti jas iš darbo Vidaus ligų skyriuje.

Gegužės 13-ąją „Tauragės kurjerio“ kalbintas ligoninės direktorius E.Palekas tikėjosi, kad pavyks susidariusią situaciją išspręsti – esą susitarta su vienu gydytoju terapeutu, kad jis ateis dirbti į Priėmimo skyrių. Gera konflikto baigtimi tuomet dar tikėjo ir iš darbo išeiti pasirengusios visos Vidaus ligų skyriaus terapeutės – vedėja Birutė Unikauskienė, gydytojos Vilija Laurinaitienė ir Genovaitė Šerlinskienė. Medikės svarstė - jei joms nereikės dirbti Priėmimo skyriuje, atvykstantys budėti į Priėmimo skyrių gydytojai darbą pradės 17, o ne 19 valandą, jos pasiliks.

Tačiau gegužės 14-ąją pradėta ligoninės Vidaus ligų skyriaus ligonius vežti į kitas ligonines arba išleisti į namus. Ketvirtadienį nuspręsta skyrių uždaryti. Penktadienį Tauragės apskrities ligoninės direktorius E.Palekas steigėjui – Tauragės apskrities viršininko administracijai įteikė atsistatydinimo prašymą. 

Tą pačią dieną apskrities viršininkė Irena Ričkuvienė sušaukė spaudos konferenciją.

Nebedirba svarbiausias skyrius 

Artėjant konflikto kulminacijai vyko pasitarimai ligoninėje, apskrities viršininko administracijoje, rajono savivaldybėje, pokalbiai su darbą paliekančiomis gydytojomis, bet krizės sustabdyti nepavyko – Vidaus ligų skyrius, nelikus nė vieno gydytojo terapeuto, laikinai uždarytas. Apskrities savivaldybių gyventojai bus guldomi į Šilalės, Jurbarko, Šilutės rajonų, Klaipėdos apskrities ligoninių vidaus ligų skyrius.

Kol kas nežinia, kada Tauragės apskrities ligoninėje pavyks atgaivinti Vidaus ligų skyrių. Apskrities viršininkė I.Ričkuvienė žurnalistams sakė, kad tikimasi jį atgaivinti greičiau negu per mėnesį. Ji pasidžiaugė, kad trys šio skyriaus gydytojos terapeutės sutiko mėnesiui išeiti atostogų ir tik tada atleidžiamos iš darbo. Kol medikės iš darbo neatleistos, pasikeitus situacijai jos gali grįžti. I.Ričkuvienė žurnalistams sakė, kad su ilgamečiu, daug ligoninei nusipelniusiu jos vadovu E.Paleku būsią gražiai atsisveikinta. Tačiau, viršininkės teigimu, E.Palekui pritrūko vadybos žinių. Viršininkė piktinosi, kad apie susidariusią sunkią situaciją ligoninės steigėjui – apskrities viršininko administracijai buvo pranešta pavėluotai. Pripažino, kad ne viską padarė ir apskrities gydytoja Birutė Bagdonavičienė.

Laikinai ligoninei vadovaus direktoriaus pavaduotoja Vitalija Cholomskienė, kuo skubiau bus skelbiamas konkursas direktoriaus postui užimti. 

Prašė ne pinigų, o mažinti krūvį 

Ne tik visos trys Vidaus ligų skyriaus terapeutės – vedėja B.Unikauskienė, gydytojos V.Laurinaitienė ir G.Šerlinskienė, bet ir ligoninės direktorius E.Palekas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad tai nėra protestas dėl pinigų. Gydytojos neprašė didinti atlyginimų, nors palyginti su kitomis panašiomis gydymo įstaigomis tauragiškių atlyginimai nėra dideli. Priešingai – 20-30 metų dirbančios trys gydytojos atsisakė gaunamų priedų, kad tik būtų sumažintas didžiulis darbo krūvis.

Anksčiau Vidaus ligų ir Priėmimo skyriuose dirbo šešios terapeutės. Prieš trejus metus dvi išėjo į užtarnautą poilsį, prieš dvejus – dar viena. Kai V.Laurinaitienė perėjo į Vidaus ligų skyrių, Priėmimo skyriuje dveji metai gydytojo nebėra. Todėl trys Vidaus ligų skyriaus gydytojos terapeutės turi rūpintis savo skyriaus, kuriame yra 40 lovų, ligoniais, konsultuoti visų ligoninės skyrių pacientus ir nuolat eiti apžiūrėti į Priėmimo skyrių atvežtų ar atvykusių ligonių.

- Pernai vasarą per mėnesį mums teko dirbti iki 300 valandų per mėnesį, nors už etatą gydytojas privalo dirbti 160 valandų. O jei viena gydytoja atostogauja ar išvyksta į kursus, dviem labai sunku susidoroti su darbo krūviu. Tas pats ne pirmi metai. Prašymai ir kalbos nepadėjo, todėl parašėme prašymą, kad atsisakome papildomo darbo Priėmimo skyriuje ir už šį darbą gaunamų pinigų, dar prašėme dviem valandomis paankstinti atvykstančių budėti gydytojų laiką. Bet mums buvo pagrasinta baudžiamąja atsakomybe. Tada parašėme prašymus atleisti iš darbo. Išeiti iš ligoninės nė viena nenorėjome, bet tokiomis sąlygomis toliau dirbti nebegalėjome. Kalbu už save ir už dvi koleges, - kalbėjo gydytoja B.Unikauskienė.

Nusivylė pažadais 

Pirmą kartą kalbantis ligoninės vadovas pasakojo, kad šalies rajonų ir apskričių ligoninėse trūksta gydytojų. Baigę mokslus vieni pasilieka dirbti didžiuosiuose miestuose, kiti išvažiuoja į kitas Europos šalis, kur gydytojų atlygis 5 ar 10 kartų didesnis negu pas mus. Apskrities ligoninė privalo ištisą parą užtikrinti terapinę pagalbą visiems, ne tik stacionaro ligoniams, nes ligoninė yra sudariusi sutartis su visomis pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaigomis. Kadangi trūksta terapeutų, budėti į ligoninę ateina gydytojai iš Pirminės sveikatos priežiūros centro, atvažiuoja iš Eržvilko, Viešvilės, Smalininkų, Raseinių.

- Už budėjimus gerai atlyginama, pagal nuo gegužės pirmosios įsigaliojusius įkainius neatskaičius mokesčių - 419-618 už parą, bet nelengva rasti terapeutų, turinčių laiko budėti ir ligoninėje, nes daugelis dirba privačiose sveikatos priežiūros įstaigose. Nuolat tarsi ant bombos sėdime, - tuomet guodėsi E.Palekas ir daug pasakojo, kaip sekasi problemas spręsti kituose ligoninės skyriuose.

Gydytojų ieškoma pagal skelbimus, asmeninius ryšius, jie pritraukiami mokant už mokslą rezidentūroje. Į klausimą, kodėl visos trys gydytojos ryžosi išeiti iš darbo, tada ligoninės vadovas sakė, kad jos pervargo, tačiau neužsiminė apie jų reikalavimus.

Nori pailsėti 

Po Vidaus ligų skyriaus uždarymo B.Unikauskienė sakė, jog taip nutiko todėl, kad kai kurios problemos nebuvo sprendžiamos, o tik imituojamas jų sprendimas. Esą nieko nedaryta dėl budėjimų pradžios paankstinimo, su atvažiuojančiais gydytojais siūlyta tartis pačiai Vidaus ligų skyriaus vedėjai, o į Priėmimo skyrių būtų atėjęs naujas gydytojas tik labai trumpam.

Į klausimą, kaip baigsis krizinė situacija, B.Unikauskienė atsakė, kad dabar ji ir dvi kolegės nieko nenori prognozuoti, nori tik pailsėti. Jei bus atsižvelgta į jų prašymus, grįš, jei ne – kvietimų kitur dirbti netrūksta.

- Blogai, jog niekas nenorėjo gilintis į tai, kad Priėmimo skyriaus – ne šiaip ligoninės skyrius, o daugybės problemų mazgas. Čia dirbantys žmonės patiria daugiausiai streso, neretai turi sugerti pacientų ar net juos lydinčių asmenų nepasitenkinimą dėl medicinos reformos pasekmių ar asmeninių problemų. Kad greičiau patektų pas gydytoją, į Priėmimo skyrių plūsta pacientai, kurie turėtų eiti pas savo šeimos gydytojus, - kalbėjo B.Unikauskienė.

E.Palekas susidariusią padėtį penktadienį pakomentavo taip:

- Situacija tapo nevaldoma, todėl aš privalau atsistatydinti.

Šešiasdešimt aštuonerių metų E.Palekas dar dirba Pirminės sveikatos priežiūros centre ausų, nosies, gerklės gydytoju.

Kai rašinys buvo parengtas spaudai, vakar popiet, sulaukėme informacijos, kad, nesutikusi laikinai vadovauti apskrities ligoninei, iš ligoninės direktoriaus pavaduotojos pareigų pasiprašė atleidžiama Vitalija Cholomskienė. Kadangi būtų nebelikę kam vadovauti ligoninei, apskrities viršininkės I.Ričkuvienės prašymu šiandien įstaigai dar vadovauja E.Palekas. Vakar vykusiame ligoninės gydymo tarybos posėdyje dalyvavusi apskrities viršininkė pranešė, kad ligoninės vadovavimą artimiausiu metu perims verslininkas. Kas jis, neįvardyta.

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras