„Baltojoje snaigėje“ – streiko grėsmė(6)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-05-04 16:14

Pirmadienį priešpiet telefono skambučiu „Tauragės kurjerio“ redakcijai buvo pranešta, kad dėl laiku neišmokėtų atlyginimų streikuoja UAB „Baltoji snaigė“ žuvų perdirbimo cecho darbuotojai.

 

Per dešimtmetį išaugusioje „Baltojoje snaigėje“ darbininkai protestuoja dėl laiku neišmokėtų atlyginimų. R.Malycho foto

Vartai neatsivėrė

Maždaug dvyliktą valandą nuvykus į bendrovę „Baltoji snaigė“ vartai mums nebuvo atverti. Apie žurnalistų vizitą sargė telefonu pranešė bendrovės direktoriui Regimantui Zemeckiui, kuris trumpam buvo išvykęs, ir perdavė jo žodžius, kad galės su mumis pasikalbėti, kai po pietų atvyks į įmonę.

Prie ledų cecho būriavosi žmonės, žuvies cecho nuo vartų nematyti. Sargė, paklausta apie streiką, atsakė apie tai nieko nežinanti. Paaiškino - žmonės kieme vaikštinėja todėl, kad yra pietų pertraukos metas.

Iki paskirto laiko sukome ratus po kitus objektus. Ar atsitiktinumas, kad daugiau kaip prieš dešimt metų bankrutavusios Skaičiavimo mašinų elementų gamyklos pastatuose įsikūrusi bendrovė patiria sunkumų, ar vėl ima suktis nauja krizės spiralė? Didžiausios Tauragės gamyklos žlugimas skaudžiai tvojo ne tik ten dirbusiems žmonėms, bet ir visam regionui, kuris iki šiol tebėra atsiliekantis.

Kalbėjomės sargės būdelėje 

Atvažiavus po pietų sargė vėl paskambino direktoriui R.Zemeckiui. Jis atėjo iš gamybinių patalpų ir liepė atidaryti vartus. Pasiteisinęs, kad nuo savo kabineto neturi rakto, mus kalbėtis pakvietė į sargės būdelę.

Bendrovės vadovas neslėpė, kad ledų sezono pradžia bendrovei nelengva. Į gamybą reikia įdėti daug lėšų. Ilgai trunka, kol pavyksta dalį jų atsiimti, nes pagal dabar galiojančią tvarką didieji prekybos tinklai ilgai neatsiskaito už parduotą produkciją. Gamybininkai priversti kredituoti prekybininkus, už tai negaudami palūkanų, o jei patys turi paėmę kreditą iš banko, privalo laiku jas mokėti.

Pernai dėl vėsios vasaros ledų sezonas buvęs prastas, „Baltosios snaigės“ vadovas tikisi, kad šiemet bus geresnis. Netrukus ledų gamintojai pradėsią dirbti dviem pamainomis, šiek tiek vėliau būsianti organizuota ir trečia. Šiuo metu bendrovėje dirba maždaug 100 žmonių, pusė jų užimti ledų gamyba, kita pusė triūsia žuvų ceche.

Nemaža problema – kvalifikuotų darbuotojų stoka. Bendrovei reikia gamybos vadovo, nes vienam direktoriui viskuo rūpintis per sunku. Direktorius sakė, kad į skelbimą atsiliepia nemažai diplomuotų specialistų, bet tinkamo gamybos vadovo kol kas nepavyko rasti, mat maisto pramonėje keliami specifiniai reikalavimai. Keičiama bendrovės buhalterė. Palyginti didelė darbininkų kaita.

Teigė, kad nestreikavo 

Paklaustas apie darbininkų protesto akciją, mūsų žiniomis, dėl negautų atlyginimų jie trumpam nutraukė darbą, R.Zemeckis teigė, kad abiejuose cechuose viskas gaudžia, sukasi įrenginiai, niekas net trumpam esą nebuvo nutraukęs darbo.

- Koks gali būti streikas, apie jį tinkamai nepranešus? Be to, pas mus ir profsąjungos nėra, - sakė bendrovės vadovas.

Tačiau direktorius pripažino, kad žuvų cecho darbininkai reikalauja išmokėti atlyginimus. Tik dėl to didelės bėdos nematantis, nes labai nedaug pavėluota: atlyginimai turėję būti išmokėti penktadienį, darbuotojai sunerimę pirmadienį. Pagal bendrovėje nustatytą tvarką atlyginimai turi būti išmokėti kiekvieno mėnesio 25 dieną. Paprastai, pasak R.Zemeckio, jie išmokami laiku, šį kartą reikalas sukliuvęs dėl to, kad buhalterė lankėsi pas gydytojus. Patikino, kad iki ilgojo savaitgalio – visiems darbuotojams už kovo mėnesį priklausantys atlyginimai būsią išmokėti.

Tačiau darbininkai laiku negavo atlyginimų ne tik dėl to, kad direktorius ir buhalterė trumpam buvo išėję pas gydytojus. Direktorius pripažino, kad šiuo metu trūksta apyvartinių lėšų, patikino, kad susitars su banku dėl kitų mokėjimų atidėjimo, o su darbuotojais būsią atsiskaityta. 

„Norime gauti uždirbtus pinigus“ 

Po pokalbio su direktoriumi paskambinome žmogui, kuris mums pranešė apie streiką.

Jis patvirtino, kad žuvų ceche darbininkai nedirbo nuo dešimtos valandos iki vėlyvos popietės. Darbuotojai piktinosi, kad balandžio 25-ąją, paskutinę atsiskaitymo už praėjusį mėnesį dieną, atlyginimai nebuvo išmokėti, tądien direktorius esą kai kam tik „pakaišė“ po šimtą litų.

Tokia padėtis šioje bendrovėje - ne pirmą kartą. Pašnekovas sakė, kad darbininkai pradėjo dirbti tik tuomet, kai į įmonę po pietų atvyko direktorius. Jis pažadėjo iki ilgojo savaitgalio išmokėti atlyginimus už kovo mėnesį.

- Mes norime laiku gauti savo uždirbtus pinigus, kurie ir taip nedideli – daugelis gauna minimalų atlyginimą. Mums neįdomu, kokių sunkumų patiria bendrovė, nes juk niekam nerūpi, kad turime maitinti vaikus, mokėti už butus, - žmogus kalbėjo įskaudintu balsu.

Tačiau direktorius kai kuriems darbininkams taip pat turėjo priekaištų – tikino, kad tingi dirbti, moterys kas keliasdešimt minučių bėgančios rūkyti.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras