Akmuo milžinas papuoš Žygaičius(4)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-06-02 11:21

Žygaičių gražuolis milžinas ką tik atkeliavo į vietą, kur, tikimasi, stovės daugybę metų; šalia jo – verslininkas Edmundas Abromas (kairėje) ir idėjos autorius ūkininkas Alvydas Merkelis.

Per Tauragės rajoną važiuojančius keleivius stebins dar vienas įspūdingo dydžio akmuo. Antradienį iš Draudenių paežerės atgabentas Žygaičiuose, šalia bažnyčios, buvo pastatytas apie 60 tonų sveriantis akmuo milžinas. Tai dar viena panaši Tauragės verslininkų dovana rajonui. Pernai kelių entuziastų dėka šimtatonis akmuo iš Pagramančio miškų buvo parvežtas ir pastatytas prie „Bangos“ restorano.

 

 

 

 

Akmenį rado ūkininkas

Idėja ką nors įspūdingo pastatyti Žygaičiuose kilo miestelio seniūnui Vytautui Juškai. Pasikalbėjęs su ūkininku Alvydu Merkeliu seniūnas sulaukė pažado ką nors sugalvoti. Ūkininkas ir buvo pirmasis, atkreipęs dėmesį į paežerėje, žemės paviršiuje, kyšančią akmens viršūnę. Šį akmenį ūkininkas pasiryžo pargabenti į miestelį.

Pradedant jį atkasti, tikėtasi, kad akmuo bus didelis. Tačiau kad tokių įspūdingų parametrų, nesitikėjo niekas.

- Kai atkasėm – išsigandom, - prisiminė ūkininkas.

Tačiau entuziastai rankų nenuleido. Susisiekė su tauragiškiais Edmundu Abromu ir Antanu Venckumi. Jie praėjusią vasarą į Tauragę iš Pagramančio miškų pargabeno apie šimtą tonų sveriantį riedulį.

Pravertė patirtis 

Panašios patirties turintys tauragiškiai neatsisakė padėti. Prie Draudenių ežero atsiuntė galingos technikos ir atvažiavo patys.

E.Abromas „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad pernykštė patirtis labai pravertė dabar - vežant Žygaičių akmenį buvo išvengta pernykščių klaidų. Akmens pervežimas užtruko apie pusantros dienos. Pernai panašus procesas tęsėsi savaitę.

Lūžo tralas 

Iš žemės iškastas akmuo dviem galingais vikšriniais traktoriais ir ekskavatoriumi buvo iškeltas į paviršių. Šalia akmens iškasta tranšėja, į kurią buvo įstumtas tralas. Nenorėdami, kad tralo ratai susmegtų į žemę kaip pernai, tranšėjos dugną vyrai išklojo mediena. Tada akmenį užrideno ant tralo. Bet po ratais pakištas pagrindas neišlaikė svorio – lūžo. Teko paprakaituoti, kol tralą pavyko išvaduoti ir jis pajudėjo Žygaičių link.

Nuotykiai tuo nesibaigė. Netrukus paaiškėjo, kad lūžo tralo rėmas. Laimei, kelionė nebuvo tolima, todėl ir lūžusiu tralu akmenį pavyko pargabenti į Žygaičius. Pasak E.Abromo, šiemet akmeniui iškelti buvo pasitelkta galingesnė technika, todėl darbas vyko sparčiau.

Sveria 60 tonų 

Išmatavus parvežtą akmenį paaiškėjo, kad jo aukštis – 4,5 metro, plotis – 2,2 metro ir tiek pat storis. Pagal šiuos matmenis nesunku suskaičiuoti jo svorį. Milžinas sveria apie 60 tonų.

Pernai į Tauragę parvežto akmens svoris - apie 100 tonų. Tai vienas didžiausių riedulių Lietuvoje, patenkantis į didžiausių šalies akmenų dešimtuką. Mažesnis jo „brolis“ Žygaičiuose į dešimtuką jau nepatenka.

Išlaidų dar nesuskaičiavo 

A.Merkelis dar nesuskaičiavo, kiek kainavo akmens į Žygaičius parvežimas.

- Kainuos tralo remontas, sudeginome apie du šimtus litrų dyzelinio kuro, - skaičiavo ūkininkas.

Tačiau tiksliai išlaidas suskaičiuos vėliau. Ūkininkas tikino žinąs, kad išlaidos bus mažesnės, nei specialaus sunkiems kroviniams skirto krano samdymas. Tokio krano darbas kainuoja dešimtimis tūkstančių litų.

- Svarbiausia ne kaina. Svarbiausia, kad mums tai pavyko padaryti, - džiaugėsi ūkininkas.

Akmuo – 400 metų jubiliejui 

Šiemet Žygaičių parapija švęs 400 metų jubiliejų. Būtent prieš tiek metų Žygaičiuose buvo pastatyta pirmoji medinė bažnyčia ir įkurta parapija. Akmuo taps šio jubiliejaus atminimui skirtu paminklu. Šventę numatoma rengti birželio pabaigoje. Iki tol tikimasi ant parvežtojo akmens iškalti jubiliejų įprasminantį užrašą. Kas bus užrašyta ant akmens, dar nenuspręsta. Seniūnas V.Juška „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad dėl užrašo dar bus tariamasi. Žygaitiškiai užrašą iškalti prašys Kretingoje gyvenantį skulptorių.

Rotariečių dovana Tauragei 

Šiandien, pradedant švęsti tradicinę šventę – Tauragės miesto dienas, didysis, pernai prie „Bangos“ atgabentas akmuo bus prisimintas Tauragėje. „Rotary“ klubas pievelėje prie restorano pastatytą akmenį oficialiai dovanos miestui.

Tauragės „Rotary“ klubo narys Valentinas Zinkevičius „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad ketinama surengti simbolinį dovanos miestui įteikimą. Iškilmių metu akmuo, ant kurio iškaltas miesto herbas ir Tauragės įkūrimo data – 1507 metai, bus simboliškai atidengtas. Iškilmių metu jį pašventins evangelikų liuteronų ir katalikų dvasininkai.

Į dovanos įteikimo iškilmes tauragiškiai kviečiami šiandien, 15 valandą, pievelėje prie restorano „Banga“.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras